Jak to bude dál se stíháním Babiše? Ve čtvrtek má ve schránce usnesení

Autor: ČTK, var - 
24. 1. 2018
18:48

Státní zástupce ve středu vyhotovil usnesení, kterým rozhodl o pokračování trestního stíhání premiéra v demisi a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. ČTK to řekla mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová. Babiš s Faltýnkem obvinění odmítají, je podle nich účelové.

Usnesení během středy nebo čtvrtečního rána zašle kancelář státního zastupitelství obhájcům obou poslanců do datových schránek. Poté bude moci vyšetřování kauzy padesátimilionové dotace EU na stavbu farmy Čapí hnízdo pokračovat.

Státní zástupce vypracoval usnesení, kterým rozhodl, že bude trestní stíhání pokračovat. Kancelář ho do datových schránek obhájců vypraví dnes nebo ve čtvrtek. V podstatě to znamená, že budou moci být činěny úkony i vůči oběma osobám (Babišovi a Faltýnkovi),“ řekla Zenklová.

O vydání poslanců rozhodla Sněmovna v pátek, ve středu dostal státní zástupce od policie vyrozumění Sněmovny o vydání. Poprvé vydali poslanci představitele hnutí ANO loni v září, o měsíc později byli obviněni. Stíhání bylo přerušeno po říjnových sněmovních volbách, kdy Babiš s Faltýnkem znovu získali poslanecké mandáty, a tedy i imunitu.

 Obvinění proti žalobci

Vedle obou poslanců obvinila policie dalších devět lidí, mimo jiné Babišovu manželku Moniku Babišovou a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Proti usnesení o zahájení trestního stíhání podala většina obviněných před několika měsíci stížnost, o které dozorující žalobce Jaroslav Šaroch zatím nerozhodl. Někteří obvinění totiž také podle Zenklové podali proti Šarochovi námitku podjatosti. „Skoro všichni obvinění podali na státního zástupce námitku, že je podjatý, a proto nemůže o jejich stížnostech rozhodnout,“ vysvětlila Zenklová. Šaroch sice námitku zamítl, proti jeho rozhodnutí ale část obviněných podala další stížnost, kterou nyní řeší pražské vrchní státní zastupitelství.

Někteří z obviněných stížnosti ohledně podjatosti stáhli zpět, další ale ne. Státní zástupce tedy nemá k dispozici spis, také chce vyčkat rozhodnutí Vrchního státního zastupitelství v Praze,“ dodala Zenklová.

Video "Ďábelská" koalice ANO, SPD a KSČM oddálí rozhodnutí o vydání Babiše, varuje opozice - Jaroslav Šimáček, Zuzana Štíchová, Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

marmat ( 25. ledna 2018 19:44 )

opr.PODLE

marmat ( 25. ledna 2018 19:41 )

NIKDO tomu nerozumí...Růžička taky nevydán Jedná se prý o politické kauzy=pod imunitou !!! Babiš je POLE NICH ale NE/POLITICKÁ a zlodějská aféra !!! Co na TO říct ???

marmat ( 25. ledna 2018 18:26 )

Zajdete na policii a řeknete, že Vás manžel po každé hádce znásilní, nebo, že protivnej hospodskej, podnikatel, náměstek čehokoliv tahá do auta dětičky.....STAČÍ...už to poběží To je ta zakázka...může být i od ANONYMA

ad-ga ( 25. ledna 2018 08:27 )

Dotace na Čapí hnízdo byly přiděleny před rokem 2010 než začal platit přísnější zákon o dotacích. V 2008 byly dotace schváleny a 2009 vybudována stavba . Tak na jakých principech chtějí Babiše a Faltýnka stíhat? podle kterých zákonů? Účelově vedená kauza.

ad-ga ( 25. ledna 2018 08:19 )

https://echo24.cz/a/SRPy6/trestni-stihani-se-da-objednat-babis-to-vi-byl-soucasti-site-ktera-to-umi? utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Zobrazit celou diskusi
Další videa