Kvůli Zemanovi ne. Herman, Jurečka, Pospíšil či Feri odmítli jít slavit na Hrad

Autor: simao, ČTK - 
28. 10. 2017
15:01

Bez dosluhujících lidoveckých ministrů Daniela Hermana či Mariana Jurečky a dalších politiků se bude muset obejít již pátý ceremoniál předávání státních vyznamenání, který na Hradě povede prezident Miloš Zeman. Herman a spol. odhalují (a opakují) důvody, proč na Hrad nepůjdou. Problém vidí právě v osobě současné hlavy státu. Přidal se i nejmladší poslanec Dominik Feri (TOP 09), který doufá, že již příště povede ceremoniál někdo jiný.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš dnes na předání státních vyznamenání na Pražský hrad přijde i s manželkou Lýdií. Označil to za slušnost, přestože chápe politiky, kteří to odmítli. Dnes to řekl před jednáním republikového výboru strany.

„Ten státní svátek je signifikantní pro Českou republiku, i to vyznamenání má jakýsi význam. To, jestli souhlasím s tím, komu bude uděleno, podle mne není relevantní. Myslím si, že je to slušnost, se tam jít podívat, alespoň já to tak chápu. Ale dokážu pochopit i jiné politiky nebo jiné osoby, které odmítají do toho sálu jít,“ řekl Bartoš.

Bez Hermana i Jurečky

Loňské oslavy zastínily spory o udělení vyznamenání přeživšímu holokaust Jiřímu Bradymu. Někteří politici na protest proti přístupu Hradu a prezidenta Miloše Zemana odmítli do Vladislavského sálu přijít. Letos je situace o poznání klidnější, přesto budou někteří zástupci veřejného života na Hradě chybět.

Zúčastnit se kvůli svědomí odmítl končící ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který byl jednou z ústředních postav loňského sporu. Nadále prý nesouhlasí s politikou Miloše Zemana.

Video Tři oříšky od Zemana: Prezident již vyznamenal i Libuši Šafránkovou - Blesk TV

Nepřijde ani ministr zemědělství Marian Jurečka a další lidovečtí politici či politici TOP 09. „Peroutka, Brady, Krym.... důvody proč bohužel nemohu jít,“ uvedl na Twitteru Marian Jurečka. „I loni jsem pozvání musel odmítnout, nemám z toho žádnou radost, ale svojí účastí nechci podporovat politiku a chování současného prezidenta,“ doplnil.

Feri: Vemte si afroparuku a běžte místo mě

Nepřijít se rozhodl i přes pozvání také europoslanec a nově již i člen TOP 09 Jiří Pospíšil. „Prezident bohužel nezměnil své postoje ani přístup k reprezentaci státu a já nechci asistovat u případného vyznamenávání lidí, jakými je například bývalý komunistický ministr Toman, kterému v předchozích letech tento prezident také udělil státní vyznamenání. Důležitý státní svátek si proto připomenu bez účasti na udílení vyznamenání,“ uvedl v prohlášení. 

Video Hůlka o vyznamenání od Zemana: Vyhrožovali mi kvůli němu smrtí! - Blesk TV

K Pospíšilovi se přidal i nejmladší poslanec Dominik Feri, taktéž z Topky. Ten byl pozván na slavnostní recepci po předání vyznamenání. Ale nevyrazí tam. Nic na tom nezměnila ani chvála, které se od Miloše Zemana dočkal v pořadu S prezidentem v Lánech.

„Počkám si, až na Hradě bude důstojnější prezident. A doufám, že nebudu muset čekat dlouho. Každopádně kdybyste někdo chtěl jít v převleku místo mě, afroparuka stojí dvě kila, špatnej humor lze nakoukat u Jiřího Krampola a u selfíček umisťujte ruku před obličej. Nikdo nepozná rozdíl,“ vzkázal na Facebooku.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

vlasta1 ( 23. listopadu 2017 16:43 )

09avda je že dodneška se z toho hrad nemůže vzpamatovat že tento výkvět nepřišel. Zajímalo by mně kde toho Feriho odchytli Musí to být s tou TOP09 opravdu špatný.

arne100 ( 30. října 2017 12:00 )

To že tam nepřišel nácek a sudeťák Herman se ani nedivím.Tenhle nacista by v demokracii seděl v lochu.A opičák Feri to měli dát do ZOO v troji mezi orangutany a Kalouska k němu aby bylo na co se koukat.

kupredu-leva ( 29. října 2017 23:44 )

Zakazujeme připomínat lživé prohlášení soudruha Zemana o existenci Peroutkova článu s názvem "Hitler je gentleman". Čest práci!

levicove-smegma ( 29. října 2017 22:43 )

Je to státní svátek a tudíž si v něm může prezident rozdávat metály svým kamarádům a pochlebovačům a vy jste povinni to považovat za vyznamenání udělené českou republikou.

Nezadat ( 29. října 2017 15:20 )

Trochu si u mě šplhli,nejsou tak obrovský ksindl jak jsem si myslel,pouze velký,když při troše sebereflexe pochopili,že tam takový ksindl nemá na hradě nemá co dělat,když pro ně je místo buď v kriminále a nebo na psychiatrii.

Zobrazit celou diskusi
Další videa