Babiš po večeři se Zemanem: Prezident mi do sestavování vlády mluvit nebude

Autor: ČTK, tl, mah - 
20. března 2018
20:20

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přijel v úterý k prezidentovi Miloši Zemanovi do Lán na večeři, při které mu vysvětloval, jak pokročila jednání o vládě. O té Babiš nyní vyjednává exkluzivně s ČSSD a počítá i s tolerancí komunistů. Po jednání se Zemanem Babiš oznámil, že se v rámci jednání o sestavení vlády setká ve středu vedle sociálních demokratů i se zástupci KSČM. Prezident podle premiéra drží slovo, že mu do sestavování vlády nebude mluvit.

Babiš chce vytvořit menšinový kabinet ANO a ČSSD, který by se ve Sněmovně opíral o hlasy komunistických poslanců. Jeho hnutí a sociální demokracie spolu tento týden jednají o programové shodě. „Komunisti projevili zájem vyjednávat dohromady s ČSSD. Myslím, že na to ještě nejsme připraveni. Do pátku se budeme snažit si maximálně vyjasnit program a od příštího týdne bychom o programu mohli vyjednávat dohromady s KSČM,“ řekl Babiš novinářům před branou lánského zámku.

„Hlavně jsem samozřejmě informoval pana prezidenta o tom, jak vyjednáváme,“ uvedl premiér k úterní schůzce. „Jednáme velice intenzivně, abychom nějakým způsobem našli dohodu do sjezdu ČSSD, který je 7. dubna. Snažíme se ta jednání maximálně urychlit,“ doplnil.

S prezidentem prý při večeři probrali i další aktuální témata, například situaci na Slovensku či problematiku kolem otravy ruského agenta Sergeje Skripala v Londýně.

„ČSSD má představy, my máme představy“

ANO a ČSSD momentálně řeší i počet ministerstev, které by sociální demokraté mohli ve vládě získat. Zatímco ČSSD by chtěla mít pět ministrů včetně jednoho silového resortu, členové vedení ANO hovoří o maximálně čtyřech úřadech. Babiš se k počtům ministrů nechtěl vyjadřovat. „Sociální demokracie má nějaké představy, my samozřejmě máme svoje představy,“ podotkl pouze s tím, že vzhledem k počtu mandátů, které mají poslanci sociální demokracie, je nabídka ANO „velice korektní“.

ČSSD na sociálních sítích napsala, že má zájem o ministerstvo práce, zdravotnictví či ministerstvo pro místní rozvoj kvůli podpoře bytové výstavby. Dále usiluje o resorty, kde u ANO hrozí střet zájmů kvůli Babišovu trestnímu stíhání v případu Čapího hnízda. 

Pokud vyjednávací týmy ANO a ČSSD naleznou shodu, koaliční spolupráci ještě bude muset schválit sjezd ČSSD a následně nejspíš i vnitrostranické referendum.

Vicepremiér v demisi Richard Brabec (ANO) v úterý uvedl, že diskuse s ČSSD by mohla skončit do poloviny příštího týdne. Experti obou stran už debatovali o spravedlnosti, zahraniční či sociální politice a dopravě. Ve středu má přijít na řadu například školství nebo zdravotnictví, klíčová schůzka se má odpoledne týkat financí a daní. Tam Brabec očekává střet.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 21. března 2018 14:34 )

Kuva, zas jeden NEcas zemrel,,kdy uz ti zradci dojdou a konecne prijde rada a bude se psat o skutecnych hrdinech co osvobozovali svou vlast a ne nejaky posJany ANglany...

satanas ( 21. března 2018 14:32 )

MAzej na chodbu! ZApachas!

Havel-krakonos500 ( 20. března 2018 21:33 )

Chce, ale problém je v tom, že ty v těch svých prochcaných teplácích seš pořád zalezlej u počítače a vůbec nechodíš mezi lidi.

Havel-krakonos500 ( 20. března 2018 21:31 )

Chce, ale problém je v tom, že ty v těch svých prochcasných teplácící seš pořád zalezlej u počítače a vůbec nechodíš mezi lidi.

hujer.z.blesku ( 20. března 2018 21:29 )

Co znamená slovo nazrad? To jsem ještě nikde nečetl ani neslyšel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud