Už během čtvrtka vyrazily do ulic Prahy tisíce pražských taxikářů, kteří protestovali proti službě Uber. V pátek taxikáři svůj protest zopakovali. Zhruba od 14:30 do 17:30 jezdili po magistrále mezi Holešovicemi a Muzeem. Poněvadž nedosáhli svého požadavku, mimo jiné jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO), svůj protest hodlají opakovat.

Video
délka: 00:59
360p

Taxikáři vyrážejí do centra města. Tadeáš Provazník

Protestní jízdy taxikářů jsou namířeny proti alternativním přepravním službám typu Uber. Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci. Viní stát z toho, že vůči ní nic nepodniká. Podle ministerstva dopravy se připravuje novela zákona, která podmínky pro taxi a služby typu Uber srovná. Hotová má být v horizontu týdnů.

Protest přinesl jen mírné zpomalení dopravy

Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Kateřina Venclová po dnešním druhém dni protestů na Strahově vyjádřila nespokojenost s tím, že se nepodařilo výrazně narušit pražskou dopravu. Podle policejního mluvčího Jana Daňka dnes dopravní situace v metropoli byla stejná jako každý jiný pátek, byť bez protestu by byla plynulejší.

Podle čísel organizátorů se protestu zúčastnila v pátek zhruba tisícovka vozů, magistrát počet odhaduje na polovinu. O den dříve podle organizátorů dorazilo na 2000 vozidel, podle údajů magistrátu jich bylo kolem 1400.

V pondělí se dá čekat i blokáda

Premiéru Babišovi, jehož přítomnost protestující taxikáři ve čtvrtek před začátkem protestu vyžadovali a kterého chtějí v pondělí pozvat k jednání, prozatím Venclová nevolala. V pondělí se podle ní protestující sejdou ve 14:00 a následně zahájí tvrdší protest. Pravděpodobně by tak nemuseli spoléhat pouze na pomalou jízdu, ale přistoupit například k blokádě.

Fotogalerie
15 fotografií