Vydání řidičáku podraží na 200 korun. Zažádáte si o něj ale i mimo bydliště

Autor: ČTK, simao - 
7. června 2017
21:40

Změny ve vydávání řidičských průkazů podpořili po poslancích i senátoři a nyní zbývá pouze souhlas prezidenta Miloše Zemana. Řidičáky by se nově měly vydávat kdekoli – tedy nejen v místě trvalého bydliště. „Usnadníme život občanům,“ slibuje si jedna z předkladatelek – poslankyně Věra Kovářová (STAN, za TOP 09).

Lidé budou moci žádat od července příštího roku o vydání řidičského průkazu nebo o jeho výměnu na jakémkoli úřadu obce s rozšířenou působností, nejen v místě trvalého bydliště jako nyní. K žádosti navíc nebudou přikládat papírovou fotografii.

Podpora napříč Senátem

Novinky přinese novela poslanců z klubu TOP 09 a Starostů, kterou dnes schválil Senát. Vzroste ale zároveň poplatek za vydání průkazu z nynějších 50 na 200 korun.

Změna v působnosti úřadů se bude vztahovat také na průkazy profesní způsobilosti a na paměťové karty řidiče, které se dávají do digitálních tachografů. Předlohu ještě musí podepsat prezident.

Podle poslankyně Věry Kovářové (STAN) novela pomůže přiblížit podobu veřejné správy nynějšímu století. Předlohu podpořilo 45 ze 46 přítomných senátorů, jeden se hlasování zdržel.

Kovářová: Na začátku byly stížnosti lidí

Kovářová jim vyprávěla, že na začátku celé „akce“ byl e-mail muže ze Znojemska, který ale pobývá dlouhodobě kvůli studiu doktorátu v Praze a jemuž měla vypršet platnost řidičského průkazu. „Z důvodů výměny řidičského průkazu si tedy musím vzít dva dny dovolené a dvakrát cestovat 200 km tam a zpět, s náklady cca 900 Kč jen za jízdné, což odpovídá u studenta jako já např. týdennímu rozpočtu na jídlo,“ stěžoval si onen muž.

„A nebyl to e-mail ojedinělý. Proto jsme se s kolegy rozhodli, že se pokusíme zjednodušit občanům život při takovýchto záležitostech, které se týkají žádosti o nový řidičský průkaz, popřípadě o jeho výměnu,“ uvedla poslankyně Kovářová.

V místě trvalého bydliště zůstává odebírání řidičáků

Fotografii si úřad nově opatří v digitální podobě z registru veřejné správy, nebo ji budou muset úředníci zhotovit vlastním fotoaparátem. Papírová podobizna bude podle novely nadále nutná u mezinárodních řidičských průkazů. Za jejich vydání budou lidé nově platit 50 korun.

Výhradně úřady obcí s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště budou dále řešit například odebírání řidičských průkazů nebo pozastavování jejich platnosti. Růst poplatku za vydání průkazu je podle zdůvodnění dán tím, že se neměnil řadu let a lidé ušetří za papírovou fotografii.

Navíc obyvatelé, kteří žijí jinde než v místě bydliště, nebudou muset kvůli podání žádosti a vyzvednutí průkazu cestovat, což jim uspoří čas i peníze. Od letošního června mohou lidé vyřizovat na všech úřadech obcí s rozšířenou působností registraci vozidel. Dosud to bylo možné stejně jako u řidičských průkazů jen v místě jejich bydliště nebo sídla firmy.

VIDEO: Šéf dopravní policie mluvil ve studiu Blesku před časem o novinkách na českých silnicích

Video Šéf dopravky o novinkách na silnicích: Techničák sebereme i za prasklé sklo. - Blesk TV

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud