Čuba oficiálně skončil. Rezignaci poslal po asistentovi, chyběl 552 dní

Autor: Zuzana Štíchová - 
28. února 2018
11:52

Středa byla poslední den, kdy mohl nejstarší senátor František Čuba (SPO) složit svůj mandát, pokud chtěl dostát slibům, že skončí v únoru. Čuba byl naposledy na plenární schůzi horní komory v srpnu 2016. Oficiální dokument s jeho rezignací dorazil do Senátu před polednem. Osobně se ale Čuba neukázal, dokument poslal do Prahy po asistentovi. Poprvé v historii se tak senátor rozloučí se svým postem bez osobní účasti.

Senátor František Čuba doručil dnes před polednem notářský zápis o své rezignaci. Tím zaniká jeho mandát senátora za senátní obvod č. 78, Zlín, a to k dnešnímu dni. Oznámení o zániku mandátu senátora zašle předseda Senátu ministrovi vnitra a také prezidentovi republiky, aby mohl vyhlásit doplňovací volby. Ty se mají ve volebním obvodu č. 78 konat v souladu s volebním zákonem do 90 dnů od dnešního zániku mandátu senátora. Vítěz těchto voleb získá mandát pouze do roku 2020,“ informovala mluvčí Senátu Eva Davidová.

Záměr slušovického agronoma ohlásil v polovině února senátor Ivo Valenta (Soukromníci), Čuba vzkázal, že chce skončit s koncem února. Jeho absence se tak zastavila na 552 dnech, tedy celkem 79 týdnech.

82letý podnikatel podstoupil na podzim 2016 náročnou operaci trávicího traktu a počítalo se s několikaměsíční rekonvalescencí. Do Senátu se už ale vůbec nevrátil. Paradoxně se tak senátoři, kteří byli zvoleni v říjnu 2016, s nejstarším kolegou nikdy osobně nepotkali. Čuba se nezúčastnil ani jednání výboru (je členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost) a zřejmě ani zasedání Klubu nezávislých senátorů, jehož je členem. Ta jsou neveřejná a někteří jeho zástupci tvrdí, že se Čuba účastnil. Není ale pravděpodobné, že by na jednání do Prahy dojížděl a na plenární zasedání nikoliv.

Čuba sklidil největší kritiku poté, co během své absence nenastoupil na nemocenskou a nadále pobíral svůj plat, a to včetně náhrad například na dojíždění do Prahy. Přišel si tak minimálně na milion korun. Teprve po nátlaku veřejnosti a médií začal plat posílat na charitativní účely - konkrétně na nadační fond pro nadané studenty, který spravuje Ivo Valenta. K rezignaci už ho opakovaně poslední rok vyzývalo i vedení Senátu, Čuba ale jejich požadavky vyslyšel až nyní.

Nejstarší senátor v historii českého Senátu dostane na rozloučenou s horní komorou přes 300 tisíc korun - vyplývá to ze zákona.

Video  Jan Veleba (SPO) nechce komentovat, proč Čuba nenastoupil na nemocenskou.  - Blesk / Zuzana Štíchová, Petr Soukup

Zároveň s Čubou končí také Klub nezávislých senátorů, ve kterém zůstali pouze 4 členové. Nejmenší možný počet je přitom pět. Nikdo z „volných“ senátorů se nechtěl k předsedovi SPO Janu Velebovi či Václavu Homolkovi z KSČM připojit. Předseda Jan Veleba tak přijde například o služební vůz, navíc mu na podzim také končí mandát a je otázkou, zda ho bude obhajovat.

Video  Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS): S Čubou už se do voleb v příštím roce neuvidím. Pro Velebu je důležitý kvůli zachování klubu.  - Blesk / Zuzana Štíchová

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

hejhej ( 1. března 2018 10:03 )

Názorný příklad, že senát je zbytečný. Čuba chyběl 552 dní a nikomu to nevadilo, klidně se bez něj obešli. My bychom se zase klidně obešli bez senátu. Stačí, kdo se cpe do senátu - neúspěšní prezidetší kandidáti. Jde jim jen dobře placenou " funkci".

tomik007 ( 28. února 2018 18:46 )

KONECNE muze na Olszany

agfor ( 28. února 2018 13:16 )

A proč by měl odcházet? Je "těžce nemocný", bere při tom plný plat. Kdo by to nebral ? A za ten balík co ještě za flákání dostane bych taky vypadl.

tomik007 ( 28. února 2018 11:10 )

Czubikula doruci rezignaci napul pesky a napul na oslu

ohrazenice ( 28. února 2018 10:47 )

Senát, Kancléř, Ombudsman a další naprosto zbytečné funkce které prosadil ochlasta, lhář a tuberák Havel. 100 let se bude tento stát vzpamatovávat z hrůzovlády Havla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud