Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Vdova chce po zchudlé ČSSD 17 milionů, notář tvrdí: Zeman v kauze Lidový dům lže

Autor: ČTK - 
6. prosince 2017
14:26

Vdova po právníkovi Václavu Hájkovi, která přistoupila k žalobě notáře Václava Halbicha vůči ČSSD, trvá na tom, že každý z mužů má nárok na 17 milionů korun za své právní služby v boji o sídlo strany, Lidový dům. Ženin právní zástupce Emanuel Fuchs ve středu u odvolacího soudu poukázal na to, že ve výpovědích některých svědků – včetně někdejšího předsedy ČSSD a současného prezidenta Miloše Zemana –jsou zásadní rozpory. Halbich se z jednání omluvil, má zdravotní problémy.

Halbichova žaloba, kterou loni už podruhé zamítl obvodní soud, směřuje jednak proti ČSSD, jednak proti společnosti Alba, které postoupil svou pohledávku vůči straně jeho někdejší kolega Zdeněk Altner. Problém je v tom, že Zeman jako lídr strany podepsal v roce 1997 mandátní smlouvu pouze s Altnerem a ostatní dva právníci k ní přistoupili až následně. Podle nepravomocného rozsudku tak Halbichovi z této smlouvy nemohla plynout žádná práva.

Za své služby, jejichž poskytnutí strana nezpochybňuje, nedostali Halbich ani Hájek zaplaceno. Zeman loni u obvodního soudu z pozice svědka vypověděl, že pro něj byl jediným smluvním partnerem Altner. Halbich to posléze označil za lež. Právník Fuchs byl v hodnocení zdrženlivější, uvedl ale, že Zeman si protiřečil a že obvodní soud „jeho výpověď poněkud přecenil“.

Fuchs poukázal na to, že ČSSD ještě za Zemanova vedení složila peníze pro právníky do soudní úschovy, protože podle strany nebylo zřejmé, komu je má vyplatit. „Proč by skládali peníze do úschovy? To by nemělo žádnou logiku – pokud by platilo, že jediným partnerem je pro mě Altner, uhradím fakturu jen tomuto jedinému partnerovi. Nasvědčuje to tomu, že ČSSD byla již v té době přesvědčena, že Altnerovi náleží jen jedna třetina,“ řekl Fuchs odvolacímu senátu pražského městského soudu.

Halbich má dát žalovaným přes dva miliony

Z důkazů provedených při předchozích jednáních navíc podle Fuchse vyplynulo, že obě dohody – jak mandátní smlouva s Altnerem, tak smlouva o přistoupení s Halbichem a Hájkem – byly na sekretariátu strany podepisovány současně. „Lze dovozovat, že ČSSD od počátku věděla, že budou přibráni další kolegové a kteří to budou,“ poznamenal.

Při středečním odvolacím zasedání vyšlo najevo, že obvodní soud uložil bývalému notáři Halbichovi nahradit žalovaným na nákladech řízení částku přesahující dva miliony korun. Podle Fuchse je to necitlivé a požádal odvolací senát, aby i toto rozhodnutí změnil. Městský soud poté odročil další jednání na neurčito.

Justice se Halbichovou žalobou zabývá od roku 2003. Původně ji zamítla, muže se ale zastal Ústavní soud. Altner i Hájek už nežijí, Altner ale na sociálních demokratech dokázal před smrtí soudně vymoci 338 milionů korun za právní služby.

Video Soud nepustil právníka Halbicha k milionům od ČSSD. - Blesk - Marcel Mihalik

kalina107 ( 7. prosince 2017 06:31 )

A kde tam je , že Zeman lže ? Další útok pražské žumpy .

gabreta ( 6. prosince 2017 17:41 )

Dluhoš Sobotka se zapsal zlatým písmem do historie, jako hrobař ČSSD!!

moiaza ( 6. prosince 2017 15:50 )

Na placení dluhů a podvodů je vždy s láskou a ochotou připraven poctivě pracující člověk - daňový poplatník.

Zobrazit celou diskusi
Další videa