Předseda TOP 09 o svojí budoucnosti: Sněmovna bez Kalouska? Toho bych se nebál
Předvolebních průzkumů je hodně. A některé s TOP 09, která byla jednu chvíli nejsilnější pravicovou stranou, dokonce ani nepočítají. Sněmovní matador Miroslav Kalousek (56, TOP 09) ale v rozhovoru pro Blesk sebevědomě tvrdí: já nervózní nejsem!
Jaký programový bod nabízí jenom vaše strana?
„Topka jako jediná skutečně formuluje to nejdůležitější, oč v těchto volbách jde: zda budeme suverénními svobodnými občany, kteří se mohou spolehnout na férové chování svého moderního státu, nebo budeme zastrašení zaměstnanci jakéhosi holdingu.“
Teď narážíte na Agrofert a Andreje Babiše (ANO). Ale toto říkají i jiné strany.
„Pokud se některé strany přidávají, jsem rád. TOP 09 na tohle riziko upozorňuje celé volební období. Po dlouhou dobu byla vysmívána, byla jediná.“
Myslíte si ale, že to přitáhne lidi, kteří spíše řeší, jak zaplatí účty?
„Já jsem o tom přesvědčen. Jestli někdy byla potřeba hájit všechny pozitivní změny, které přišly s pádem komunismu, je to teď, v těchto volbách. To zásadní je moderní právní stát a svobodný občan na straně jedné a zastrašený zaměstnanec a státní moc, která slouží několika oligarchům, na straně druhé.“
Průzkumy ale moc nenahrávají tomu, že to funguje. Dostanete se vůbec do Sněmovny?
„Těch průzkumů je řada a většině z nich nevěřím. My si děláme vlastní měření. Z nich víme, že pevné jádro našich voličů se pohybuje mezi 6 a 7 procenty a že je tady obrovské množství nerozhodnutých voličů, z nichž část o nás uvažuje. Kdybychom dopadli špatně, dostaneme 6 procent. Kdybychom dopadli dobře, dostaneme 12 procent.“
Jste vy osobně nervózní? Jaký máte plán, když se do Sněmovny nedostanete?
„To je vyloučené, z toho strach nemám.“
Vy jste v politice dvacet let. Co by to znamenalo skončit?
„Měl jsem v životě mnoho výzev a všechny jsem zvládl. Teď ale nad tím nepřemýšlím, teď se snažím svoji stranu úspěšně vést do voleb.“
Tvrdíte, že byste klidně vstoupil do koalice s jakoukoliv dle vašich měřítek demokratickou stranou. Klidně i levicovou. Myslíte, že by taková ČSSD s vámi vůbec jednala?
„Pro TOP 09 je přijatelné, aby v zájmu společného jmenovatele demokratického a právního státu jednala se všemi demokratickými stranami. Současná situace to vyžaduje a je to svým způsobem povinnost. Nejsme připraveni jednat o vládě, kde by byly ANO či KSČM.“
Jak by ale vypadala taková koaliční smlouva? Vůbec si nedovedu představit, že se shodnete třeba na daňové politice.
„Koalice se tvoří po volbách a vyžaduje spoustu ústupků na všech stranách. S některými stranami bychom se snáze dohodli o hospodářské politice, s některými o zahraniční politice, někde by to bylo velice obtížné. Ale není to nepředstavitelné.“
Představuji si jednací stůl, u kterého sedí Fiala, Kalousek, Bělobrádek a Zaorálek. Dvě strany řeknou, že pro ně je prioritou zrušit EET, ty další dvě řeknou, že to nepůjde.
„To se ale dohaduje fakt až po volbách.“
Já jenom už teď poukazuji na problémy.
„Velmi o tom rozhoduje váha počtu mandátů. Proto mobilizujeme voliče a říkáme si o silný mandát. Pokud ho budeme mít, vymůžeme toho víc.“
Ve vašich volebních spotech je Petr Čtvrtníček. Jaký byl jeho honorář?
„Příjemně mě překvapil vysokou slevou. Chci si myslet, že jsou za tím dlouhodobější sympatie k naší straně.“
Desetitisíce? Statisíce?
„Bez jeho souhlasu nemám právo dávat bližší informace.“
ANO, SPD, nebo KSČM? Co je pro vás nejvíc nepřijatelné?
„Nepřijatelné k vládní spolupráci jsou všechny tři subjekty. Ale mám-li hovořit o nebezpečnosti pro společenský vývoj, tak bezkonkurenčně ANO.“
Víc než komunisté? Zrovna pro vás?
„Míru nebezpečnosti hodnotím podle toho, jestli když někdo něčím vyhrožuje, má také instrumenty k tomu, aby to zrealizoval, nebo ne. A jak KSČM, tak SPD říkají pro nás nepřijatelné věci, ale už tam absentují ty mocenské instrumenty. V případě ANO je to skutečně snaha udělat z nás ustrašené zaměstnance, a navíc těmi instrumenty disponuje.“
Trochu slušnosti by Vám neuškodilo.