Myslivci vytáhnou kvůli zbraním na Václavák. „Teroristé se směrnici EU smějí“

Autor: Jaroslav Šimáček - 
14. 3. 2017
05:14

Kontroverzní směrnici EU o zbraních, se kterou čeští politici často nesouhlasí, projednají europoslanci v úterý ve Štrasburku. Na středu pak na Václavské náměstí svolávají protest čeští myslivci, ale i sportovní střelci, sběratelé a další legální držitelé zbraní. Podle organizátorů akce totiž směrnice přináší další unijní utahování šroubů. A teroristé se jí smějí.

„Dotkne se to jak českých myslivců, tak českých držitelů zbraní, tak lidí, co mají zbraně pro osobní ochranu,“ je o směrnici přesvědčen Bohumil Straka (TOP 09), myslivec, sokolník a člen Českomoravské myslivecké jednoty.

Směrnice EU bude diskutována a hlasována v úterý na plénu Evropského parlamentu. Vznikla původně kvůli boji s terorismem. „Tato směrnice žádný terorismus neřeší, teroristi se tomu už nyní smějí. Je to pokrytecká směrnice,“ řekl Straka Blesk.cz.

Myslivci ponesou na Václaváku rakev

Straka je přitom jedním z organizátorů protestu českých myslivců, sportovních střelců a dalších, který se chystá ve středu na Václavském náměstí v centru Prahy. Cítí přitom pachuť kvůli tomu, že se o směrnici ve Štrasburku bude nakonec jednat i hlasovat v jeden den.

Tradiční je spíše podoba, kdy se směrnice jeden den diskutuje, druhý den hlasuje. Tak ostatně byla i směrnice o zbraních v plánu původně. Myslivci a sportovní střelci však termín protestu měnit nehodlají. 

„Není to jen protest proti směrnici, ale je to apel na zakotvení ústavního práva na zbraň a také apel na to, aby ČR podala žalobu u Soudního dvora EU,“ říká Straka.

Demonstrovat se chystají v reflexních vestách, vyrazí na smuteční pochod i se smutečním troubením trubačů. „Chceme nést rakev od svatého Václava do Jungmannovy ulice k zastoupení Evropské komise. EU směrnice nás totiž pohřbívá. Pohřbíváme českou myslivost, pohřbíváme sportovní střelectví,“ tvrdí Straka.

Zdechovský: Vzduchovek ani myslivců se netýká

Je přitom otázka, v jaké podobě směrnice projde. A zda se do ní podaří protlačit některé pozměňovací návrhy. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) míní, že se českých myslivců nedotkne. Alespoň ne hned. 

„Českých myslivců se nedotkne, dotýká se pouze sportovních střelců. U českých myslivců se podařilo dojednat výjimky a bude tam zachováno vše, jak má být a jak chtěli. Je to hlavně u sportovních střelců,“ řekl Blesk.cz Zdechovský. Chápe však, že myslivci podporují své kolegy sportovní střelce, „kteří chtějí mít zachovanou určitou volnost při držení zbraní“.

Podle něj ve směrnici zbylo několik „nesmyslů“, za které označuje mj. omezení zásobníků u krátkých i dlouhých zbraní na 20, respektive 10 nábojů.

Je to nesmysl, který zkomplikuje život desítkám tisíc sportovních střelců jen v ČR. V celé Evropě je to půl milionu,“ říká lidovecký politik a dodává: „Vadí mi i změna kategorizace některých druhů zbraní nebo zbytečná evidence zbraní, které jsou historické – jako třeba revolvery.“ Regulace se však nebude týkat např. vzduchovek či paintballových zbraní, jak to dle původních návrhů vypadalo.

Straka: Bojíme se utahování šroubů do budoucna

Myslivec Straka, který se do europarlamentu v barvách TOP 09 neúspěšně snažil dostat v roce 2014, však varuje, že směrnice „dopadne na poloautomatické zbraně, které se v české myslivosti používají od roku 1946“.

„Já sám také jednu mám – jsou velmi účinné na divočáky. Když je jich víc, tak průměrný střelec dovede s poloautomatickou zbraní ulovit třeba dva,“ říká Straka. 

„Čeho my se ale nejvíc bojíme, je utahování šroubů do budoucna. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se nechal několikrát slyšet, že ta směrnice je málo ambiciózní. Lidově řečeno - málo přísná. Každé dva roky se bude revidovat. Jenže za dva roky se nebude jednat o tom, že by se něco vrátilo zpátky, protože se to neosvědčilo. Ale bude se jednat o dalších parametrech. A bude se dál ukrajovat,“ varuje Straka.

Jako příklad uvádí to, že „duchovními otci“ směrnice jsou Francouzi a Angličané – a právě na britských ostrovech omezili nejprve osobní zbraně (pistole, revolvery), poté sportovní střelce. „Myslivcům říkali: Vás se to netýká. A nakonec ‚rupli‘ i ty myslivce,“ tvrdí Straka s tím, že získat legální loveckou zbraň je v Anglii náročný proces.

„Dnes jsou to zbraně, kdoví, co to bude příště. Je to klasické ukrajování salámu demokracie kousek po kousku,“ doplňuje Straku bývalý elitní policista a podplukovník ve výslužbě Pavel Černý, další z organizátorů.

Boj proti terorismu?

Ani podle Zdechovského přitom není směrnice účinnou v boji proti terorismu. „Směrnice rozhodně není žádným bojem proti terorismu. Pokud chtěla směrnice bojovat proti špatně znehodnoceným zbraním, tak měla individuálně označit státy, kde k tomu v minulosti docházelo, a měla technicky lépe popsat, co je to znehodnocená zbraň,“ uvádí Zdechovský.

Právě špatně znehodnocené zbraně přitom mohou být cenným artiklem na černém trhu – kdy v některých zemích, např. na sousedním Slovensku, může dojít k jejich zhodnocení. Právě takovými zbraněmi se vraždilo ve francouzské redakci Charlie Hebdo, kde pod palbou teroristů zemřelo 12 lidí.  

„Ta nálepka boje proti terorismu samozřejmě funguje, kdo by takový materiál nepodpořil, pokud se ale podíváte na detaily, zjistíte, že v první řadě postihuje běžné legální držitele zbraní. To nemá s posilováním bezpečnosti co do činění. Očekávání lidí přitom byla velká, a to hlavně v souvislosti s teroristickými útoky, k nimž v Evropě došlo,“ kritizuje směrnici její zpravodajka za frakci ALDE Dita Charanzová (ANO).

Proti je i česká vláda

Na samotné odebírání legálně držených zbraní by však dojít nemělo. „Nikomu, kdo v současné době drží legálně zbraň, nebude odebrána. Ale to neznamená, že to nemůže být v budoucnosti změněno. Ta pravidla musí být volnější a nemyslím, že by restrikce někomu pomohly. Pokud směrnice měla být základem k celoevropskému sjednocení pravidel, tak měla být lépe diskutována,“ doplňuje Zdechovský.

Podle politika-myslivce Straky je přitom směrnice „šitá horkou jehlou“. S kolegy proto před 14 dny odnesli ministrovi vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD) před Úřad vlády předat petici s 50 tisíci podpisy a informační film, který má dokazovat nesmyslnost návrhu. Právě Chovanec je přitom proti přísné směrnici také. Pozvání dostal také na středeční protest myslivců a sportovních střelců na Václavské náměstí.

Miloš Zeman hovořil o potřebě ozbrojování v pořadu S prezidentem v Lánech:

Video Zeman k nošení zbraní - Blesk TV
720p 480p 360p 240p

Bývalý americký prezident Barack Obama byl naopak po řadě masakrů v USA pro zpřísnění podmínek pro držení zbraní: 

Video Americký prezident Barack Obama se neubránil slzám. - Youtube
480p 360p 240p

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců. Velkou část voličů ovšem tyto volby příliš nezajímají.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
zdenek43 ( 14. března 2017 14:34 )

--Zákaz výroby rtuťových teploměrů Začneme hezky pěkně zostra. EU zakázala výrobu a používání rtuťových teploměrů, poněvadž rtuť je prý nebezpečná a jedovatá. Ano, to je pravda, nicméně v takovém množství je obsah rtuťi v teploměru naprosto neškodný. Každopádně zajímavostí je, že EU udělila výjimku nemocnicím a to z důvodu nepřesnosti digitálních teploměrů. -- Kvóty pro ženy ve vedení firem Evropská komise přijala návrh, jenž se týká kvót pro ženy ve vedení evropských firem. Samotné nařízení říká, že v každé velké evropské firmě musí být ve vedení alespoň 40% žen. Nebudu teď rozebírat, co to vlastně znamená „velká evropská firma“, nicméně se zde objevuje zajímavý jev. Nařízení rozporuje s Listinou základních práv Evropské unie, ve které je uvedeno: „Zakazuje se jakákoli diskriminace založená na rozdílu pohlaví.“ Teď si však představte následující situaci. Firma obsahuje 60% mužů a dejme tomu 35% žen. Na konkurz se přihlásí chytrý, vzdělaný muž, jenž disponuje těmi nejlepšími předpoklady, zatímco jeho konkurent je žena, která zdaleka tak dobré preference nemá. Přesto bude muž diskriminován. Jelikož je kvóta mužů plná, tak tím pádem pracovní místo připadne ženě. Za jediné pozitivum můžeme označit fakt, že nařízení má platit až od roku 2020, což třeba Evropská unie ani nemusí existovat. -- Zákaz umístění svatozáře na slovenské mince Slovenská národní banka hodlá vydat památnou minci, která připomíná 1150. výročí příchodu slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Ke vší smůle našich východních sousedů byly některé státy EU proti. Celý rozpor vznikl kvůli umístění svatozáře nad hlavami obou věrozvěstů. To však podle EU rozporuje s vyhláškou o náboženské propagaci. Toto odůvodnění je hodně úsměvné. Stačí se projít v ulicích hlavního města EU, kde na Vás okamžitě začne dýchat drsná propagace islámu. -- Velká omezení kadeřnic a kadeřníků Bruselští úředníci si posvítili také na kadeřnictví, tedy hlavně na samotný personál. Nutno podotknout, že si zde

zdenek43 ( 14. března 2017 14:32 )

vubec tady vlastne nejde o myslivce.......... jen a jen vam d o k a z u j i urednici - jak jsou vlastne duleziti - a ten urednicky aparat ktery DOBROVOLNE ZIVITE a LIDEM je vlasne knicemu - - - - protoue po zahnutych okurkach,kadernice bez bot na podpadcich ...a dalsi kraviny - - - ted se rozjeli dal a dal ............ +++asi 54 000 zaměstnanců EU. Z toho nejvíce jich má Evropská komise (více než 32 tisíc) a následuje Evropský parlament (asi 6 700). Další tisíce lidí pracují v kancelářích Rady EU, Soudního dvora EU nebo v dalších institucích a organizacích, jako je například evropská pobřežní stráž nebo Europol......... ++++Ročně vyjdou na 200 miliard

tgbg ( 14. března 2017 09:48 )

Jenom ty idiotské myslivce nechte ozbrojené. Vystřílí se sami mezi sebou.

joudajoudovy ( 14. března 2017 07:50 )

myslivci!!! nezapomente na socani ministerske osipane zviraaatko, kteremu dejte voditko.

lug70 ( 14. března 2017 06:40 )

Bruselské byrokratické hydře o nějaký boj proti terorismu vůbec nejde, ale sama se začíná bát původních evropských obyvatel, kteří ji mají už plné zuby s tím jejich multikulturalismem a EuroMedem. Kout pikle s cílem lidi v EU odzbrojit začali byrokrati po tom, co někteří euroskeptici jim řekli do očí, že jednou budou viset na kandelábrech.https://www.youtube.com/watch?v=sQC375vGj9Q

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa