Vydejte poslance kvůli čachrům s dotacemi, poradil Sněmovně výbor

Autor: ČTK - 
6. června 2017
11:35

Sněmovna by měla vydat Josefa Novotného (za ČSSD) a Jaroslava Borku (KSČM) k trestnímu stíhání. Plénu to dnes doporučil mandátový a imunitní výbor. Policie chce oba poslance obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad. Dolní komora by měla o vydání rozhodnout ještě na nynější schůzi.

Někdejší hejtman Karlovarského kraje Novotný a Borka jsou podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

Novotný (ČSSD): Cítím se nevinný

Novotný označil svůj případ za vykonstruovaný a účelový. Exhejtman uvedl, že se mu klade za vinu, že měl prosazovat 40 procent celkové částky evropských dotací pro Karlovarský kraj a 60 procent pro Ústecký kraj. „U takové dohody jsem nikdy nebyl, nevím o ní. Nemyslím si, že by někdy prošla,“ řekl Novotný s poukazem na počty obyvatel obou krajů. „Cítím se naprosto nevinen a poškozen na jméně,“ dodal.

Stejně jako Borka ale nebude Sněmovně sdělovat, zda by ho měla vydat, nebo ne. Oba poslanci nechají rozhodnutí na plénu. Mělo by se uskutečnit ještě na nynější schůzi.

Výbor své jednání v minulosti opakovaně přerušil, od policie si chtěl vyžádat kompletní informace, poté zval oba poslance k podání vysvětlení. Martin Plíšek (TOP 09), místopředseda výboru, minulý měsíc přiznal, že se politici podivovali nad tím, že se objevily informace, že už bylo s oběma poslanci zahájeno trestní stíhání. To ale bez souhlasu dolní parlamentní komory není kvůli poslanecké imunitě možné.

Josef Novotný a Jaroslav BorkaJosef Novotný a Jaroslav Borka | ČTK, mbase

Na úterní jednání byl přizván policejní prezident Tomáš Tuhý a také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. „Požádali jsme o doplnění vyšetřovacího spisu, nebylo nám vyhověno,“ odůvodňoval pozvání Plíšek.

Komunisté budou hlasovat pro vydání svého poslance

Případ ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, mezi nimiž jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé. V posledních letech již bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací v tomto operačním programu odsouzeno. Kvůli úplatkům skončil ve vězení například ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Petr Kušnierz.

Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o pěti poslancích, jež chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný.

K doporučení vydání komunistického poslance Borky uvedl na tiskovce ve Sněmovně jeho poslanecký kolega Leo Luzar (KSČM). „Pozice KSČM v této věci je dlouhodobá, zcela jasná. Vždycky jsme hlasovali pro vydání,“ uvedl. U Borky to nebude jinak. I v tomto případě prý budou komunisté hlasovat pro vydání. „Náš klub jednoznačně stojí za kolegou Borkou,“ upozornil však Luzar. Věří, že se Borka ničeho nedopustil.

Sněmovna měla nedávno plné ruce práce i s řešením vládní krize:

Video  Babišův křik ve Sněmovně: Neodstoupím, ani kdybyste mě zabili  - Jan Jedlička

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

victor1 ( 7. června 2017 09:52 )

Pravda pravdoucí.Komouši byli oproti těmto "demokratům" holé řitě,učni,pionýři.Tito "demokratičtí" šmejdi to považují už za jakési svoje privilégium.

victor1 ( 7. června 2017 09:49 )

Jasně.Poměrně chvalitebný příspěvek.

victor1 ( 7. června 2017 09:45 )

Samozřejmě,že se cítí být nevini,přece se nepřiznají.Ovšem,vydání poslanců k trestnímu stíhání by mělo být tak nějak automatické,at jsou z jakékoliv strany.No jo,ještě v té Evropě pořádně nejsme a kdo ví,jestli někdy budem.Slyšel jsem,že prý Evropa mafiánské státy nebere.

agfor ( 6. června 2017 11:25 )

Je to už jak za totáče. Když kradl soudruh (kradli všichni, ale on byl blbej a nechal se nachytat, nebo někomu přeážel) také se VB musela dovolit o stíhání papalášů z KSČ. Ale co se divím. Vždyť ta vládnoucí sebranka jsou všechno bývalí komouši, kteří už měli dávno viset na kandelábrech.

tosto ( 6. června 2017 11:19 )

Už ta představa , že poslanec ČSSD a KSČM dělali nekalé čachry. Tam to bude vše křišťálově čisté a jim můžete věřit každé slovo.A celá sněmovna za ně bude bojovat . Jenom se modlím , aby je nevydali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud