Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Rozhádaní Svobodní si zvolí vedení. Straně europoslance Macha hrozí rozpad

Autor: vei - 
14. ledna 2017
18:45

Europoslanec Petr Mach má v boji o post šéfa Strany svobodných občanů dva rivaly: Martina Pánka z radikálního stranického křídla a Irenu Steinhauserovou kritizující vyprázdněnost politiky. Vybírat mezi nimi bude přes internet několik stovek členů strany. Nový předseda by měl určit směřování Svobodných před podzimními volbami do Sněmovny. Mach nejvyšší post opustil v prosinci po hádkách ve straně a narození syna.

U Svobodných to v poslední době pořádně vře. Chtějí své zástupce v Poslanecké sněmovně. Hádají se ale o vizi i o to, jak moc radikálně vystupovat vůči Evropské unii. Změnit to má volba nového vedení. Začne už v neděli v osm hodin ráno a bude probíhat přes internet.

Petr Mach stranu vedl do loňského prosince, ale rezignoval. Důvodem byly spory o směřování Svobodných a o vystoupení České republiky z Evropské unie. „Strana se dostala do vnitřního sporu o charakter, směřování a ústřední téma komunikace pro volby do Poslanecké sněmovny,“ napsala v tiskové zprávě 10. prosince dnes už bývalá mluvčí strany Kateřina Kašparová, která zůstala Machovi věrná jako mediální asistentka dodnes.

Mach doufal, že se v nadcházející volbě utká s Františkem Matějkou, který chtěl komunikovat především programovou prioritu strany, tedy vystoupení České republiky z Evropské unie. Jenže podle Machova dřívějšího vyjádření zapomínal například na ekonomická témata strany.

„Chci se přímo střetnout se zastánci alternativní vize. Předpokládám, že bude na předsedu kandidovat František Matějka jako hlavní iniciátor myšlenky, že by měla strana komunikovat výhradně vystoupení z EU,“ napsal Mach při své rezignaci.

Pánek je příznivcem migrace a muslimů

Místo Matějky ale nakonec na předsedu kandiduje Martin Pánek. Dnes řadový člen strany byl v minulosti součástí republikového výboru. A také pravou rukou Petra Macha v Evropském parlamentu. Ve straně teď podle zdroje Blesk.cz patří spíše k radikálnímu křídlu. Stojí proti němu konzervativní část strany. Pokud Pánek vyhraje, mohou někteří členové zavelet k odchodu ze Svobodných. Je autorem Eseje svobodná imigrační politika, ve které se vyjadřuje například k muslimskému právu šaría.

„Pokud si muslimové chtějí místo našeho občanského zákoníku uspořádat svoje soukromé vztahy podle práva šaría, proč by nám to mělo vadit? (...)“ napsal Pánek v březnu 2015 na web Neviditelnypes.cz.

Dvěma mužům bude konkurovat jedna žena. Jihočeška Irena Steinhauserová kandidaturu zvedla na poslední chvíli. Do vedení Svobodných chtěla už v roce 2015, tehdy kandidovala na post místopředsedkyně. Straníkům se prezentovala jako žena, která za největší současný politický problém považuje ideovou vyprázdněnost politiky, nebo tím, že nemá ráda termín občanská společnost.

Jasno bude do týdne

Svobodní mají jako jedna z mála stran zavedené internetové hlasování. V minulosti si takto svého šéfa volili například členové strany Věci veřejné Víta Bárty. Ve volbách vedení mohou hlasovat jen členové Svobodných. Tentokrát od nedělní osmé hodiny ranní. Volba skončí za týden – v neděli 22. ledna v osm hodin večer.

Sčítání výsledků by nemělo trvat dlouho. Strana nemá ani tisíc členů. K únoru loňského roku jich bylo 747 – celá čtvrtina jich totiž nezaplatila roční příspěvky ve výši tisíc korun. Kolik členů nezaplatilo příspěvky na letošní rok, zatím není jasné. Nové vedení bude mít za úkol připravit Svobodné na volby, do kterých prý strana nechce jít s nikým v koalici.

holcman ( 18. ledna 2017 19:01 )

Klauso-Macho-Smetko pidistrana SSO včetně zadluźeného zkrachovalce Matejky, to je sešlost politických podvodníků a zoufalců. Mach a další, odchovanci klausovske ODS.

holcman ( 18. ledna 2017 18:53 )

...propírat...

holcman ( 18. ledna 2017 18:31 )

Starého lumpa Smetku pustili z lochu už na podzim, takže můžou popírat společně, šmejdi.

holcman ( 18. ledna 2017 18:20 )

Vy(c)hcánek, původně od Klausovy ODS.

krocanTom ( 16. ledna 2017 03:19 )

 Jo svobodní, to je parta divnejch tragédů. Tady bych volil tu ženskou, protože bisexuální MaCh nám všem dělá v Evropě ostudu a ten Pánek je jeho zhrzenej milenec, co mu v Bruselu nastavoval ***, než to stará Machová utla.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud