Ťok má plán na ukončení války s Uberem: Licenci taxikářů i pro jeho řidiče

14. 2. 2018
11:50

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce reagovat na protesty taxikářů proti službám typu Uber poslaneckou novelou. Novinářům to řekl před středečním jednáním vlády, na které taxikáře pozval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Zprostředkování jízdy by podle nové úpravy již nemělo být volnou, ale vázanou živností, řekl Ťok. Srovnaly by se tak podle něj podmínky pro všechny poskytovatele, protože Uber a další podobné společnosti by mohly jízdu zprostředkovat pouze řidičům, kteří jsou oficiálně taxikáři.

Řidiči taxi tvrdí, že alternativní přepravní služby pro ně představují nekalou konkurenci, protože nedodržují zákonné požadavky pro taxi. Stát podle nich problém neřeší, a proto na protest od konce minulého týdne pořádají pomalé jízdy Prahou, kterými blokují dopravu. Na středu pozval Babiš představitele taxikářů na vládu, řidiči se přesto opět sejdou na Strahově. Teprve po schůzce s premiérem se rozhodnou, zda znovu vyrazí do pražských ulic.

Ťok před zasedáním kabinetu novinářům řekl, že on taxikáře na vládu nezval. „Nevím, co mi chtějí říct. Vím, že chtějí, abychom vypnuli Uber nebo Taxify. Já rozumím, proč jim ty služby vadí, na druhou stranu nemohou chtít něco, co nemůžu udělat. Vypnout ty ostatní platformy ze zákona nelze,“ konstatoval ministr. Způsobem protestů podle Ťoka škodí taxikáři zejména sami sobě.

Řešit situaci by chtěl poslaneckou novelou, což by umožnilo vynechat připomínkové řízení vládních návrhů. „Dnes je zprostředkování v taxislužbě v podstatě volná činnost a nemáte žádné podmínky. Podle naší novely by bylo možné zprostředkovat taxislužbu jenom těm, kdo na to mají oprávnění. Takoví ti falešní taxikáři by jezdit neměli a neměli by mít šanci mít zprostředkovanou jízdu některou z těchto platforem,“ uvedl.

Služby jako Uber by se tím podle něj dostaly na úroveň taxislužby. „Dnes je to tak, že Uber v podstatě nerespektuje, že by měl objednávat koncesované taxikáře. Z mého pohledu by se to tím vyřešilo, před zákonem by na tom byli všichni stejně,“ uvedl. O podobě novely chce jednat ještě s dalšími poslaneckými kluby, do Sněmovny by ji mohl Ťok předložit začátkem března.

Ministerstvo dříve hovořilo také o tom, že podle připravované novely by taxikáři mohli stejně jako řidiči Uberu využívat mobilní aplikaci, čímž by se podle úřadu srovnalo podnikatelské prostředí.

Video Taxikáři uspořádali v pondělí 12. února třetí protestní akci v řadě. - Daniel Vitouš
960p

zdenek43 ( 14. února 2018 13:42 )

V Praze dne 7. června 2015 Vážená paní primátorko, na TV Stream jsem dne 15.května 2015 shlédl pořad “Praha vs. Krnáčová” z cyklu pořadů “Praha vs. prachy”. Vím, že Vaše kompetence primátorky hlavního města Prahy zahrnují také oblast legislativy a práva se zaměřením na problematiku taxislužby. V pořadu konstatujete, že k nápravě některých dílčích problémů pražské taxislužby je zapotřebí přijetí nové právní úpravy, zejména zákona č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě (např. možnost odebrání řidičského oprávnění řidiči taxislužby, který tento zákon poruší). Zmiňujete také problematiku výběru dání a pokut v oblasti taxislužby. Celkový dojem diváků série těchto pořadů pak má zřejmě být, že pražský taxikář může prakticky všechno. Velmi neskutečně působily především scény, kdy malá skupina taxikářů hledá “pod dohledem” kamerových systémů města reportéry pořadu a parkuje soustavně na místech označených místní úpravou zákazy zastavení a stání. Myslím, že série pořadů není o pražských taxikářích a pražské taxislužbě, ale o malé skupině “partě taxikářů z centra Prahy”. Jak je možné, že tato stejná “parta” existuje na stejných místech 25 let, a proč? Kdo tuto skupinu udržuje při životě, toleruje její existenci na exponovaných místech v centru Prahy? Přitom opatření, která mají vést k nápravě formou legislativních úprav na republikové (nikoli pražské) úrovni paradoxně zasáhnou do podnikatelské činnosti všech českých provozovatelů taxislužby. Kladu si například otázky, je celá věc a série pořadů účelovou záležitostí, která má za cíl “zasáhnout” do české taxislužby a nikoli řešit malou “partu” taxikářů na Staroměstském náměstí? Proč orgány státní správy v oblasti taxislužby, státní zastupitelství a další orgány činné v trestních řízeních dosud nikdy účinně nepostihly trestné činnosti týkající se taxametrů s mazátky a krácení daní, výroby, distribuce a používání tzv. turba? Jak je možné, že stát nemá dlouhodobě zájem řádně vybírat daně......

zdenek43 ( 14. února 2018 13:39 )

Babiš: Taxikářům rozumím, Uber v Česku podniká protizákonně..... zase to tomu soudruhovi-StBakovi A.Babisovi Z E R E T E ???????? - - - prave on byl v minule vlade ministrem financi - - - Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017) - Ing. Andrej Babiš od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí...... a TEN??? BOJ/NEBOJ??? je sice desetileti , ale kdo HO?? CHTEL RESIT ??? byli prave soudruzi-StBaci ANO2011 uz pred volbama 2013 . . . . slavna KRNDA - Krnacova ANO2011 - se diky i tomu dostala na Prazsky magistrat kde se stala HEJTMANKOU . . . . . nooo a co ztoho b y l o - presne opak - 2015- zpřísnění zkoušky pro provoz taxi a všeobecné přezkoušení všech taxikářů. „Podle magistrátu jsme všichni nepoctiví, a proto nám zpřísní podmínky. Opět zavede zkoušky z místopisu po pěti letech a zavede psychotesty.......byla stavka aaaaaa - Pražské taxikáře plošně zkoušet nebudeme, ustoupila Krnáčová Praha po jednání s taxikáři v pondělí 13. 7.2015 ustoupila od záměru plošně přezkoušet všechny řidiče. Zkoušet bude jen ty, kteří se dopustili přestupku nebo správního deliktu. Dohodla se na tom primátorka hlavního města Adriana Krnáčová (ANO) s předsedou Asociace koncesionářů řidičů taxi Karlem Holcmanem....... jsou to jenom k e c i ---- keci ---- o b l b o v a n i ...........DOVEDETE SI PREDSTAVIT , kdyby to vyresili ,,, co by asi tak meli jineho n PRACI?????? to by bylo mocccc videt na ty CERNOTY ktere prave delaji soudruzi-StBaci ......

moiaza ( 14. února 2018 12:05 )

Super nápad. Praha plná zlodějů a podvodníků. Jsem jen zvědavý, kdy dojde na prní obětí.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa