„Migranty nechceme.“ Takhle uvítal Zeman německého prezidenta poprvé v Česku

Autor: base, ČTK - 
12. 9. 2017
12:44

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier přijel v úterý na první oficiální návštěvu Prahy po svém březnovém nástupu do funkce. Na Pražském hradě ho s vojenskými poctami uvítal prezident Miloš Zeman, na následném jednání spolu oba prezidenti hovořili anglicky, mimo jiné o migrantech. Zeman znovu jejich přijímání do Česka odmítl a vyzval k pomoci v zemích, odkud přicházejí. Steinmeier se v Praze zdržel jen krátce, odpoledne má naplánovaný další program v Berlíně. Během návštěvy na Hradě se setkal i s některými členy vlády a s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). 

Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy letos v únoru poté, co byl bývalý německý ministr zahraničí zvolen prezidentem. Český prezident tehdy připomněl, že Česko a Německo si letos připomínají 25 let od podpisu smlouvy o dobrém sousedství a 20 let od podpisu česko-německé deklarace. Uvedl také, že Steinmeierova návštěva by přispěla k důstojnému připomenutí těchto dvou významných výročí.

Šéf hradní diplomacie Rudolf Jindrák označil cestu za „nástupní audienci“ a připomněl, že Steinmeier už byl takto i u dalších sousedů Německa, například ve Francii, Rakousku či v Polsku.

Hlavní téma: migrace

Oba prezidenti se v rozhovoru dotkli pomoci uprchlíkům. Zeman jejich přijímání znova odmítl, a to i v případě, že by za ně mělo dostávat Česko od evropských institucích peníze. „Mám silné pochybnosti o slučitelnosti jejich kultury - mám tím samozřejmě na mysli migranty muslimského typu - s evropskou kulturou,“ řekl.

Odmítl také, že by Praha byla v migrační krizi nesolidární s ostatními evropskými státy, a poukázal na to, že Česko investuje peníze do rozvojové pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Právě na pomoc v zemích původu by se podle Zemana měla zaměřit i EU. „Řekl jsem panu prezidentovi Steinmeierovi, že si dovedu představit velmi účinnou pomoc evropských zemí v zemích původu migrantů, ať už je to elektřina, ať už jsou to vodní zdroje, školy, nemocnice a další oblasti,“ řekl. Uvedl rovněž, že odchod migrantů zhoršuje sociální situaci ve státech, odkud pocházejí.

„Přirozeně je správné, a říkám to i v Německu, že musíme dát lidem důvod pro to, aby chtěli zůstat v zemi, odkud pocházejí,“ řekl Steinmeier. Znamená to podle něj přispívat k hospodářskému růstu a k zajištění právního státu v zemích, odkud migranti pocházejí.

Neshoda u protiruských sankcí

Německý prezident ale zároveň apeloval na to, aby se unijní státy řídily rozhodnutími Evropského soudního dvora (ESD), který minulý týden zamítl žaloby Maďarska a Slovenska proti kvótám na rozdělování migrantů a potvrdil platnost programu přerozdělení 120 000 lidí.. „Co se týká rozhodnutí ESD, nelze je akceptovat jen v případech, kdy se nám to hodí,“ řekl.

Prezidenti se neshodli také v otázce protiruských sankcí EU. Zatímco Zeman vyzval k jejich zrušení, protože podle něj nevedou k cíli, podle Steinmeiera nejsou samoúčelné a bude je možné odstranit teprve v okamžiku, kdy se podaří dosáhnout pokroku v mírovém procesu na Ukrajině.

Steinmeier ale zároveň uvedl, že ve velkém množství oblastí mají Česko a Německo společné zájmy. Zmínil například digitalizaci průmyslu, výstavbu přeshraniční dopravní infrastruktury nebo spolupráci ve vědě a výzkumu. Oba prezidenti také chválili česko-německé vztahy, podle nich se daří překonávat temné kapitoly minulosti.

Steinmeierův předchůdce dostal v Česku vajíčkem

Zatím poslední německou prezidentskou návštěvou v Česku byla cesta Steinmeierova předchůdce Joachima Gaucka, který se v listopadu 2014 zúčastnil na Albertově vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí sametové revoluce. Gaucka tehdy zasáhlo jedno z vajec, které demonstranti házeli po Zemanovi.

Prezident Zeman byl na poslední návštěvě Německa v říjnu 2014. V Lipsku se zúčastnil vzpomínkových akcí k 25. výročí protivládních demonstrací v bývalé Německé demokratické republice, které vyvrcholily pádem Berlínské zdi a následně i zhroucením východoněmeckého komunistického režimu.

Podívejte se, co ve videu říká Miloš Zeman o burkinách:

Video Dívkám bych burkiny strhl, baculky ať se zahalují: Miloš Zeman promluvil o burkinách. - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hejhej ( 13. září 2017 14:01 )

drakulina: Kdo chce muslimskou, násilnickou verbež a potenciální vrahy v naší republice volí Drahoše nebo Horáčka.

hnnn ( 13. září 2017 12:40 )

Největší nebezpečí jsou pitomci,kteří si myslí,že nezvolením Zemana zachrání demokracii!Mimochodem...ona tu nějaká je?

hnnn ( 13. září 2017 12:27 )

A ty jsi kr*pl jakej?

hnnn ( 13. září 2017 12:25 )

Tak jsi nás poučil,že role prezidenta je jen symbolická.Co tam máš dál chytráku??Nějaký řešení?Kulový....viď?

jote ( 12. září 2017 20:59 )

nemohou učinit žádné kroky páč nemají žádné pravomoci, nyní ani po volbách, jedině, že by Babiš měl po volbách většinu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa