Zeman už obdržel na 2800 žádostí o milost. Kajínka jich řešilo 81

Autor: Mii, ČTK - 
23. 5. 2017
17:00

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal milost pro Jiřího Kajínka, aktuálně nejznámějšího vězně v Česku. Doživotně odsouzený dvojnásobný nájemný vrah se na svobodu dostal po 23 letech. Podle Zemana není zcela jisté, že je skutečně vinný. Na svobodu Kajínka pustil i přes to, že sliboval, že milosti bude udělovat jen v humanitárních případech. Celkem jich v době výkonu své funkce udělil osm. Žádostí obdržel přes 2500, 81 z toho se týkalo Jiřího Kajínka. Vyplývá to ze statistiky ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo spravedlnosti, které podepsanou milost pro Kajínka od prezidenta Zemana obdrželo a předalo příslušnému soudu, v reakci na úterní události zveřejnilo statistiku, která zobrazuje počet žádostí o milost, které Zeman během svého úřadování obdržel a které se týkaly Kajínka.

Celkem na Hrad přišlo 2791 žádostí. Jiřího Kajínka se jich týkalo 81. Největší množství se nahromadilo v roce 2014 – celkem 690. Ve stejný rok byl i největší počet žádostí o milost pro Jiřího Kajínka – 33. Velká poptávka po milosti pro vězně byla i v roce 2015 – 30 žádostí.

Kajínka oblehly davy fanoušků. Všichni s ním chtěli fotku:

Video Fanoušci oblehli Kajínka: Objetí, selfíčka a pak ho odvezla reportérka - Petr Soukup, David Vaníček

Mnoho lidí se domnívá, že Kajínek ve vězení seděl nespravedlivě. I médii v minulých letech několikrát proběhly informace o nových důkazech, které údajně zpochybňovaly vězňovu vinu, ale verdikt byl vždy znova potvrzen. Loni v srpnu Ústavní soud opět odmítl Kajínkovu stížnost, v rámci které se domáhal obnovy řízení. O Kajínkovi vznikl i film od režiséra Petra Jákla, který spekulace o možné nevinně přiživil.

Politici zostra o milosti

Zemanův krok vyvolal vlnu emocí. Prezident totiž v minulosti řekl, že milosti bude udělovat je v krajních humanitárních případech, do kterých Kajínkův případ nespadá. Zásadní nesouhlas s prezidentovým rozhodnutím vyjádřil například poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. „Já jako bývalý policista jsem proti. Když nastupoval (Zeman) do funkce, tak řekl, komu milosti udělovat bude a nebude. Vrazi mezi nimi nebyli. Já se vyjadřuji jako bývalý policista, který dělal násilnou kriminalitu,“ uvedl Ondráček.

Kajínkova první slova na svobodě:

Video Kajínek vyšel ven jen v tílku: Věci jsem rozdal vězňům, koupím si mobil - Petr Soukup, David Vaníček, Tomáš Koníček

Podobný názor má i předseda ODS Petr Fiala. Podle něj načasování a atmosféra, kterou Hrad kolem milosti vytváří, napovídají, že Zeman se jen snaží odvrátit pozornost od svých jiných problémů. „Prezident říkal, že k milostem nebude přistupovat, jen při zohlednění vážných zdravotních problémů. Tady se nezdá, že by to tak bylo,“ uvedl.

Většina milostí proběhla loni

Dosud Zeman udělil osm milostí. První putovala v únoru 2016 muži odsouzenému na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, který si čin odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do léčení. Tři měsíce poté Zeman omilostnil muže odsouzeného za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Udělal tak rovněž ze zdravotních důvodů.

Třetí milost se týkala podobného případu – muž, odsouzený za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, byl Zemanem v září 2016 omilostněn ze zdravotních důvodů. V listopadu následovaly milosti dvěma vězeňkyním, kdy jedna byla omilostněna na žádost papeže Františka a druhá trpěla dlouhodobou psychickou nemocí.

Na konci roku 2016 pak Zeman udělil milost muži, který byl podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka „značným recidivistou“, ale prezident přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění. Sedmá milost putovala letos v dubnu muži nemocnému rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování.

Vše o případu Kajínek:

Video Případ Kajínek přehledně: Vražda, útěk, doživotí a milost od Zemana - Blesk TV

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

rego- ( 24. května 2017 10:39 )

Holče, Mega buzno, Ty ztučnělej slizkej buzzerantskej prasaku z Blesku žumpy,pak se vy novinářská verbeži divite že vás chce pan Zeman likvidovat? Proč jsi nepsal takové hověziny když ožrala a uchrchlanej potkan Havel dal milost vrahům a zlodějům? Proč jsi nepsal když KIKINA Klaus propustil mega zloděje? To jsi se bál, co? A nyní každý blb včetně tebe kuřbuřte, který se chce zviditelnit napadá pana Zemana? Být opravdová DEMOKRACIE tak by bylo možné ti rozkopat držku a věř že se to stane! No snad se to někomu podaří a když ne postarám se o to sam! !

zdenek43 ( 24. května 2017 09:49 )

 to bylo kecu ..... oblbovani o b c a n u CR ....... samo psal se rok 2013 ........... joooooooooooooo volby prezidenta ............. KSYZ PTACKA LAPAJI ... PEKNE MU ZPIVAJI :::::::: ......Zeman se již po svém lednovém zvolení prezidentem vyjádřil, že se chce práva na udílení milostí vzdát, protože ho považuje za "z b y t e č n ě monarchistický p r v e k " v Ústavě. 11.2013--Prezident Miloš Zeman převedl v pátek pravomoc v udílení milostí na ministerstvo spravedlnosti. Výjimkou budou případy, ve kterých lidé žádají o osvobození z humanitárních důvodů, například když trpí nevyléčitelnou chorobou. Hrad rozhodnutí zveřejnil na svých webových stránkách.......Zemanova mluvčí Hana Burianová v sobotu řekla, že rozhodnutí platí poté, kdy v pátek vyšlo ve sbírce zákonů. Prezident si sice nechal pravomoc u rozhodování v h u m a n i t á r n í ch případech, podle Burianové ale zároveň platí jeho dřívější vyjádření. "Bude záležet na konkrétních případech," dodala. K A J I N E K ...... s k u t e c n e humanitární P R I P A D

Zobrazit celou diskusi
Další videa