Putin z paláce na Kampě prchl na pivo a buřta, nacisty tu zaskočila velká voda

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
2. 9. 2017
07:20

Státnické recepce i přívětivý hotel, Lichtenštejnský palác na pražské Kampě zvládne obojí. Naposledy byl ve středu dění během návštěvy čínského prezidenta, právě tady se totiž Si Ťin-pching setkával s českými politiky. Podobná jednání zažil na stejném místě v roce 2006 i Vladimir Putin. Ruský prezident údajně po maratonu oficialit utíkal hned do nejbližší restaurace. Na pivo a něco k snědku, přestože měl občerstvení zajištěno.

K reprezentačním účelům je určen Lichtenštejnský palác, který leží na levém břehu Vltavy kousek od Karlova mostu. V prvním patře ale zároveň skrývá několik pokojů, takže pokud se státníci rozhodnou, mohou tu bydlet. Tuto možnost využila například britská královna Alžběta II. se svým manželem, její syn princ Charles, španělský král Juan Carlos nebo japonský císař Akihito.

Lichtenštejnský palác ale sužují celou jeho historii povodně. Jak to vypadalo, když nacisté museli jezdit kolem paláce v loďkách? Podívejte se v dalším dílu seriálu Když promluví zdi:

Video Lichtenštejnský palác: Bydlela tu Alžběta II., jednal Vladimir Putin a nacisty v něm zaskočila povodeň. - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička
1080p 720p 360p

Právě velká voda je jedním z hlavních důvodů, proč se palác nedochoval v původní podobě. „Byl to jednopatrový barokní palác. Nejdelší působení v paláci měli Kolovratové,“ popsal Petr Krpejš, správce budovy, a doplnil: „Původně za Kaiserštejnů i Kolovratů byly v této části dvě věže s cibulovými helmicemi. Takže měli původní majitelé určitě krásný výhled na Prahu.“

Zásadní stavební zásahy přišly až v 19. století. Lichtenštejni zbourali věže, František Odkolek pak přistavěl celé druhé patro. „Od roku 1897 patří objekt státu. V roce 1940 se zde usídlila německá NSDAP. Měli trošku smůlu, že zrovna v roce 1940 byla dost velká povodeň, takže jsou i dobové fotky, kde tady pluli na lodičkách asi ve výšce metr a půl,“ přiblížil Krpejš.

„Povodně se tady dotýkají paláce i v současné době naplno. Protože ta hradba je pouze před námi, Kampa zůstává suchá, ale my a Sovovy mlýny zůstáváme v době povodní ve vodě,“ dodal správce. Lichtenštejnský palác tak vytopily jak povodně v roce 2002, tak i v roce 2013.

Povodně v roce 2013. I ty zasáhly Lichtenštejnský palác.Povodně v roce 2013. I ty zasáhly Lichtenštejnský palác. | 

Další díly seriálu najdete zde: Když promluví zdi

Doporučujeme
ivoadler ( 2. září 2017 10:27 )

Ku.va, taky bych si dal pivo a buřta. Ten Putin není blbej.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud