Zemanův kandidát Srp neuspěl v boji o křeslo v radě ÚSTR, vadí jeho minulost

Autor: ČTK - 
16. 8. 2017
20:59

Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Senát vzal na vědomí stanovisko své volební komise, že Srp jako bývalý člen předlistopadové komunistické strany nesplňuje zákonnou podmínku spolehlivosti. O Srpově nominaci do rady tak horní komora ani nerozhodovala. Srp se jednání Senátu nezúčastnil.

Srp podle předsedy senátní volební komise Luďka Jeništy (za STAN) v čestném prohlášení ke kandidatuře konstatoval, že „v roce 1968 byl členem Komunistické strany Československa“. Volební komise proto musela konstatovat, že Srp nesplňuje podmínku spolehlivosti, a proto nemůže být do rady ústavu volen.

Srp, kterého do rady nominoval prezident Miloš Zeman, před týdnem navzdory informaci ve svém čestném prohlášení uvedl, že si na členství v KSČ nevzpomíná. „Nepamatuji si, jestli jsem byl před 50 lety členem KSČ během pražského jara,“ řekl České televizi. „Ale jestli jsem byl, tak jsem na to hrdý,“ dodal. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček již dříve označil postup senátorů za návrat k totalitnímu kádrování.

Neuspěl druhý Zemanův kandidát

Srp byl letos druhým kandidátem do rady ÚSTR, kterého prezident navrhl. Předchozí nominovaná Lenka Procházková sice požadavky zákona splnila, ale senátoři ji do funkce nezvolili.

Počátkem roku prezident Zeman neprosadil Srpa do Etické komise pro ocenění účastníků protikomunistického odboje. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy odmítl jmenování spolupodepsat kvůli Srpovým stykům s komunistickou Státní bezpečností (StB).

Srp je zakladatelem Jazzové sekce, která se před listopadem 1989 podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací. Jeho jméno figuruje v neoficiálních seznamech spolupracovníků StB, takzvaných Cibulkových seznamech. V prosinci 2000 Městský soud v Praze 1 rozhodl, že byl ve spisech StB evidován jako její spolupracovník neoprávněně a že se ministerstvu vnitra nepodařilo Srpovu spolupráci dokázat. V roce 2013 jej Zeman ocenil medailí Za zásluhy.

VIDEO: Miloš Zeman už nasbíral podpisy k prezidentské volbě

Video Zemanová ohlásila dostatek podpisů na petici pro manželovo druhé prezidentské období - Daniel Hotový
1080p 720p 360p

Doporučujeme
tgbg ( 17. srpna 2017 10:30 )

On už s tím opileckým hňupem nikdo nechce mít nic společného.

asijo ( 16. srpna 2017 22:34 )

To co má Zeman v konečníku,máš ty v hlavě.

Havel-krakonos500 ( 16. srpna 2017 22:13 )

O tom jste už psali, to musíte o věem psát dvakrát jen kvůli takovým méně chápavým debilům jako je rego-zdenekk?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa