ČSSD dá čas Zemanovi do návratu z Číny. Hamáček: Pak přijde i ústavní žaloba

Autor: Jakub Veinlich - 
9. května 2017
20:15

Sociální demokraté trvají na odvolání vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše z vlády. Prezident Miloš Zeman si ale dává na čas a rozhodne se nejspíš až po svém návratu z plánované cesty do Číny, jakkoli byl návrh na Babišovo odvolání původně datovaný k 9. květnu. Lidovci Zemana vyzvali, aby cestu odložil. A většina ministrů z ČSSD svou účast v delegaci odřekla. Šéf Poslanecké sněmovny a místopředseda ČSSD Jan Hamáček v rozhovoru pro Studio Blesk řekl, že by měl Zeman odvolat Babiše hned po návratu. 

„Tam není žádný prostor pro manévrování. Já si dovedu představit prostor v řádu dnů, možná jednoho týdne. Nicméně není možné tu věc protahovat donekonečna, protože v tu chvíli by se prezident dostal mimo rámec ústavy,“ řekl v rozhovoru pro Blesk.cz Jan Hamáček.

Předseda Sněmovny tak reagoval na nečinnost prezidenta Miloše Zemana, který zatím neakceptoval návrh premiéra Bohuslava Sobotky na odvolání Andreje Babiše k 9. květnu. Ústavní právníci se shodují, že takto Zeman nemůže ústavu interpretovat. Sociální demokracie je ochotná dát Zemanovi čas maximálně do 18. května.

„Z mého pohledu je ten 18. květen maximum, co se dá ještě považovat, dle mého názoru už je to za hranou, ale dejme tomu, co se dá považovat za maximum. Pokud bychom se dostali někam do června, tak to už je opravdu mimo jakýkoli ústavní rámec,“ řekl Hamáček ve Studiu Blesk.

Místopředseda ČSSD Hamáček dává Zemanovi čas maximálně do návratu z Číny: 

Video Jan Hamáček: Ať Zeman dodržuje ústavu a Babiše odvolá, klidně po návratu z Číny - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

Skupina 34 senátorů je připravena v případě nečinnosti prezidenta podat podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) příští úterý na Zemana ústavní žalobu (Zeman odlétá ve čtvrtek na týden do Číny). Ta může vyústit až odvoláním hlavy státu. „Pro mě je to naprosto nepředstavitelné,“ doufá Hamáček, že k takovému kroku nedojde a že se Zeman bude nakonec řídit ústavou. „Doufám, že slib, který jsme všichni dali, je pro každého svatý,“ uzavřel Hamáček.

Kvůli cestě to „slízl“ i Sobotka

Ve středu čeká premiéra Bohuslava Sobotku ráno koaliční rada, jednání vlády a také mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. A to kvůli nahrávkám, na kterých figuruje Andrej Babiš. Za této situace se ale předseda vlády chystá ve středu odpoledne na dvoudenní cestu do Lucemburska. O ní se ale například šéf Poslanecké sněmovny Hamáček dozvěděl až při rozhovoru ve Studiu Blesk. A příliš nadšený nebyl.

Hamáčka překvapila plánovaná cesta Sobotky do Lucemburska v tak napjaté situaci: 

Video Jan Hamáček o cestě premiéra Sobotky do Lucemburska - Jakub Veinlich, Lukáš Červený

„Asi na grémiu budeme diskutovat, zda je to natolik nutná cesta, že nesnese odkladu,“ řekl Hamáček.

Mluvčí vlády Martin Ayrer Blesk.cz řekl, že se cesta uskuteční podle plánu. „Premiér splnil své ústavní povinnosti, teď je na tahu prezident,“ doplnil mluvčí.

 

hejhej ( 11. května 2017 09:49 )

ČSSD podrazila voliče při minulých volbách do PS s církevními restitucemi a nyní, kdy jim preference díky slizskému hadovi Sobotkovi klesejí, tak používají ten jehnusnější způsob kampaně. Socani, ODS, TOP09 a KDUČSL nemají po 27 letech v PS co dělat. A Hamáček je co - ubožák, který si hraje na chytrého po vzoru chronického žvanila Sobotky.

panda82 ( 10. května 2017 10:05 )

Takže ČSSD si tady hraje na soudy, komu co dovolí, povolí odsoudí, jsou to srabi nejvyššího kalibru, jen oni, oni, žádné rozhodnutí koalice, tak nač smlouva, Sobotka je bůh, on rozhoduje , že by začala diktatura ČSSD, kde to žijeme Hamáčku, vemte kyj a valte Sobotku co se do něho vleze,jinak to je to pohřebiště ČSSD

sensadrak ( 10. května 2017 09:26 )

Přestaň tady vyřvávat a vypni si capslock, ty stará mykózo.

1912 ( 10. května 2017 07:34 )

VY HOVADA TO VÁM RADÍ TI AMERIČTÍ PORADCI KTERÉ SI NAJAL TEN VÁŠ ZMETEK SOBOKA PRO VAŠÍ POL. STRANU JAK CO NEJLEPE USPĚT VE VOLBÁCH PROTO TAKOVÝ HYSTERIE A TIÁTR A ZÁROVEN PŘEKAZIT DALŠÍ CESTU A OBCHODNÍ JEDNANÍ P.PRESIDENTA S ČÍNOU ??VY ZMETCI OPRAVDU JSTE SE SPIKLI S TOU ODS.TOP.09 PROTI PRESIDENTOVISI NEZASLOUŽÍTE NEŽ DEMISI VLÁDY A TÁHNĚTE DO P..LE !!!! DOBRÁ PRÁCE ZLOČINCŮ US MÍT ZDE DALŠÍ MAJDAN !!

starypes ( 10. května 2017 05:37 )

Zajímalo by mě, kdo z rěch protiprezidentských parchantů vůbec Ústavu ČR cetl, ne tak už studoval, že jí mají všichni plné huby.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud