„Další ptákovina.“ Brusel chce po Češích už i registraci obyčejných vzduchovek

Se vzduchovkou uměl v minulosti v Česku každý malý kluk. Podle EU by teď její vlastníci měli mít zbrojní průkaz a vzduchovku registrovat na policii…
Autor: zst - 
11. 1. 2017
10:45

Směrnice o zbraních, kterou chystá Evropská unie a které se Česko snaží vzdorovat, dopadne nejspíš i na majitele vzduchovek. Zbraň, co dříve ovládal každý malý kluk, se bude muset zaregistrovat na policii. Nařízení ji totiž přesune do stejně kategorie jako brokovnice. Informoval o tom středeční deník Právo.

Vzduchovky, znehodnocené zbraně, plynové pistole nebo repliky pušek – o těchto zbraních chce mít EU nově detailní přehled a podle nového nařízení z Bruselu by je jejich majitelé museli registrovat. Stejná pravidla se mají dotknout dokonce i exponátů v muzeích. Každý, kdo bude muset zbraň registrovat, bude muset mít navíc platný zbrojní průkaz. Pokud ministerstvo vnitra nevymyslí nějakou výjimku.

V klidu by měli být lidé, kteří mají doma historické, paintballové nebo airsoftové zbraně. Na rozdíl třeba od filmařů. Česko se zatím k připravované směrnici staví velmi skepticky a odmítavě.

„Je to jako registrovat žehličku“

Miroslav Jandor jako prezident projektu, který každý rok pořádá rekonstrukci bitvy Tří císařů u Slavkova, ví, že se nařízení této akce dotkne ve velkém. O její budoucnost se ale neobává. „Myslím, že většina z nich vlastní zbrojní průkaz a láska k jejich koníčku je pohne k tomu, aby zbraně registrovali, ale policisté se z toho asi zblázní. Je to další ptákovina, která jde proti normálnímu myšlení. Je kolem toho hysterie, jak kolem narovnávání banánů,“ poznamenal.

Za nesmyslné považuje změny také ředitel Muzea na demarkační linii v Rokycanech František Koch. „Bude to pro mě jen další administrativa, ale budiž. Registrovat však odborně nezvratně znehodnocenou zbraň má asi takový význam, jako bych nechal registrovat žehličku. Co pánové a dámy v Bruselu vymýšlejí za statisícové platy, jsou nepředstavitelné hlouposti,“ zkritizoval návrh Koch, jehož muzeum se podílí na populární vojenské akci Bahna.

Text nařízení ale ještě není definitivní a finální verze může být jiná, upozorňuje europoslanykně Dita Charanzová (ANO), která dělá směrnici stínovou zpravodajku.

„Podařilo se dosáhnout toho, že stávající držitelé zbrojních průkazů o své zbraně nepřijdou, nejisté jsou ale vyhlídky pro budoucí nabyvatele některých typů zbraní,“ řekla už dříve ke směrnici pro Blesk.cz Charanzová. „Původní návrh obsahoval skutečně výživnou porci zcela nesmyslných opatření – počínaje omezením napodobenin zbraní, nuceným znehodnocením zbraní vystavených v muzeích až po nejrůznější omezení sportovních střelců apod.“ připomněla.

„Nesouhlasím ale s tím, aby deaktivované zbraně byly zařazeny do stejné kategorie jako běžné lovecké zbraně, které používají myslivci, které majitel musí ohlásit policii. Je mi záhadou, jak by takovým krokem chtěla Evropská komise posilovat bezpečnost v Evropě. Navíc není úplně jasné, co se bude dít se zbraněmi, které už znehodnocené jsou,“ řekla Právu.

Doporučujeme
panda82 ( 12. ledna 2017 10:36 )

A co,tam mohou ti dědci vymyslet, vždyť se nudí,jak to že nás neinformují třeba o tom že v Polsku je okupace cizími vojsky a jsou ohroženy i jiné země EU, to by nás více zajímalo a to nám vzduchovky na ty okupanty stačit nebudou

fotrpjotr ( 11. ledna 2017 15:32 )

Kdyby blbost kvetla,tak by byl Brusel největší zahradnictví na světě.

eda22 ( 11. ledna 2017 13:16 )

Opět nepravda a opět šířená Bleskem.

zdenek43 ( 11. ledna 2017 13:00 )

MÝTUS: Konec zabíjaček v Čechách Domácí zabíjačky jsou povoleny. Obavy z jejich zákazu se objevily po novele veterinárního zákona počátkem roku 2012, která byla dávána do souvislosti s pravidly v EU. Členské státy EU mají však i nadále právo dovolit domácí porážku prasat, drůbeže, králíků, ovcí a koz za předpokladu, že tato zvířata jsou porážena pro osobní spotřebu majitelů a za dodržení určitých hygienických předpisů. Tyto předpisy navíc v ČR platily již dávno před vstupem do Evropské unie. +++MÝTUS: Brusel zakázal křivé banány a okurky Křivé banány nebo okurky Evropská unie nikdy nezakázala a mohou se prodávat bez omezení. Členské státy EU pouze schválily rozdělení do jakostních tříd a pro každou třídu stanovily určité normy, a to na popud obchodníků s ovocem a v souladu s mezinárodními standardy. Příliš křivé banány tak najdete, jen musíte hledat v jiné jakostní třídě. +++++MÝTUS: Brusel nám zakázal žárovky Evropská unie skutečně nařídila postupné stažení klasických žárovek se žhavícím vláknem z trhu. Toto rozhodnutí ovšem nebylo přijato nikým nevolenými „bruselskými‟ úředníky, ale na základě dohody představitelů vlád členských států a poslanců Evropského parlamentu, včetně těch z České republiky. Předsedové vlád a prezidenti členských států EU už v roce 2007 vyzvali Evropskou komisi k předložení návrhů na zvýšení energetické účinnosti osvětlení. K této jejich výzvě se o rok později přidali i poslanci Evropského parlamentu, zopakovali ji ministři vlád odpovědní za energetiku – včetně představitele České republiky a učinili tak i šéfové států a vlád, včetně předsedy vlády ČR. Evropská komise následně připravila příslušnou legislativu, která po schválení odborníky z členských států v roce 2009 vstoupila v platnost a stanovila harmonogram postupného ukončování prodeje klasických neúsporných žárovek. a tak dal a dal........... ano CECH JE PAPEZTEJSI NEZ PAPEZ......

zdenek43 ( 11. ledna 2017 12:57 )

Euromýty ++MÝTUS: Koblihy se musejí balit do mikroténových sáčků Již více než deset let přežívá mýtus, podle něhož nám balení koblih a dalšího pečiva do mikroténových sáčků přikázal Brusel. Pravda je ovšem taková, že "koblihová vyhláška" vznikla na ministerstvu zdravotnictví v roce 2002 a v evropských předpisech žádnou oporu neměla. Není divu, že její platnost o několik let později skončila. Mýtus však přežívá dál. ++MÝTUS: Bezdotykové baterie v restauracích Papežtější než papež neboli gold plating – tak se nazývá ryze národní zpřísňování evropské legislativy. Dobře ho ilustruje další mýtus, podle něhož měly restaurace kvůli EU měnit staré vodovodní baterie za bezdotykové. Způsobila to vyhláška ministerstva zdravotnictví z roku 2001, která měla údajně přizpůsobit naši legislativu té unijní – byla však přísnější než příslušná evropské směrnice. Ta totiž bezdotykové baterie vůbec nezmiňovala a v kuchyních restaurací vyžadovala pouze tekoucí teplou a studenou vodu a prostředek na mytí rukou. Ministerstvo tak v roce 2004 přijalo novou vyhlášku obsahující mírnější úpravu. ++++MÝTUS: EU zakázala pomazánkové máslo a rum EU nikdy nezakázala výrobu pomazánkového másla, ale požadovala změnu názvu výrobku. Pojmem „máslo“ lze totiž na společném evropském trhu označovat takové výrobky, které obsahují alespoň 80 % mléčného tuku. Tento požadavek české pomazánkové máslo nesplňovalo. Jednotné označování základních potravin má pomoci zajistit, aby pro všechny výrobce a obchodníky na evropském trhu – ať už potraviny vyvážejí nebo dovážejí – platila totožná a společně dohodnutá pravidla. +++++++MÝTUS: Děti nesmí nafukovat balónky Evropská komise ani žádná jiná instituce EU nezakázala dětem nafukovat balónky, přestože o tom některá bulvární média přesvědčovala své čtenáře. Směrnice o bezpečnosti hraček jen ukládá výrobcům povinnost umístit na balónky varování, že by s nimi děti mladší 8 let neměly manipulovat bez dohledu dospělého. Tatáž směrnice ukládá i povinnost uvádět varo

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa