Tajný kryt pro 30 vyvolených komunistů: Tady měli „papaláši“ přečkat katastrofu

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
22. 7. 2017
07:10

Nejdůležitější z nejdůležitějších – jen takoví komunističtí „papaláši“ by se v případě útoku mohli ukrýt v bunkru v ústředí strany, které bývalo v dnešním ministerstvu dopravy na pravém břehu Vltavy. Kryt pro 30 členů ústředního výboru byl vybudován v 50. letech, strana budovu využívala od roku 1960 až do revoluce. Podívejte se do útrob bunkru v dalším díle seriálu Když promluví zdi.

Paranoia, nebo reálné obavy o bezpečnost? Možná trochu od obojího donutilo komunisty přesídlit svůj ústřední výbor do budovy ze 30. let, někdejšího ministerstva železnic. To tu sídlilo ještě deset let po válce, KSČ se tu usadila teprve v roce 1960 a existence protiatomového krytu byla zřejmě jedním z důvodů.

Podívejte se do prostor krytu, kam se mělo vejít 30 vyvolených. Co vše bylo součástí vybavení? Kde stál původní kryt z války? A proč už není v provozu únikový východ z krytu?

Video Když promluví zdi – Bunkr KSČ - Zuzana Štíchová, Petr Soukup
1080p 720p 360p

„Budování toho krytu – ty dokumenty – byly tenkrát tajné, tenkrát ten ústřední výbor, to byly všechno přísně tajné dokumenty. Máme k tomu nějaký plánek, který jsme si nechali udělat,“ vysvětluje problém s dohledáváním historických podrobností zaměstnanec vnitřní správy ministerstva dopravy Zdeněk Košťál. Zbytek zničili komunisté při svém odchodu v roce 1990.

Plánek protiatomového krytuPlánek protiatomového krytu | 

V plně funkčním krytu by komunističtí bossové zřejmě vydrželi kolem 14 dní. Jde ale jen o odhady, protože neexistují dokumenty o tom, jak dobře byl kryt zásobován jídlem.

Dnes je bunkr částečně muzeem dochovaných věcí z doby rudé totality. Kromě čtvrttunového původního stolu Gustáva Husáka je tu také jeho portrét, jedna z dobových skříní nebo část zařízení kanceláře.

Původní stůl Gustáva Husáka z doby, kdy byl generálním tajemníkem ÚV KSČ.Původní stůl Gustáva Husáka z doby, kdy byl generálním tajemníkem ÚV KSČ. | 

V roce 2002 zasáhly vzhledem k poloze suterén dnešního ministerstva dopravy ničivé povodně. Co bylo ve sklepení ukryto, bylo nenávratně poničeno nebo zcela zmizelo. „Nebylo to zajištěno proti povodním, takže tyto prostory byly kompletně vytopeny po strop – tady bylo všechno pod vodou,“ poznamenal Košťál.

Další díly seriálu najdete zde: Když promluví zdi

 

Doporučujeme
Iunatic ( 22. července 2017 16:45 )

zdenkkovo texty jsou obsahově na úrovni žáka páté třídy a o pravopisných chybách ani nemluvím. Člověk, který je schopný napsat v textu slova vydět, objed, obědnat, Ruzině, pižamo, misťér, minisťér a který si myslí, že hodnota IQ se udává v procentech, tak takový člověk nemůže být ani mírně podprůměrně inteligentní. To by jsme museli hledat ještě mnohem hlouběji pod průměrem. A tak ho také musíte brát. Jediné co mu jde dobře, jako každému cikánovi, tak sprostě nadávat.

zdenekk_informatik ( 22. července 2017 12:52 )

Tvoje máma prý není zrovna po ruce, blbče.

zdenekk_informatik ( 22. července 2017 12:48 )

Hradní ovarovic zločinecká banda vedená Putinem už brzy potáhne.

Bystrozraky ( 22. července 2017 11:50 )

Toto už všechno dlouho víme. Velice by nás ovšem zajímalo, kde by dnešní papaláši přečkali případný atomový útok. Nevlezli by do stejných krytů, jak nám tady předvádíte?

zdenekk_informatik ( 22. července 2017 10:42 )

kretenos500 už jsi se umyl, ty prase špinavé, nebo pořád páchneš?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud