Zeman už obdržel na 2800 žádostí o milost. Kajínka jich řešilo 81

Autor: Mii, ČTK - 
23. 5. 2017
17:00

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal milost pro Jiřího Kajínka, aktuálně nejznámějšího vězně v Česku. Doživotně odsouzený dvojnásobný nájemný vrah se na svobodu dostal po 23 letech. Podle Zemana není zcela jisté, že je skutečně vinný. Na svobodu Kajínka pustil i přes to, že sliboval, že milosti bude udělovat jen v humanitárních případech. Celkem jich v době výkonu své funkce udělil osm. Žádostí obdržel přes 2500, 81 z toho se týkalo Jiřího Kajínka. Vyplývá to ze statistiky ministerstva spravedlnosti.

Ministerstvo spravedlnosti, které podepsanou milost pro Kajínka od prezidenta Zemana obdrželo a předalo příslušnému soudu, v reakci na úterní události zveřejnilo statistiku, která zobrazuje počet žádostí o milost, které Zeman během svého úřadování obdržel a které se týkaly Kajínka.

Celkem na Hrad přišlo 2791 žádostí. Jiřího Kajínka se jich týkalo 81. Největší množství se nahromadilo v roce 2014 – celkem 690. Ve stejný rok byl i největší počet žádostí o milost pro Jiřího Kajínka – 33. Velká poptávka po milosti pro vězně byla i v roce 2015 – 30 žádostí.

Kajínka oblehly davy fanoušků. Všichni s ním chtěli fotku:

Video Fanoušci oblehli Kajínka: Objetí, selfíčka a pak ho odvezla reportérka - Petr Soukup, David Vaníček
720p 480p 360p 240p

Mnoho lidí se domnívá, že Kajínek ve vězení seděl nespravedlivě. I médii v minulých letech několikrát proběhly informace o nových důkazech, které údajně zpochybňovaly vězňovu vinu, ale verdikt byl vždy znova potvrzen. Loni v srpnu Ústavní soud opět odmítl Kajínkovu stížnost, v rámci které se domáhal obnovy řízení. O Kajínkovi vznikl i film od režiséra Petra Jákla, který spekulace o možné nevinně přiživil.

Politici zostra o milosti

Zemanův krok vyvolal vlnu emocí. Prezident totiž v minulosti řekl, že milosti bude udělovat je v krajních humanitárních případech, do kterých Kajínkův případ nespadá. Zásadní nesouhlas s prezidentovým rozhodnutím vyjádřil například poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. „Já jako bývalý policista jsem proti. Když nastupoval (Zeman) do funkce, tak řekl, komu milosti udělovat bude a nebude. Vrazi mezi nimi nebyli. Já se vyjadřuji jako bývalý policista, který dělal násilnou kriminalitu,“ uvedl Ondráček.

Kajínkova první slova na svobodě:

Video Kajínek vyšel ven jen v tílku: Věci jsem rozdal vězňům, koupím si mobil - Petr Soukup, David Vaníček, Tomáš Koníček
720p 480p 360p 240p

Podobný názor má i předseda ODS Petr Fiala. Podle něj načasování a atmosféra, kterou Hrad kolem milosti vytváří, napovídají, že Zeman se jen snaží odvrátit pozornost od svých jiných problémů. „Prezident říkal, že k milostem nebude přistupovat, jen při zohlednění vážných zdravotních problémů. Tady se nezdá, že by to tak bylo,“ uvedl.

Většina milostí proběhla loni

Dosud Zeman udělil osm milostí. První putovala v únoru 2016 muži odsouzenému na tři roky za méně závažnou majetkovou trestnou činnost, který si čin odpykal a poté byl kvůli zdraví podmínečně propuštěn do léčení. Tři měsíce poté Zeman omilostnil muže odsouzeného za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Udělal tak rovněž ze zdravotních důvodů.

Třetí milost se týkala podobného případu – muž, odsouzený za maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, byl Zemanem v září 2016 omilostněn ze zdravotních důvodů. V listopadu následovaly milosti dvěma vězeňkyním, kdy jedna byla omilostněna na žádost papeže Františka a druhá trpěla dlouhodobou psychickou nemocí.

Na konci roku 2016 pak Zeman udělil milost muži, který byl podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka „značným recidivistou“, ale prezident přihlédl k závažnému onkologickému onemocnění. Sedmá milost putovala letos v dubnu muži nemocnému rakovinou, který byl odsouzen za majetkové zločiny a nedovolené ozbrojování.

Vše o případu Kajínek:

Video Případ Kajínek přehledně: Vražda, útěk, doživotí a milost od Zemana - Blesk TV
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
rego- ( 24. května 2017 10:39 )

Holče, Mega buzno, Ty ztučnělej slizkej buzzerantskej prasaku z Blesku žumpy,pak se vy novinářská verbeži divite že vás chce pan Zeman likvidovat? Proč jsi nepsal takové hověziny když ožrala a uchrchlanej potkan Havel dal milost vrahům a zlodějům? Proč jsi nepsal když KIKINA Klaus propustil mega zloděje? To jsi se bál, co? A nyní každý blb včetně tebe kuřbuřte, který se chce zviditelnit napadá pana Zemana? Být opravdová DEMOKRACIE tak by bylo možné ti rozkopat držku a věř že se to stane! No snad se to někomu podaří a když ne postarám se o to sam! !

zdenek43 ( 24. května 2017 09:49 )

 to bylo kecu ..... oblbovani o b c a n u CR ....... samo psal se rok 2013 ........... joooooooooooooo volby prezidenta ............. KSYZ PTACKA LAPAJI ... PEKNE MU ZPIVAJI :::::::: ......Zeman se již po svém lednovém zvolení prezidentem vyjádřil, že se chce práva na udílení milostí vzdát, protože ho považuje za "z b y t e č n ě monarchistický p r v e k " v Ústavě. 11.2013--Prezident Miloš Zeman převedl v pátek pravomoc v udílení milostí na ministerstvo spravedlnosti. Výjimkou budou případy, ve kterých lidé žádají o osvobození z humanitárních důvodů, například když trpí nevyléčitelnou chorobou. Hrad rozhodnutí zveřejnil na svých webových stránkách.......Zemanova mluvčí Hana Burianová v sobotu řekla, že rozhodnutí platí poté, kdy v pátek vyšlo ve sbírce zákonů. Prezident si sice nechal pravomoc u rozhodování v h u m a n i t á r n í ch případech, podle Burianové ale zároveň platí jeho dřívější vyjádření. "Bude záležet na konkrétních případech," dodala. K A J I N E K ...... s k u t e c n e humanitární P R I P A D

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa