Na Hrad pořizují sarkofág za 69 tisíc. Vtipálci si střílí ze Zemana i Kajínka

Autor: simao - 
24. 5. 2017
19:20

Tahle zpráva Twitterem v posledních dnech poměrně výrazně rezonuje. Správa Pražského hradu si objednala nový sarkofág – vyjde na 69 tisíc včetně DPH. A internetoví vtipálci mají nabito. „Plánovaný nákup sarkofágu hradem připouští výklad, že Mynář a spol. chtějí Miloše uložit do katedrály. Sarkofág Karla IV. se trochu posune,“ píše jeden z nich. Pravda je však jinde.

Hradní nákup sarkofágu potvrzuje smlouva zveřejněná v registru smluv. Vystavena byla 9. května, akceptována dodavatelem 18. května a termínem plnění je pak 31. květen. Pražský hrad si dle ní objednal „zhotovení žulové kamenné schránky – sarkofágu“, jeho sestavení, instalaci a opracování povrchů.

Nový hradní sarkofág terčem vtípků

Sarkofág má sloužit k uložení „kosterních ostatků“. Přesto se rozjela na Twitteru vzrušená debata. Někdy poněkud černo humorná. Kajínek / Pracovní nabídka / Sarkofág. Náhoda?“ táže se jeden z přispěvatelů v souvislosti s milostí pro odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, kterou podepsal Miloš Zeman. Kajínek poté, co opustil vězení, mluvil o tom, že má hned několik pracovník nabídek a „některé fakt zajímavé“.

Další uživatelé Twitteru spojují objednávku sarkofágu přímo s prezidentem Zemanem, eventuálně i s jeho hradní suitou v čele s kancléřem Vratislavem Mynářem, který by na Hradě mohl navzdory chybějící prověrce na stupni přísně tajné pokračovat i v případném druhém Zemanově období. Které může nastat, ač prezident působí někdy unaveným dojmem.

Zatímco na Hrad míří sarkofág, který má vyhotovit restaurátor Miloš Gavenda, některé teorie a scénáře jsou poněkud divočejší. „Že by se Miloš chystal k věčnému spánku?“ či „Zeman se pár dní neukázal, v registru smluv se objevila smlouva na sarkofág, což rozvířilo spekulace. My však víme, že Zeman je naložený v lihu,“ zní další z narážek.

Nalezli ostatky neznámého muže a ženy

Pravda je však poněkud jinde. „Sarkofág bude sloužit k uložení kosterních ostatků, které byly ve 20. století nalezeny při vykopávkách v prostoru bývalého kostela Panny Marie, který stál v místech dnešního průchodu mezi II. a IV. nádvořím,“ prozradil Blesk.cz David Šebek, mluvčí Správy Pražského hradu.

„Ostatky patří muži a ženě z přelomu 9. a 10. století a podle způsobu pohřbení lze soudit, že šlo o příslušníky nobility, patrně z vládnoucího rodu. Proto SPH chce ostatky pietně uložit na místo původního pohřbu. Kostel Panny Marie byl nejstarší sakrální křesťanskou stavbou v areálu Pražského hradu,“ dodal. 

Renomovaný restaurátor

Restaurátor Gavenda přitom již pro Pražský hrad v minulosti pracoval. Třeba při novém pozlacení korouhvičky katedrály svatého Víta či při restauračních pracích v podzemí svatovítského chrámu při čištění a obnově královské hrobky a přilehlých prostorů včetně sarkofágu Karla IV.

Je také jedním z oceněných restaurátorů, kteří spolupracovali na obnově hradu Bauska v Lotyšsku, kam při své návštěvě Rigy zavítal i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Spolu s Pražským hradem, kde pracuji již 40 let, se pro mne hrad Bauska stal něčím jako vlastní dítě,“ podotkl Gavenda během předání ocenění na lotyšském velvyslanectví.

VIDEO: Jak to vypadá pod lešením při opravách Pražského hradu či Úřadu vlády

Video  Sídlo vlády i Pražský hrad pod lešením: Opravy vyjdou na stovky milionů.  - Jakub Veinlich, Petr Soukup, Lukáš Červený

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

sensadrak ( 25. května 2017 03:22 )

"Zjistíž"? No jo, když to říká někdo jako ty, tak to asi bude pravda. Už vidím, jak jezdíš do Vídně a jak ti všichni říkají, že Schwarzenberg je nula, zvláště, když je tam po jeho rodu pojmenováno kde co.

rentierskej ( 24. května 2017 22:53 )

...zjistíš...

rentierskej ( 24. května 2017 22:00 )

"rod Schwarzenbergů má otevřené dveře...," ale přivandlovalce kódla se to netýká! dokonce i rakušáci jsou udiveni, že do rodu s. je jen přiveden jako levoboček. doporučuji návštěvu vídně, kde zjistíž, že kódl s. je pro ně úplná nula!

sensadrak ( 24. května 2017 21:30 )

To není pravda, Zeman je bastard, táta pošťák ho i jeho matku záhy opustil a člověk se mu nemůže divit. Významný rod Schwarzenbergů má otevřené dveře v celé Evropě, Zeman je všem pro smích. Můžeš urážet, stavět se na hlavu, taková je skutečnost, primitive.

sensadrak ( 24. května 2017 19:41 )

Mohli jsme mít na Hradě potomka Karla IV v nepřímé linii a máme vulgárního alkoholika, syna pošťáka a samoživitelky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa