Uprchlíky potřebujeme, vyzval Juncker. A Češi musí mít v čokoládě více kakaa, dodal

Autor: Jaroslav Šimáček - 
13. 9. 2017
11:20

Věří, že důvěra v EU stoupá. Vyzval nejen k větší solidaritě k uprchlíkům, které Evropa potřebuje, k dalším milionům na pomoc Africe, ale třeba i k tomu, aby se v samotné EU neřešily zbytečně „drobnosti“ a odstranily se rozdíly mezi spotřebiteli a neexistovali občané první a druhé kategorie. O stavu EU včetně aktuální situace kolem uprchlické krize mluvil ve středu ve Štrasburku předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

„Dnes hájíme vnější hranice účinnějším způsobem,“ je přesvědčený šéf Evropské Juncker a dodal: „Společné hranice a společná ochrana musí jít ruku v ruce. Podařilo se nám zmírnit přítok nelegálních migrantů, kteří vyvolávali velké obavy v řadě zemí.“

Juncker ve svém středečním „zásadním projevu“ o stavu EU vyzval k tomu, aby se posílila dále ochrana evropských hranic – třeba i tím, že by se do schengenského prostoru připustilo Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko.

Dle něj se daří i lépe kontrolovat středomořskou trasu, přes kterou migranti do Evropy dál proudí. „Musím velmi poděkovat Itálii za její vytrvalost a velkorysost,“ podotkl k nadále neutěšené situaci ve Středozemním moři. A apeloval na to, aby se vylepšily životní podmínky uprchlíků např. v Libyi. „Jsem otřesen nehumánními podmínkami, které panují v řadě center,“ uvedl Juncker.

Skutečná solidarita k uprchlíkům a více peněz pro Afriku

Narážel však i na nedávný soudní verdikt ohledně stížnosti Slovenska a Maďarska na uprchlické kvóty. „Jsem samozřejmě smutný, že ne všechny členské státy prokazují stejnou solidaritu,“ řekl Juncker a vyzval ke „skutečné solidaritě“ vůči uprchlíkům, kteří ochranu potřebují. „Evropa je a zůstane kontinentem solidarity, který musí poskytnout útočiště těm, kteří jsou pronásledováni z nepřijatelných důvodů,“ dodal.

I proto je dle něj nutné investovat více peněz do pomoci a rozvoje v Africe. „Je třeba poskytnout větší solidaritu ve vztahu k Africe, která je kolébkou lidstva,“ upozornil Juncker a zmínil, že v rámci fondu pro Afriku je vyčleněno 2,7 miliardy eur, ale fond se dotýká svého dna. „I v roce 2015 se mnoho migrantů chtělo dostat do Evropy proto, že se fondy OSN dostaly na dno,“ podotkl. „Ta hrozba je i nyní velká. Nelegální migrace nepřestane, dokud imigranti nebudou mít jinou možnost, než se vydat na nelegální a nebezpečnou cestu,“ varuje Juncker. Dle něj přitom Evropa uprchlíky potřebuje. „Evropa stárne, a proto potřebujeme systém legální migrace, je to nezbytné,“ míní.

Východní a západní plíce EU

„Neexistuje láska bez zklamání. EU v tomto rozštěpeném světě dosáhla něčeho unikátního,“ uvedl dále Juncker ve svém projevu ke stavu EU. Migrace nebyla zdaleka jediným z jeho témat, šéf Evropské komise zmínil i mír, blahobyt „nikoliv pro všechny, ale pro mnohé“ a bezpečný domov, který EU poskytuje.

„EU je na prvním místě je unií svobod,“ podotkl s tím, že v Unii se žije bez utlačování a se svobodami říct svůj názor. „Svoboda nikomu nespadne z nebe, je třeba za ni bojovat – v Evropě i ve světě. Evropa musí být také unií rovnoprávnosti a rovnoprávných. To znamená rovnoprávnost členů od severu k jihu, od západu k východu,“ říkal Juncker, podle kterého unie musí dýchat na obě plíce - jak tu západní, tak tu východní.

Do unie rovných však dle něj spadá i to, že do budoucna nebudou existovat občané druhé třídy, nesmí existovat ani pracovníci druhé třídy a lidé mají dostávat bez ohledu na národnost za stejnou práci na stejném místě také stejný plat. Juncker také zmínil problém „spotřebitelů druhé třídy“.

Nesouhlasí s tím, že si lidé v některých zemích EU „kupují kvalitativně horší potraviny“, jak připustil. „Slováci si nezaslouží méně ryb v rybích prstech. Češi si nezaslouží méně kakaa ve svých čokoládách,“ uvedl.

Turecko si zabouchlo dveře samo

Junckerův projev, za který sklidil nakonec dlouhý potlesk, se týkal i řady dalších témat. „Není akceptovatelné, aby v EU umíraly děti na nemoci, které by v roce 2017 měly být dávno vymýceny,“ říkal s tím, že je třeba podpořit národní očkovací plány – třeba i v Rumunsku. „Zbytečná úmrtí v Unii nesmí existovat,“ podotkl.  

V narážce na aféru Dieselgate Juncker uvedl, že je šokován tím, že „klienti a spotřebitelé jsou vědomě a záměrně podváděni v automobilovém průmyslu“. „Vyzývám automobilový průmysl, aby napravil, co způsobil, a dospěl ke kompenzaci,“ říkal šéf Evropské komise. Ta prý předloží brzy návrh ke snížení oxidu uhličitého v oblasti dopravy.  

Juncker se dostal i k tématu rozšiřování EU. „Není třeba přetěžovat evropskou bárku teď, když to jde Evropě lépe,“ uvedl s tím, že je ale třeba do budoucna budovat další patra EU . „EU v budoucích letech bude pravděpodobně mít více než 27 členských zemí,“ připustil. Vyloučil však přitom členství Turecka v Unii v „dohledné době“.

„Turecko se již značnou dobu mílovými kroky vzdaluje od EU,“ míní Juncker. Novináři patří do redakcí, nikoliv do vězení, narážel na praktiky v zemi prezidenta Erdogana. „Propusťte na svobodu naše novináře a nejenom naše. Přestaňte nadávat našim členským státům a jejich lídrům, že jsou fašisté a nacisté,“ vzkázal ostře Turkům v narážce na tureckou kritiku Angely Merkelové a dalších evropských lídrů.

Evropě se daří lépe. „Nesmíme se nimrat v drobnostech“

Juncker však také předvedl jistou dávku sebereflexe a připustil, že EU někdy řeší zbytečnosti. „Neměli bychom občany Evropy stresovat s tím, že se budeme neustále nimrat v drobnostech,“ míní šéf Evropské komise a vyzval k tomu, aby se vrátily kompetence členským státům a v „malých věcech“ se EU držela zpátky.

Juncker také uvedl, že probíhá pátý rok ekonomického posílení, které se projevuje ve všech státech EU – třeba tím, že nezaměstnanost je na nejnižší úrovni za pět let a za poslední mandát europoslanců bylo vytvořeno téměř 8 milionů pracovních míst a 235 milionů lidí v EU pracuje, což je nejvíc, co zatím v Unii bylo. „Společně jsme ukázali, že jsme schopni realizovat to, co potřebují naši občané a co je důležité,“ míní Juncker a dodává: „10 let od té doby, co udeřila krize, je evropská ekonomika konečně opět na vzestupu. A s tím i naše důvěra.“

Přál by si, aby Evropa posílila obchodní program a získávala „stejně, jako nabízíme“. „Každá miliarda vývozu navíc představuje 14 tisíc pracovních míst v Evropě,“ podotkl. „Naši partneři z celého světa spěchají k našim dveřím, aby s námi uzavřeli dohody,“ uvedl s narážkou na dohody s Kanadou či Japonskem či chystané dohody se zeměmi Jižní Ameriky či Austrálií. „Nejsme naivními zastánci volného obchodu, Evropa musí vždy hájit své zájmy… Musíme vědět, co se u nás děje, abychom mohli chránit naši bezpečnost,“ dodal v projevu, ve kterém však samotnou bezpečnost v Evropě příliš neřešil. Navzdory řadě teroristických útoků pouze vyzval k lepší příhraniční spolupráci ve stíhání teroristů.

Video Juncker přijíždí na bezpečnostní konferenci v Praze, dává polibky na hlavu - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

smrduteprase ( 13. září 2017 16:00 )

Evropa není stará, jen ty jsi starý-přestárlý, vysloužilý, psychopat, Junckere. Ty, Sobotka a Macron jste evrpské výjimky, u vás se sloučily dvě neslučitelné psychosložky. A těmi jsou trotl a psychopat. Psychopati jsou inteligentní, ale ty jste třikrát - dva v jednom. Něco jako pi.ča s kou.lema, Junckere. Běž do průvodu a nech Čechy na pokoji, Junckere. Na tvou čokoládu s kudlou v zádech ser.eme.

gabreta ( 13. září 2017 14:56 )

Když jsme se do Eurozóny cpali, tak řekli ne, nesplňujete Maastrichtská kritéria. Ty nesplňujeme do dneska! Oni prostě nechtějí stát, kterej není s vlastní měnou, závislej na jejich Euru a dluzích, rozpadající se EU!! A jestli potřebují uprchlíky, tak ať si je vezmou tam, kde je potřebují. To není náš problém!! Celej debilní Juncker ať jde s EU a uprchlíky do perdele!

sores ( 13. září 2017 14:51 )

Dědek je před smrtí a chce tímto připravit hroznou budoucnost mladé generaci??? Ten se snad po.s.r.al!!! Ať si to mladí nenechají líbit,staří už to nějak doklepou ale mladý čeká příšerná budoucnost a hlavně děti tech mladých, díky takovým starcům senilním.

junkiexl ( 13. září 2017 14:31 )

Vecne ozraly vypatlany nikym nezvoleny aparatcik EUSSSR JunckerD bude dejinami souzen jako valecny zlocinec.

junkiexl ( 13. září 2017 14:21 )

On neni nemcour, ale lucemburan. Z Luxemburanska.

Zobrazit celou diskusi
Další videa