Babiš živě do kamer mluvil o „kýblu sraček“. Na europoslankyni to bylo moc

Autor: Jan Kálal - 
12. května 2017
21:40

Slovník politiků v Česku hrubne. Máme prezidenta, který se na rozhlasových vlnách nezdráhá použít vulgarismy „kunda sem, kunda tam“. Máme premiéra, který na sociálních sítích píše, jak jeho koaliční partner „ojebal stát“. Pravda, naživo sakruje o poznání mírněji se slovy jako „doprčič“. A konečně máme vicepremiéra, který odpoledne bez varování mluví do kamer o „kýblu sraček“.

O nový příděl sprostoty se postaral místopředseda vlády, ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. V pátek se na tiskové konferenci o řešení vládní krize dostal i k lidem, kteří mu podle jeho přesvědčení cíleně škodí. Drsnou invektivu tu věnoval německé europoslankyni Ingeborg Grässle, předsedkyni Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu a dámě ze strany kancléřky Angely Merkelové.

Podívejte se na Babišův projev na schůzi Sněmovny, kde se poslanci usnesli, že veřejně lhal ohledně ovlivňování médií:

Video Babišův křik ve Sněmovně: Neodstoupím, ani kdybyste mě zabili. - Jan Jedlička

Grässle Babiše kritizuje už přes tři roky. Poprvé se do něj výrazně „obula“, když přijela v březnu 2014 do Prahy kvůli kontrole dotací z evropských peněz. Upozornila na výrazný střet zájmů v jeho osobě, kdy vlivný podnikatel – tehdejší majitel Agrofertu – zároveň rozhodoval o politických otázkách a spadala pod něj kontrola peněz z EU. Po jejích slovech se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) „pochlapil“ a vyzval Babiše, aby se vzdal politiky nebo podnikání.

Vztah mezi šéfem ANO a europoslankyní se dále vyvíjel, měli společnou schůzku v Berlíně, kde se ji Babiš snažil okouzlit kyticí a plynulou němčinou. Ale mír na této frontě dlouho nevydržel a Grässle českému ministrovi financí „nakládala“ dál. Jako třeba v rozhovoru pro Blesk.cz ze začátku dubna.

Grässle: Babiš je docela milý, ale střet zájmů má dál

„Myslím, že je docela milý. Ale o tom to není. Problémem je, že tato konstrukce – mít majitele tolika společností a zároveň příjemce evropských dotací ve vládě, která se zodpovídá Evropské unii za jejich kontrolu – je obrovský střet zájmů. A to se nezměnilo,“ uvedla europoslankyně, aby pohrozila, že Česko může kvůli Babišovi přicházet o peníze.

Europoslankyně Ingeborg Grässle v rozhovoru pro Blesk.cz o Andreji Babišovi:

Video Předsedkyně výboru kontrolujícího unijní rozpočet Ingeborg Grässle (CDU) o střetu zájmů ministra financí Andreje Babiše (ANO): Peníze už jste kvůli němu ztratili a budete je ztrácet nadále. Komise Česko kontroluje častěji než ostatní... - Blesk / Zuzana Štíchová

Šéf hnutí ANO se proti výpadům Grässle vždy ohradil. Naštvaně, ale na jeho poměry kultivovaně je odmítl jako nepravdy a lži. Ale 12. května krátce po 14. hodině promluvil o svojí kritičce hodně zostra. Právě tady se uchýlil k sousloví o „kýblu sraček“, který je tato dáma podle Babiše vždy připravena na něj hodit.

Přinášíme kompletní přepis pasáže tiskové konference vicepremiéra Andreje Babiše na ministerstvu financí, kde se věnoval Evropskému parlamentu a Ingeborg Grässle:

„Mám tam moji fanynku, paní Grässle, která si na mě dělá politickou kariéru. S touhle dámou jsem se potkal v Berlíně, koupil jsem kytku a paní Grässle mi říkala: Pane Babiši, vy jste tak důležitej pro osud České republiky, to je strašně fajn, že jste šel do té politiky. A potom jsme se domluvili, že si porovnáme zákony o střetu zájmů. A konstatovali jsme, že v Čechách, Německu a Rakousku je to stejné. A paní Grässle říkala, že je to úžasné.

A od toho momentu mě kritizuje na objednávku, dává rozhovory různým antibabišovským serverům, vždycky je online. A vždycky je připravená na mě vyhodit kýbl sraček.

V tomhle je velice aktivní a tím se zviditelňuje v Bruselu. Samozřejmě je součástí té kampaně. A paní Grässle nemá ráda Českou republiku. Dělá jí radost, když může Českou republiku pomlouvat. Mně velice vadí, když někteří europoslanci, například pan Zdechovský (Tomáš Zdechovský z KDU-ČSL, pozn. red.) jí k tomu dávají příležitosti. Nebo ji k tomu povzbuzují.“

Europoslankyně vyzvala Babiše ke zmírnění rétoriky

„Odmítám obvinění, které přednesl pan Babiš na tiskové konferenci. Ráda bych mu doporučila, aby zmírnil agresivní rétoriku a upustil od urážky svobodně zvoleného poslance. Jsem členkou Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu už 13 let,“ ohradila se Grässle.

„Když jsme se setkali, vysvětlila jsem mu úlohu výboru, kterému předsedám, a svou vlastní roli při ochraně peněz daňových poplatníků Evropské unie. Byla bych velmi ráda, kdyby si mohl konečně vyřešit problém, který závisí jen na něm, a nikoliv na České republice,“ dodala.

Andrej Babiš byl minulý týden i hostem Studia Blesk. Podívejte se na celý rozhovor:

Video Celý rozhovor s Babišem: Vím, kdo na mě sbírá kompro! A svatbu s Monikou do toho netahejte. - Blesk Zprávy

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

homednes ( 16. května 2017 11:59 )

jen čtěte: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Svinska-lez-dezinformacni-incest-Petr-Zantovs ky-podrobne-rozebral-jak-media-vytvorila-kauzu-Babisovych-nahravek-Novinarska-parta-se-pry-uz-zcela- utrhla-ze-retezu-487582

pupak ( 14. května 2017 00:10 )

Kýble sraček tečou neustále hlavně z tlamy toho StBáckého ksindla.

victor1 ( 13. května 2017 22:02 )

Není to trochu nadnesené tu svi*ni nazývat dámou?To tedy rozhodně!!!

junkiexl ( 13. května 2017 18:14 )

Jak muze spermatozoid vedet co lidem vadi nebo nevadi? Dnes tu zas zoufale slehate bicikem, tristni.

junkiexl ( 13. května 2017 18:11 )

Hlavne byste mel premyslet Vy. Ale to bude tezke s vasi inteligenci dreveneho tajtrlika.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud