Zeman dal metál Bílé, Bohdalové a Hůlkovi. „Oceňuje své věrné i osobnosti“

 • Autor: simao - 
  28. 10. 2017
  05:02

  Prezident Miloš Zeman bude v sobotu večer už popáté a možná naposledy na Hradě udělovat státní vyznamenání. Při těchto večerech Zeman již tradičně oceňuje výrazné osobnosti, mezi kterými letos nechybí úspěšná rychlobruslařka Martina Sáblíková. Ta si vyznamenání nepochybně zaslouží, míní politolog Tomáš Lebeda. Zeman skutečně oceňuje významné osobnosti, říká k tomu, ale také upozorňuje, že je zde i další skupina oceněných. Lidí, kteří prezidenta podporují, kterým se revanšuje a kteří ukazují, jakým způsobem prezident smýšlí. Od Zemana dostal metál už třeba jeho přítel František Ringo Čech, kterému prezident hodil hlas ve volbách, režisér jeho volebního spotu Filip Renč nebo strůjce „slušovického zázraku“ František Čuba.

 • 1.Politolog Lebeda: Ať si každý udělá obrázek sám

  „Udílení státních vyznamenání je do jisté míry obrazem prezidentovy osobnosti. Když sledujeme to, komu vyznamenání dává, tak se do jisté míry odráží jeho motivace, které mohou být různé – osobní, zaměřené směrem k veřejnosti, co veřejnost očekává, koho já chci ocenit, komu se chci revanšovat, a nebo koho já považuji za vhodného k ocenění. Seznam oceněných je obrazem způsobu uvažování hlavy státu,“ říká o pátém Zemanově ceremoniálu politolog Tomáš Lebeda, který vede Katedru politologie a evropských studií na Filosofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.  

  Metály pro Františka Ringo Čecha, Daniela Hůlku či režiséry Renče se Sedláčkem, který přebíral vyznamenání v mikině, spadají podle politologa právě do skupiny Zemanových věrných. „Jsou to lidé, kteří pro Miloše Zemana nepochybně vykonali nějakou práci a on má možnost se jim takhle odměnit. Každý občan si musí udělat sám názor na to, jestli státní vyznamenání mají sloužit právě k tomu, či nikoli,“ podotýká Lebeda.

  Prezident Miloš Zeman hovoří při příležitosti svátku Dne vzniku samostatného československého státu na Pražském hradě, kde uděloval 28. října státní vyznamenání.Prezident Miloš Zeman hovoří při příležitosti svátku Dne vzniku samostatného československého státu na Pražském hradě, kde uděloval 28. října státní vyznamenání. | ČTK,EPA

 • 2.2013: Bohdalová, Čuba, Felix Slováček i Srp

  Miloš Zeman ve Vladislavském sále poprvé. Mezi oceněnými se ocitli i herečka Jiřina Bohdalová, exministr Miroslav Grégr, někdejší předseda JZD Slušovice František Čuba či saxofonista Felix Slováček – všichni podporovatelé Miloše Zemana. Medaili si odnesl i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička, člen SPO, tehdy ještě Zemanovců.

  Medaili Za zásluhy si odnesl i dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp starší, kterého chtěl letos Zeman jmenovat i do etické komise při Úřadu vlády oceňující účastníky odboje a odpůrce komunismu a po neúspěchu později navrhoval i na člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů. V dokumentech StB však má Srp figurovat jako tajný spolupracovník Hudebník, soud však v roce 200 rozhodl, že byl evidován neoprávněně.

  Naopak odmítnout vyznamenání se rozhodl zpěvák Vladimír Mišík. Z dalších osobností si medaili odnesla třeba legendární atletka Jarmila Kratochvílová, herec Lubomír Lipský, rozhlasová a televizní hlasatelka Kamila Moučková či chirurg Pavel Pafko, který operoval v roce 1996 tehdejšího prezidenta Václava Havla. Dnes je však poradcem Zemanova rivala Michala Horáčka.   

  Jiři Bohdalová či Daniel Hůlka podporovali Zemana již v prezidentské kampani.Jiři Bohdalová či Daniel Hůlka podporovali Zemana již v prezidentské kampani. | Blesk / Zbyněk Pecák

 • 3.2014: Lucie Bílá, Filip Renč a Sedláček v mikině

  Na druhé předávání metálů, které probíhalo pod Zemanovou taktovkou, dorazil i sir Nicholas Winton, zachránce židovských dětí před nacisty. Přijel také vnuk Winstona Churchilla. V protikladu proti těmto velikánům však byli často zmiňovány medaile pro režiséry Filipa Renče, který se Zemanem točil volební spot, a Roberta Sedláčka, který má na kontě mj. dokumentární film o Zemanovi z roku 2007.

  Sedláček navíc narušil pořádky tím, že si pro vyznamenání přišel ve fleecové mikině. Na straně Zemana v kampani stála i zpěvačka Lucie Bílá, po Pafkovi dostal vyznamenání opět chirurg – ortoped Pavel Dungl, který operoval jak Václava Klause, tak v roce 2012 Miloše Zemana a jeho palec. A mimochodem, do týmu Horáčkových poradců se dostala letos i expertka na jadernou bezpečnost Dana Drábová, která brala v roce 2014 medaili od Zemana také.  

  Řád Bílého lva si odvezl na Slovensko Robert Fico, mezi dalšími osobnostmi se objevili zpěvačka Hana Hegerová, in memoriam Karel Kryl. Dojemný moment přineslo ocenění Medailemi Za hrdinství českých vojáků, kteří padli při atentátu na misi v Afghánistánu. 

  Rok 2014: Režisér Sedláček si medaili nechal připnout na flísovou mikinu.Rok 2014: Režisér Sedláček si medaili nechal připnout na flísovou mikinu. | Foto Blesk - Zbyněk Pecák, Ladislav Křivan

 • 4.2015: Ringo Čech i Neckář

  Taktéž in memoriam byl v roce 2015 vyznamenán Petr Vejvoda (16), který se postavil ve škole ve Ždáru nad Sázavou psychicky narušené Barboře Orlové a bránil svou spolužačku. Vedle mladého hrdiny se posmrtně dočkali tohoto uznání i exministři Pavel Dostál, který přezdíval Zemanovi „Bimbo“, či Eduard Janota.  

  Z vyznamenaných osobností zaujali zpěvák Václav Neckář, plastický chirurg Bohdan Pomahač, herečka Libuše Šafránková, houslista Pavel Šporcl či fotbalista Pavel Nedvěd. Vedle expřítele Ivety Bartošové a otce jejího syna Artura Ladislava Štaidla však bral medaili i František Ringo Čech, o němž Miloš Zeman nedávno prohlásil, že ve volbách do Poslanecké sněmovny 2017 volil právě jeho. „Já mám Frantu Ringo Čecha nesmírně rád, je to můj dobrý přítel a chtěl jsem mu udělat radost,“ vysvětloval Zeman minulý víkend v pořadu S prezidentem v Lánech.

  Video Tři oříšky od Zemana: Prezident vyznamenal i Libuši Šafránkovou - Blesk TV

 • 5.2016: Duka, Kačer, Hůlka, Jakubisko

  Jestliže za rok 2015 se vyjímala ze Zemanových podporovatelů nominace Ringo Čecha, o rok později již čelil prezident výraznější kritice, že opět došlo na jeho věrné. S prezidentem je za dobře arcibiskup Dominik Duka, stejně tak zpěvák a muzikálový Drákula Daniel Hůlka, Jan Kačer či jeho režisérský kolega Juraj Jakubisko, který nechyběl na Hradě ani letos, když Zeman oznamoval na Hradě nejprve svým podporovatelům, že bude znovu kandidovat.

  Video Hůlka o vyznamenání od Zemana: Vyhrožovali mi kvůli němu smrtí! - Blesk TV

  Předávání státních vyznamenání však provázela kauza muže, který vyznamenán nebyl – Jiřího Bradyho, strýce ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL). Brady, který přežil holocaust a prošel Terezínem i Osvětimí, přiletěl do Prahy, pozván na Hrad však nebyl, a tak se nakonec účastnil protestní akce na Staroměstském náměstí, kterou moderoval Michal Horáček.

  Video Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na tiskovce k nevyznamenání Jiřího Bradyho - Jan Jedlička

 • 6.2017: Nohavica, Sáblíková a kdo dál?

  Miloš Zeman se v sobotu chystá vyznamenat i dvě skutečně velmi výrazné osobnosti, známé po celém Česku – rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou a zpěváka a hudebníka Jaromíra Nohavicu. Spekuluje se také, že by metál mohla dostat i zpěvačka Helena Vondráčková.

  Pokud přitom Zeman neuspěje v historicky druhé přímé volbě hlavy státu, bude to i naposledy, co tento ceremoniál v Den vyhlášení samostatného Československého státu absolvuje. Příští rok se přitom bude jednat o velkolepou akci, neboť se Česko v roce 2018 chystá již na 100. výročí od založení republiky.

  Přichystá Zeman opět nějaké překvapení mezi vyznamenanými? S metálem pro Sáblíkovou politolog Lebeda plně souhlasí. „Výkony paní Sáblíkové bych nijak nechtěl dehonestovat. I v zahraničí je běžné, že hlavy států oceňují mimořádně úspěšné sportovce a ona je skutečně mimořádně úspěšný sportovec. Bylo by to standardní i v jakékoliv jiné zemi, např. ve Velké Británii, že by ji britská královna odměnila,“ dodal pro Blesk.cz.

  Naopak v případě ostravského barda Nohavici se už ozvaly hlasy, aby vyznamenání od prezidenta Zemana nepřijal. V otevřeném dopise k tomu Nohavicu vyzval textař a Zemanův soupeř Horáček.

  Video Trenér snědl asi hodně vtipné kaše, reaguje Sáblíková na olympijskou prognózu kouče Nováka - iSport TV

 • 7.TOP 09 opět proti Zemanovi: Pospíšil či Feri na Hrad nepřijdou

  Právě období udělování státních vyznamenání přitom bývá dalším, kdy Zeman čelí zvýšené kritice. Ozval se už i europoslanec a nově člen TOP 09 Jiří Pospíšil, exministr spravedlnosti. A na Hrad vzkázal, že ho tam nikdo v sobotu neuvidí, byť pozván byl. „Stejně jako v předcházejících letech jsem se rozhodl nevyužít pozvání prezidenta Miloše Zemana,“ vzkázal Pospíšil. „Prezident bohužel nezměnil své postoje ani přístup k reprezentaci státu a já nechci asistovat u případného vyznamenávání lidí, jakými je například bývalý komunistický ministr Toman, kterému v předchozích letech tento prezident také udělil státní vyznamenání,“ podotkl Pospíšil.

  Na slavnostní recepci do Španělského sálu, která se uskuteční po předání metálů, pak dostal pozvánku pro dvě osoby i Dominik Feri, nově zvolený poslanec TOP 09. „Počkám si, až na Hradě bude důstojnější prezident. A doufám, že nebudu muset čekat dlouho. Každopádně kdybyste někdo chtěl jít v převleku místo mě, afroparuka stojí dvě kila, špatnej humor lze nakoukat u Jiřího Krampola a u selfíček umisťujte ruku před obličej. Nikdo nepozná rozdíl,“ uvedl na Facebooku a zveřejnil i samotnou pozvánku.

  Video Zeman o Dominiku Ferim - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tgbg ( 28. října 2017 16:32 )

Starý, věčně opilý a dementní stařec Zeman, stejně neví co se kolem něho děje.

volby2017 ( 28. října 2017 12:09 )

kupredu-leva ( 28. října 2017 11:47 )

Komu patří bulvár, ten si řídí, co se může a nesmí psát. V minulosti to byl ÚV KSČ, dnes to má soudruh Babiš. Tak ne aby někdo proti němu ceknul!!! Čest práci!

kupredu-leva ( 28. října 2017 11:44 )

Dobrá práce soudruhu! Příští rok tě vyznamenání z rukou soudruha Zemana nemine! Piš dál, tvé nápady jsou super! Čest práci!

tatarzdenek ( 28. října 2017 11:17 )

Těžko říct, soudruhu mentále. My by jsme si od tebe nikdy žádný metál nevzali ,ale kníže možná jo, protože ten slintá taky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa