Boj se „šmejdy“ přitvrdí: Skrytá identita a falešné doklady pro kontrolory

Autor: ČTK, Mii - 
9. června 2017
17:00

Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) zřejmě dostanou možnost používat při některých akcích skrytou identitu včetně krycích dokladů. V pátek to schválila Sněmovna. Kritici ale namítají, že inspektoři se tak dostanou na úroveň některých bezpečnostních služeb. Novelu o ČOI nyní posoudí Senát.

Právo používat skrytou identitu chce ČOI získat pro inspektory kvůli kontrolám autobazarů nebo předváděcích akcí takzvaných „šmejdů“. Vychází z toho, že se často musejí prokázat občanským průkazem třeba při sjednávání smluv. Z toho pro ně může plynout nepřiměřené riziko.

„Nepovažuji za spravedlivé a etické, abychom tomu inspektory vystavovali,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD). Podle něj neobstojí argument, že kontroloři v jiných oblastech podobné oprávnění mít nebudou.

Sněmovna nevyhověla požadavku šéfa sněmovního bezpečnostního výboru Romana Váni (ČSSD), aby nové oprávnění odmítla. Petr Bendl (ODS) se obával zneužití krycích dokladů inspektory. Květa Matušovská (KSČM) uvedla, že krycí doklady bude vydávat ministerstvo vnitra na základě žádostí ministerstva průmyslu a ČOI a že je nebudou mít všichni inspektoři, ale jen pár z nich.

Za padělky i do uzavřených prostor

Inspektoři by podle novely nově mohli také vstupovat do uzamčených prostor podnikatele při podezření, že prodává nebezpečné zboží nebo padělky. Při kontrolách na tržnicích se podle inspekce běžně stává, že při kontrole prvního stánkaře kontrolovaná osoba ostatní stánkaře varuje a ti pak zamykají zboží do kontejnerů.

Sněmovna inspektorům umožnila, aby při ukládání sankcí formou příkazu na místě nemuseli vyplňovat tiskopisy ministerstva financí podle zákona o přestupcích. Inspekce nyní při ukládání příkazů na místě využívá svůj počítačový program s přednastavenou šablonou, v níž inspektoři ručně na místě vyplňují jen zlomek údajů.

ČOI by mohla podle návrhu jednodušeji zjišťovat informace o provozovatelích e-shopů, které nelze běžnou cestou zjistit a nelze je tedy kontaktovat. Nově by o ně mohla žádat například majitele webhostingových služeb, který by měl ze zákona povinnost jí je poskytnout.

VIDEO: Skrytá identita je třeba například při kontrole předváděcích akcí. Takhle Blesk.cz odhaloval nové praktiky „šmejdů“

Video Blesk na lovu Šmejdů: Zase okrádají seniory a lžou! - Andrea Ulagová, Jan Jedlička, Jaroslav Bouda

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud