„Zůstaň doma, Miloši!“ Lidovci vyzvali Zemana k odkladu cesty do Číny

9. 5. 2017
18:28

KDU-ČSL vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby odložil cestu do Číny a neopouštěl Česko do vyřešení vládní krize. Prezident musí jednat podle ústavy, řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Jiří Ovčáček přirovnal výzvu ke komunistickým zákonům. K tlaku na prezidenta se ale připojili také někteří senátoři. Zemanovi kritici v horní komoře chtějí, aby Babiše odvolal do týdne. Zeman se přitom vrací z Číny až příští středu.

„Prezident by neměl do vyřešení vládní krize opouštět ČR, cestu do Číny by měl odložit a respektovat ústavu a její zvyklosti,“ uvedl na Twitteru druhý muž strany Marian Jurečka.

Prezident Zeman má cestu do Číny naplánovanou od 11. do 17. května s podrobným programem. Původně se jí mělo účastnit i šest ministrů – z toho čtyři z ČSSD. Poté, co hlava státu odmítla odvolat z vlády vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) na návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), ale tři sociálnědemokratičtí ministři odřekli účast.

Jde o šéfa resortu zahraničí Lubomíra Zaorálka, ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka nebo šéfa resortu vnitra Milana Chovance. Letět má jen ministr průmyslu Jiří Havlíček a s ním i dva kolegové z hnutí ANO: Dan Ťok (doprava) a Karla Šlechtová (místní rozvoj).

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček přirovnal názor lidovců ke komunistickým zákonům o opuštění republiky.

Šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) mimo to pro Blesk.cz zmínil možnost konce koaliční smlouvy. Podívejte se:

Video Hamáček – koaliční smlouva - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
720p 480p 360p 240p

Senátoři chtějí Babišův konec do týdne

Tlak na prezidenta Miloše Zemana vyvíjí i řada senátorů. Kritici hlavy státu chtějí, aby ministra financí odvolal v souladu s ústavou do týdne, tedy do příštího úterý. Zeman se přitom vrací z Číny až ve středu. Pokud prezident jejich žádosti nevyhoví, navrhnou v úterý projednání ústavní žaloby. Po dnešním jednání organizačního výboru horní komory to novinářům oznámil její předseda Milan Štěch (ČSSD).

Žalobou pohrozila Zemanovi už v pátek skupina 27 senátorů. Místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL na dotaz ČTK uvedla, že tato skupina se průběžně rozrostla na 34 členů. Návrh žaloby by podle ní mohl být připraven v řádu dnů. Štěch podotkl, že k projednání návrhu by bylo svoláno zasedání Senátu.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.

Pražský hrad považuje tlak za vyhrožování. Na sociální síti tak reagoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

hejhej ( 11. května 2017 09:52 )

Když vidím tlamu Bělobrádka ze strany, která se otáčí jako korouhvička, jenom, aby byli u koryt , je mi špatně, jako když vidím ksicht Kalouska, Sobotky nebo napomadovaného , směšného Fialy. Už by to chtělo nové, neotřelé ksichty s troškou charakteru a chtít pracovat pro lidi, kteří tu sebranku platí ze svých daní.

diella ( 10. května 2017 08:49 )

Máte ten svůj nick špatně ! Přeměňte to na CINT.... protože nic jiného ty vaše hlubokonesmyslné rozbory nejsou.

cid2000 ( 10. května 2017 06:49 )

Tady snad každý expert z kavárny studoval práva v Plzni proboha!!!!....Pro ovce,které nevědí a nechají se ovlivňovat Pražskou nacistickou kavárnou!! .......Prezident jmenuje ministra na „návrh“ premiéra a prezident odvolává ministra na „návrh“ premiéra, to jsou výrazy, které umožňují podle dokumentu výklad, že „návrh“ není závazek. Pokud Ústava hovoří o návrhu, je tím myšleno navržení řešení, jmenování, odvolání. Návrh je tedy něco, co je předloženo k diskusi a prezident návrh „zvažuje“. Nikde v Ústavě není mandatorní direktiva, že prezident něco musí. Nikde. A to je zásadní problém. Z textu dokumentu vyplývá, že prezident není ústavně vázán povinností ke jmenování nebo odvolávání kohokoliv a může sám aktivně předkládat vlastní „návrhy“ a protinávrhy.

plejer ( 9. května 2017 20:05 )

Vážení. Slibme si jediné, že to u voleb všem těmto pohrobkům zlodějských stran řádně obodujeme a pošleme je do tepláků.

zkratik ( 9. května 2017 19:55 )

https://www.michalhoracek.cz/otevreny-dopis-prezidentu-republiky-panu-ing-milosi-zemanovi/

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa