Macronová oslnila v barvách trikolóry. Její muž řešil krizi EU i dluhy Řecka

Autor: Darina Jíchová - 
8. 9. 2017
13:23

Emmanuel Macron je momentálně na oficiální návštěvě Řecka, při níž využil symboliky pahorku Pnyx v Aténách, kde se scházeli už starověcí Řekové, aby promlouvali o demokracii. On sám se zaměřil na hodnoty EU, její krizi i budoucnost. Macron přislíbil, že se postará o to, aby EU krizi přečkala a získala znovu svou důstojnost a důvěru svých občanů. Ještě větší pozornost však patrně sklidila jeho manželka, střídající jednobarevné outfity – v barvách francouzské trikolóry.

Místní si jistě získal, když svou řeč začal v řečtině. Emmanuel Macron v projevu pamatoval i na oběti ničivých hurikánů a oznámil, že jen co počasí dovolí, osobně se do postižených oblastí vydá.

Hned v úvodu upozornil, že demokracie je v současnosti v ohrožení. Dodal také, že lidé zapomínají na to, co bylo původním záměrem vzniku Unie.

Vyzýval k větší spolupráci a solidaritě mezi členy Unie, opět zopakoval svůj návrh, že by oblast eurozóny měla mít vlastního ministra financí, parlament a rozpočet, aby se v zemích předešlo případné hospodářské krizi. „Máme na výběr, můžeme toho dosáhnout, jen musíme najít sílu předělat Evropu,“ řekl.

Macronová oslnila Řeky

Prezidenta na návštěvě doprovodila jeho žena Brigitte (64). Na státní večeři v paláci řeckého prezidenta Prokopise Pavlopoulose všechny zaujala ve výrazných rudých šatech.

Brigitte vypadala skvěle, působila šťastně a uvolněně. Impozantní róbu doplnila černým páskem a náramkem v barvě šatů. Během večeře konverzovala s řeckým prezidentem, dvojice si prý vyměnila i několik vtipů.

Video Trump hodnotil tělo francouzské první dámy: Poslechněte si, co řekl. - Reuters, Facebook / Elysejský palác
720p 360p

První dáma nedávno poskytla velmi otevřený rozhovor, ve kterém mluvila o velkém věkovém rozdílu mezi manželi, dělí je 25 let. Seznámili se na střední škole, Bridgitte byla jeho učitelka – Macronovi bylo teprve 15 let. „Samozřejmě jsem si vědomá toho, že je mladší. Každé ráno u snídaně vidím jeho perfektní obličej a já jsem samá vráska.“

Během manželovy kampaně byla terčem posměchu, říkali jí „bába z Elysejského paláce, ale Brigitte se na urážky snažila nereagovat. A když kritici nesouhlasili s tím, aby se stala první dámou, jen hlesla: „No co, stejně se jako první dáma necítím.“

Rozhádané státy se musí semknout, vyzývá Macron

Macronová nyní svého muže na cestách pravidelně doprovází. Emmanuel Macron během svého řeckého projevu vyzval Evropany, aby to nevzdávali a neopouštěli Unii, jinak jí hrozí zánik.

Podle něj se do EU musí vrátit větší míra demokracie, řekl, že politici na summitech o tom sice mluví, ale nic nevyřeší. Zavázal se, že v příštích měsících nastíní plán, jak toho dosáhnout.

Největší důraz kladl na to, že rozhádané státy se musí semknout, jak jinak můžou chránit své občany před skutečnými hrozbami v podobě terorismu a změn klimatu. Uvedl, že výsledky brexitu jasně ukazují, že lidé ztrácí víru v suverenitu EU a že nerozumí podstatě Unie.

Prezident zatím nemůže uvést detaily reformy, kterou plánuje, musí počkat na výsledky voleb v Německu a na to, zda nová vláda podpoří jeho nápady. Favoritem německých voleb však nadále zůstává stávající kancléřka Angela Merkelová, hlavní politická váha v EU. 

Samotnému Macronovi však přímo ve Francii klesá dle průzkumů obliba. Řeč byla proto v Řecku rovněž zaměřená na jeho voliče, kteří začínají být skeptičtí, co se Macronovy vlády týče. Macron však věří, že je nezklame.

Odpuštěný dluh Řecku?

V projevu se dotkl i řecké krize, blahopřál premiérovi Alexisu Tsiprasovi za jeho snahu vyvést zemi z nepříjemné situace. „Je vidět, že Řecko se pomalu, ale jistě znovu staví na vlastní nohy. Krize je na ústupu,“ uvedl. Od doby, kdy se Řecko ocitlo téměř na pokraji státního bankrotu, mu EU poskytovala obrovskou finanční pomoc, podotkl Macron a naznačil, že by se řecké dluhy mohly zemi částečně odpustit.

Těsně před Macronovým projevem však v Řecku proběhla demonstrace, členové Tsiprasovy levicové strany Syriza, kteří nesouhlasí s jeho postupy, protestovali proti rozprodeji státního majetku. „Řecko není na prodej, nebudeme otroci Evropy,“ hlásala shromážděná skupinka, kterou nakonec policie rozehnala.

Video Macron s manželkou Brigitte před finále voleb: V Alpách i společně ve volební místnosti - Reuters
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
la.ma ( 24. září 2017 13:17 )

první dáma ČR může zhubnout...babizna omládnout nemůže

dzambulka007 ( 9. září 2017 01:10 )

Určitě by bylo zajímavé vidět jeho psychiatrický posudek.

sores ( 8. září 2017 16:50 )

Takto jsem se dlouho s chutí nezasmála jako níže uvedeným recenzím,až mi tekly slzy.

al.bunda ( 8. září 2017 16:00 )

Ježiši kriste co je to za obludu,já ji ještě takhle detailně neviděl,dneska budu řvát hrůzou ze spaní.Ten Makarón fakt asi není úplně normální

aaamanda ( 8. září 2017 15:11 )

Co to má s tou hubou? že by jí udělali nadměrnou protézu? Vypadá děsně

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa