Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Dienstbier ostře: Babišovi se nedá věřit, KSČM ohrožuje naše životní zájmy

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
26. dubna 2018
05:12

Exministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) je proti tomu, aby sociální demokraté vstupovali do jedné vlády s hnutím ANO Andreje Babiše. Nabídku pěti resortů sice může považovat za poměrně lákavou, nepřekonatelným problémem je však pro něj trestní stíhání premiéra v demisi Babiše, který se podle něj bude snažit i do budoucna využít funkce, aby si trestní stíhání usnadnil. A neméně kritický je i proti plánované podpoře ze strany KSČM.

U někoho se probudily jarní alergie, u Andreje Babiše narostla alergie na zmínky o jeho trestním stíhání. Jenže to vidí dál jako překážku pro spolupráci s ANO někteří představitelé ČSSD. Proti tomu, aby šli sociální demokraté do vlády s Babišovým hnutím, se ve středu postavili senátoři v čele se šéfem Senátu Milanem Štěchem. Předseda sociální demokracie Jan Hamáček jim vzkázal, že jejich výrokům nerozumí. 

Proti spolupráci s ANO a ČSSD, navíc podpořenou KSČM, je i exministr Jiří Dienstbier. Problémy má přitom právě s tím, aby vládu vedla trestně stíhaná osoba.

„Trestně stíhaná osoba obviněná ze závažného zločinu, za který hrozí až 10 let vězení - konkrétně dotačního podvodu v rozsahu 50 milionů korun - samozřejmě nemá být jmenována premiérem a to při nejmenším proto, že v případě takové osoby je vždy zásadní střet zájmů,“ řekl Dienstbier Blesk Zprávám a dodal: „Vždy bude pochybnost, zda se nesnaží využít funkce k tomu, aby si usnadnila pozici v té trestní kauze.“

Trest přitom hrozí v kauze Čapí hnízdo a prošetřovaného údajného dotačního podvodu kvůli dotaci z EU pro malé a střední podniky nejen Babišovi, ale i jeho blízkým rodinným příslušníkům, podotkl Dienstbier. 

Jako příklad vidí Babišův tlak na šéfa GIBS Michala Murína. Premiér má také bezprostřední vliv na to, kdo zůstane ministrem vnitra nebo ministrem spravedlnosti, upozornil senátor. „Tedy na šéfy resortů, které mají vliv na trestní řízení,“ zmínil exministr.

Ať se ANO vzdá Babiše, navrhuje Dienstbier

Z ANO sice nadále zní jednoznačné hlasy o tom, že jediným kandidátem na premiéra je Andrej Babiš - podle jeho dřívějších slov „až do smrti“. Dienstbier však opět nadhazuje myšlenku, která však při vyjednávání obou stran tvrdě narazila. Ať ANO na Babišovi nelpí.

„Kdyby ANO ustoupilo z požadavku, že pouze a jedině Andrej Babiš může být premiérem za hnutí ANO, tak by se ta situace odblokovala. Za této situace já bych byl radši, aby sociální demokracie do žádné vlády nevstupovala,“ řekl Dienstbier.

„Abychom všichni neskončili v ANO...“

Že Dienstbier není fanouškem spolupráce s ANO, bylo tento týden patrné vícekrát. Na úterním Kulatém stolu v Senátu ke studentské výzvě Vyjdi ven, po které se do ulic vydalo na 44 tisíc lidí, Dienstbier s narážkou na ANO říkal, že i názorové střety mezi politiky jsou důležité. 

V opačném případě by to totiž vedlo k hrozivému následku. „Protože pak už můžeme všichni vstoupit do hnutí ANO a tam už na těch názorech nebude záležet,“ varoval Dienstbier.

Na ministry se tlačí „profláknuté“ osoby

Nabídka pěti křesel ve vládě pro Dienstbiera lákavá není, i když třeba ministerstvo práce a sociálních věcí označil za klíčové ministerstvo z pohledu ČSSD. „Ale mám velké pochybnosti, jak detailně budou ty naše programové priority garantovány v koaliční smlouvě a jestli vůbec můžeme věřit Andreji Babišovi,“ řekl Blesk Zprávám.

Dienstbier si však zaryl i do vlastních řad. Zkritizoval možnost, že by se ministrem zahraničí za ČSSD mohl v nové vládě stát europoslanec Miroslav Poche. „Místo nadějných se na ministry tlačí profláknuté osoby, např. Poche známý praním peněz přes stranické příspěvky,“ postěžoval si Dienstbier na Twitteru.

Dienstbier: KSČM ohrožuje základní životní zájmy ČR

Bývalému ministrovi vadí přitom i podpora ze strany KSČM, která je pro koalici ANO a ČSSD nutná. Aspoň pokud chce mít dostatečnou podporu ve Sněmovně - dohromady mají tyto tři strany 108 poslanců. „Já to považuji za problematické zejména s ohledem na zahraničí a evropskou politiku, kde komunistická strana zastává postoje, které ohrožují základní životní zájmy ČR,“ uvedl Dienstbier.

Zkritizoval také ve Sněmovně fungující, ale „nepřiznanou koalici“ ANO, komunistů a SPD. „I když by byly nějaké záruky v koaliční smlouvě proti přehlasovávání, tak máme zkušenosti, že pro Andreje Babiše závaznost koaliční smlouvy je mizivá, ne-li prakticky nulová,“ varoval Dienstbier.

„Slyšel jsem, jak Babiš mluví o koaliční smlouvě“

Dienstbier přidal i jednu osobní zkušenost s Babišem. „Slyšel jsem to sám, na vlastní uši: O koaliční smlouvě se vyjádřil jako o dokumentu, který nečetl, ve kterém jsou blbosti, kterými se nehodlá zabývat,“ dodal.

Podle bývalého ministra je přitom chybou i přístup vyjednavačů ČSSD, kteří připustili, že by Babiš mohl být i dál premiérem - a dali zmírněnou podmínku, že by měl odstoupit až v případě prvoinstančního odsouzení. Ta však Dienstbierovi nevoní.

„Je to vlastně odkladem na neurčito, protože při zdržovací taktice, kdy trestně stíhané osoby tvrdí, že jsou nemocné a účastní se úkonů trestního řízení, tak to může být nataženo až na roky,“ upozornil ve středu v Senátu Dienstbier.

ČSSD by podle něj neměla zachraňovat Babiše coby premiéra. A to i proto, že je podle Dienstbiera nadále na straně Babiše „obrovský střet zájmů“. Dienstbier upozornil také na to, že jsou ještě dva pokusy o sestavení vlády. Varoval také před menšinovými vládami s „velmi pochybnými podporami v Poslanecké sněmovně“. 

jans ( 27. dubna 2018 13:30 )

Nemohu věřit Dienstbierovi, který za ČSSD absolutně neúspěšně kandidoval v prezidentské volbě.Od té doby nenávidí Miloše Zemana a jeho názory jsou pro ČSSD podle mého cesta do záhuby. Je to člověk,který patří mezi sluníčkáře a je jedním z vinníků propadu v parlamentních volbách. Ze 70 mandátů je pouhých 15.

mirnete ( 26. dubna 2018 18:07 )

Ano, řekl to vesele na kameru.

merano ( 26. dubna 2018 15:23 )

souhlasím a nápodně, nápodobně i s rcbotem, viním hrad..

panbuch ( 26. dubna 2018 14:08 )

pan Dientsbier nevědomky, jak jinak v jeho případě, ohrožuje především sám sebe a vzhledem k tomu, že je politikem ČSSD a senátorem, do značné míry i nás všechny...

hejhej ( 26. dubna 2018 13:05 )

A že Diensbierovi nevadí ti bývalí komunisti,kteří jsou rozlezlí do všech politických stran. Nevětší nebezpečí pro tuto zem jsou strany ODS, ČSSD, TOP09,STAN a KDUČSL. Voliči rozhodli,nechtěli, aby jste vládli. Už jste se vypořádali se svými dluhy, že neustále kvákáte a osočujete druhé ?????

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa