Německo evakuovalo 60 tisíc lidí kvůli obří bombě. Šlo o největší akci od 2. světové

Autor: ČTK, pk - 
3. září 2017
12:50

Na 60 tisíc obyvatel Frankfurtu nad Mohanem muselo v neděli kvůli chystanému zneškodnění nevybuchlé letecké pumy z druhé světové války opustit své domovy. Průběh evakuace  poznamenalo několik neukázněných skupin obyvatel. Média uvádějí, že nedělní evakuace byla vůbec největší v německých poválečných dějinách.

Důvodem, proč lidé musí preventivně opustit část města, ve kterém žije 700 tisíc obyvatel, je nevybuchlá pumu o hmotnosti 1,8 tuny. Pyrotechnici s jejím zneškodněním chtějí začít okolo poledne a odhadují, že jim práce potrvá asi čtyři hodiny.

Plán evakuace byl stanoven tak, že z oblasti v okruhu zhruba 1,6 kilometru od místa nálezu pumy museli lidí odejít do dnešních 8:00 SELČ, další tři hodiny pak byly vyhrazeny pro odchod těch, kteří tak sami neučinili. 

Evakuaci narušili neukáznění obyvatelé

Evakuační plán několik neukázněných obyvatel narušilo. Podle agentury DPA byly policie a záchranné služby naštvané a zvažují právní kroky. Nejméně jeden člověk už skončil ve vazbě, protože odmítal dobrovolně opustit svůj byt, potvrdil místní policejní ředitel Gerhard Bereswill.

Hasiči museli vzdorovitou osobu dostat z bytu přes balkon s pomocí žebříku. Kromě toho se zdráhaly zónu opustit další dvě menší skupiny lidí. „Mohu jen doufat, že to bude mít právní důsledky,“ citovala agentura DPA údajně viditelně rozladěného šéfa frankfurtských hasičů Reinharda Riese, který také hovořil o kombinaci "ignorance a blbosti".

Oproti očekáváním se protáhlo také přemístění nemohoucích osob. Jeden pacient navíc při transportu upadl do bezvědomí a musel být oživován.

Pyrotechnici bombu zneškodnili se zpožděním

Pyrotechnici chtěli se zneškodněním bomby začít okolo poledne, ale nakonec začali zhruba o 2,5 hodiny později, kdy byla ukončena evakuace. Práce jim pak trvala další téměř čtyři hodiny.

Leteckou pumu našli dělníci při stavebních pracích poblíž univerzitního kampusu frankfurtské Goetheho univerzity v městské části Westend. Bomba ležela podle agentury DPA po desetiletí pod domem, který byl nedávno stržen.

Podobné evakuace jsou i více než 70 let po konci války v Německu poměrně běžné. Naposledy v sobotu muselo být kvůli nálezu letecké pumy evakuováno na 21 tisíc obyvatel porýnského města Koblenz.

Pražští policisté zasahovali v budově Okresního soudu Praha-východ v ulici Na Poříčí, někdo tam nahlásil bombu:

Video Pražští policisté zasahovali v budově Okresního soudu Praha-východ v ulici Na Poříčí, někdo tam nahlásil bombu. - David Malík

gabreta ( 3. září 2017 20:44 )

To by jim měli uklidit Amíci, když jim jí tam hodili! Ti ale svůj bordel po celým světě nejsou zvyklí uklízet, jen dělat!!

prycsnima ( 3. září 2017 13:09 )

 Bombu měli přenechat syrským fyzikům a vědcům,oni by ji odbormě zlikvidovali

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud