Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Češi jí blafy, EU reaguje. Uvolní miliony eur na testování kvality potravin, říká Jourová

Autor: ČTK - 
14. září 2017
13:50

Členské státy Evropské unie, které mají problémy s dvojí kvalitou potravin a jiných výrobků, budou moci požádat o dotaci na jejich testování. Eurokomisařka Věra Jourová na čtvrtečním zasedání sněmovního zemědělského výboru v Jihlavě uvedla, že na testování uvolní asi milion eur z letošního rozpočtu. Další peníze našla na vytvoření metodiky, podle níž by jednotlivé země měly postupovat. Celkem podle eurokomisařky půjdou do této oblasti zhruba dva miliony eur, což je v přepočtu 52 milionů korun.

„Podle našeho právního názoru je to nekalá obchodní praktika a máme nástroje na to, abychom to potírali,“ řekla Jourová, v jejíž působnosti je i ochrana spotřebitelů. Uvedla, že za nejrychlejší řešení považuje zpřesnění nynější evropské legislativy. „Dám také národním orgánům metodiku, jak postupovat, a věřím tomu, že když se bude postupovat případ od případu, můžeme během příštího roku hodně těch věcí vyřešit,“ řekla.

Eurokomisařka přepokládá, že opětovné testování ukáže na několik desítek produktů s rozdílnou kvalitou, u nichž by pak mělo být zahájeno řízení s výrobci, případně prodejci. Podle Jourové si národní orgány samy určí, jak si vynutit, aby produkt zmizel z trhu nebo se zlepšila jeho kvalita.

Podle dosavadního předpokladu by o testování mohly mít zájem Česko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a možná i Slovinsko. „Z pobaltských států máme signály, že tam by se to týkalo pracích prášků a drogistického zboží,“ uvedla eurokomisařka.

Za nejrychlejší řešení Jourová považuje zpřesnění nynější evropské legislativy, která se zabývá neférovými obchodními praktikami. „Dám také národním orgánům metodiku, jak postupovat, a věřím tomu, že když se bude postupovat případ od případu, můžeme během příštího roku hodně těch věcí vyřešit,“ řekla.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) k vystoupení Jourové uvedl, že jde o snahu správným směrem. Podle něj by ale nejlepším řešením byla změna evropské legislativy. „Tak, aby říkala: je-li to stejný výrobce, výrobek, který na první pohled vypadá stejně, tak ať má také stejné složení, uvedl.

Video Jak Babiš zatápí Jourové v Bruselu: Často musím kolegům vysvětlovat - Tomáš Polák

Ministerstvo zemědělství podle Jurečky bude pokračovat ve srovnávacích testech výrobků a bude je medializovat. „Aby výrobci s touto praktikou na český trh nepřicházeli, řekl.

Eurokomisařka přepokládá, že opětovné testování ukáže na několik desítek produktů s rozdílnou kvalitou, u nichž by pak mělo být zahájeno řízení s výrobci, případně prodejci. Podle Jourové si národní orgány samy určí, jak si vynutit, aby produkt zmizel z trhu nebo aby se zlepšila jeho kvalita. Za důležité pokládá to, aby se o ošizených výrobcích dověděli spotřebitelé.

Zásadní moment vidí Jourová v tom, že inspekce budou muset spolupracovat s odpovídajícími orgány v těch zemích, kde sídlí výrobce, u něhož se dvojí složení stejného výrobku prokázalo. „Proto je tak důležité, že jsme se dneska dobrali do situace, že se to bere jako problém na evropském trhu, že to není věc jenom státu,“ podotkla.

To, že praxe dvojí kvality potravin není v Evropské unii přípustná, prohlásil ve středu v europarlamentu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Češi musí mít podle něj v čokoládě stejně kakaa, Slováci stejné množství ryb v rybích prstech a Maďaři stejně masa v masných výrobcích jako kdokoliv jiný v EU.

terezkaterka33333 ( 5. května 2018 13:30 )

Chudáci komunisti, tí tak neokrádali občanov a zďaleka nemali také vymoženosti, ako zlodejská, zničujúca únia. Platy, dôchodky. Môžu im závidieť. A pritom nerobia nič dobrého pre občanov.

corsa ( 14. září 2017 20:53 )

Jak je možné, že se tohle tím, že se to řeší, potvrzuje?? Jak je to možné, že Češi jedí blafy??? Nejde o uvolněné eur na testování! Jde o zjištění viníka! Proč k tomu vůbec došlo? Kdo to zavinil? Toho potrestat!

agfor ( 14. září 2017 14:42 )

Nikdo v Čechách nedostává za poctivou práci půl milionu, jako Jourová za flákání v Bruseli.

lambrika ( 14. září 2017 14:07 )

Rozdíl bude jenom v tom , že se dál budou prodávat blafy . . . . ale TESTOVANÉ za miliony eur

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud