Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Česku hrozí ztráta 400 milionů pro učitele. Kvůli padlému kariérnímu řádu

Autor: Mii, ČTK - 
24. července 2017
17:45

Kariérní řád učitelů, který připravovala vládnoucí ČSSD jako jeden ze svých hlavních projektů v oblasti školství, podpořila Evropská unie více než 400 miliony korun. Poslanci ale zákon po kritice pedagogických pracovníků neschválili a Česku vznikl problém – pokud nepřijde s jiným projektem na podporu učitelů, o peníze přijde, tvrdí server Echo24. O penězích původně určených na kariérní řád jednal dnes i ministr školství Stanislav Štech (ČSSD).

Novela zákona, která by zavedla nový kariérní řád, měla doplnit existující kariérní systém – a to tak, že učitele chtěla rozdělit do tří stupňů od začínajících přes samostatné po vynikající.

Podle tohoto zařazení měli být učitelé následně odměňováni. Začínající učitelé by museli podle zákona absolvovat dvouleté adaptační období, které by bylo zakončeno atestačním řízením. Během této doby by dostávali příplatek 3000 korun měsíčně.

Novela také slibovala třítisícový příplatek pro učitele třetího stupně a pomoc nepedagogům, kteří vyučují odborné předměty na středních školách. Odborná kvalifikace by jim byla uznána po 20 letech v oboru.

Poslanci ale na červencové schůzi kariérní řád neschválili. Neschválili ani verzi s pozměňovacími návrhy, kterou jim nabídl Senát, takže zákon spadl v tomto volebním období definitivně ze stolu. Jenže ministerstvo školství získalo na projekt peníze od Evropské unie. Konkrétně více než 400 milionů.

VIDEO: Senátor a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička vidí v kariérním řádu hlavně zvýšenou byrokracii:

Video  Senátor Jiří Růžička (za TOP 09) je přesvědčen, že nový kariérní řád přinese další zvýšení byrokracie ředitelům i učitelům. Senát vrátil normu do Sněmovny.  - Blesk / Zuzana Štíchová
Video se připravuje ...

„Ano, ministerstvo školství získalo finanční prostředky z Evropské unie, které byly navázány na schválení kariérního řádu, konkrétně na projekt IMKA,“ potvrdila serveru Echo24 Klára Bílá, mluvčí ministerstva školství. Asi 19 procent projektu bylo financováno ze státního rozpočtu, zbytek financovala EU.

Nový projekt, nebo žádné peníze

Česko se tak nyní nachází v situaci, kdy musí představit nový projekt, který učitele podpoří, jinak bude EU požadovat vrácení finančních prostředků.

„Z důvodu zamítnutí kariérního řádu učitelů, jehož příprava, ověření a implementace byly cílem projektu IMKA, se v současné době připravuje administrace ukončení projektu formou řízení o odnětí dotace, čímž se zamezí riziku nezpůsobilých výdajů a vrácení finančních prostředků Evropské unii,“ poodhalila plány ministerstva školství Bílá.

Resort chce podle ní peníze použít na zkvalitňování podmínek učitelské profese a na podporu uživatelů. To znamená, že vzniknou regionální oborové kabinety a bude upraven systém dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků. „Tyto výsledky jsou aplikovatelné bez ohledu na legislativní změny, respektive v budoucnosti mohou být využity pro další diskuze o kariérním řádu,“ dodala mluvčí.

Ministr Štech jednal o financích pro školství

O prosazení kariérního řádu se snažila exministryně školství Kateřina Valachová. Tu v úřadu nahradil její náměstek Stanislav Štech (oba ČSSD). Právě dnes vyrazil o penězích na české školství jednat s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO). 

A řeč přišla i na kariérní řád. Peníze původně určené na zamítnutý řád zůstanou pravděpodobně součástí rozpočtu školství na příští rok, shodli se ministři školství a financí.

VIDEO: O milionech pro učitele mluvila i bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD):

Video  Valachová o 400 milionech pro učitele, dramatické výzvě na vládě a „podepsání krví“.  - Blesk - Jaroslav Šimáček
Video se připravuje ...

Kariérní řád, jenž prosazovala vládnoucí ČSSD, přitom ve Sněmovně nepodpořili právě poslanci hnutí ANO. Poslankyně Ivana Dobešová například uvedla, že učitele „žene klackem do ráje, který ale nechtějí“. Pozitivně se k němu nestavěly ani opoziční ODS a TOP 09.

Ještě větší odpor ale projevili samotní učitelé, kteří dokonce proti řádu sepsali petici. Problémem školství podle jejích autorů není absence kariérního řádu, ale dlouhodobý nedostatek peněz. Pedagogové si také přejí snížení byrokracie, zvýšení platových tarifů o čtvrtinu, růst příplatků a osobního ohodnocení.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa