Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Musíme do „rychlejší“ EU, chce Jourová. A potřebujeme euro, volá Špidla

Autor: ČTK, Mii - 
19. května 2017
15:25

Česká republika by se měla zasadit o to, aby byla součástí integračního jádra Evropské unie. Novinářům to řekli eurokomisařka Věra Jourová (za ANO) a poradce premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) Vladimír Špidla, kteří se v pátek na Univerzitě Karlově účastní konference o krizi EU.

„Celou svou politickou kariéru jsem se snažil, aby Česká republika byla v jádru Evropské unie. Protože jsem přesvědčen o tom, že bez účinné integrace není schopen evropský prostor obstát v globalizaci jako struktura, která je schopna globalizaci ovlivňovat,“ řekl Špidla, který jako premiér přivedl Česko v roce 2004 do EU a později byl eurokomisařem.

„Já budu vždycky apelovat na českou politickou reprezentaci, aby zůstala uvnitř, tedy ne na periferii Evropské unie,“ připojila se Jourová. Podle ní by pro Česko bylo nejlepší být součástí rychlejšího proudu EU, ve kterém bude méně společných politik, které se ale budou prosazovat lépe, než tomu je nyní.

Jourová zdůraznila, že důležité bude, aby Praha byla u určování politik, které budou společné pro jádro EU. „Bude tam ekonomika, tedy společný trh, bude tam bezpečnost a bude tam obrana,“ uvedla s tím, že o dalších politikách ještě bude řeč.

Česko se musí rozhodnout o euru

Špidla podotkl, že hranice mezi jádrem a periferií Unie pravděpodobně bude vedena i podle toho, které země užívají společnou evropskou měnu. Sobotka tento týden uvedl, že by si Česko mělo stanovit termín pro přijetí eura, rozhodnout by o tom podle něj měla příští vláda, která vzejde z podzimních voleb. Vicepremiér Andrej Babiš (ANO), jehož hnutí v průzkumech vede, se ale v polovině dubna vyslovil proti zavádění evropské měny v Česku.

Jourová v pátek také uvedla, že EU se nyní potýká s nedostatkem důvěry mezi jednotlivými politiky, což oslabuje i komunikaci. „Proto jsem ráda, že začátkem června přijede do republiky předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který tady uslyší argumenty, které má Česká republika dlouhodobě, kde jsou některé věci, které nám na Evropské unii vadí. A že to možná bude znamenat větší naslouchání tomu, co vidí jako perspektivu střední a východní Evropa,“ řekla.

VIDEO: Eurokomisařka Věra Jourová mluvila o svém působení v Evropské komisi
Video „Je to nejpodivnější práce, jakou jsem dělala,“ říká eurokomisařka Věra Jourová. - Blesk TV

gambitek ( 27. dubna 2018 11:28 )

Vyměníme korunu za Euro a občany za uprchlíky.

schelak ( 21. května 2017 11:09 )

Když bolšvici chtějí do jádra EU je třeba udělat pravý opak. Tam, kam dnes směřuje "západ" tam my už jsme byli. Socialistický ráj skončil bankrotem stejně jako má nakročeno tenhle Eurosojuz.

pupi ( 21. května 2017 07:32 )

A my zas potřebujeme aby vás dva někdo pořádně nakopal do ***e !!!

iFender ( 21. května 2017 07:04 )

My se musime drzet Slovenska,Polska a Madarska(Visegrád) a oni nas samozrejme jinak je konec!Basta!Schluß!......Amen!Hlavne se nepodbizet a poklonkovat!Historie nas mela presvedcit,kdyz bude republika v ohrozeni) tak nas tkzv. mocnosti(FRANCIE etc. stejne nechaji ve "Stychu.Mit svou hlavu a hrdost a prirozene v lecems spolupracovat a radovat se ,ze tady ty "islamske Barbary" nemame! Jen se porad n e p o s i r a t!

hejhej ( 19. května 2017 22:37 )

Za Euro bojuje mimo Špidly a Jourové především Sobotka, vlastně mu radí Špidla, není se čemu divit. Svůj k svému. Nutno nevolit: ČSSD, ODS, TOP09 a pletenec KDUČSL s přílepkem STAN.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud