K uzavírce ulice Na Cikánce v Praze 16 došlo poté, co se v sobotu 18. února přibližně v 5 hodin ráno uvolnila část skalního masivu nad silnicí vedoucí z Radotína do Zadní Kopaniny a kameny částečně zasypaly ulici, kde poškodily vozovku i svodidla.

Podle původních předpokladů měla firma, jež je za tuto situaci zodpovědná, instalovat speciální svodidla, která by podobným nehodám do budoucna zabránila, už týden poté. Externí dodavatel má však s dodávkou zpoždění a automobily tu proto neprojedou minimálně do poloviny dubna.

„V tuto chvíli nevíme, kdy se silnice otevře pro dopravu. Firma, která pracuje na zabezpečení svahu, čeká na speciální svodidla, která by měla pádům kamenů do budoucna zabránit,“ řekla pro Blesk.cz mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková.

„Se specializovanou firmou jsme se 6. března dohodli na alternativním způsobu provedení odstranění nebezpečné části bez trhacích prací, nicméně to bohužel potrvá déle, odhad je minimálně jeden měsíc,“ upřesnil Ladislav Damašek, ředitel radotínského závodu Českomoravský cement, na jehož pozemku se skalní masiv nachází.

Podívejte se na video ze zahraničí, kde na autobus padaly kameny ze skály:

Video
délka: 00:48.48

autobus a kameny 

Změny v MHD

Po operativních změnách došlo v minulém týdnu k upravení jízdních řádů autobusů městské hromadné dopravy. Ty totiž nabíraly stále větší zpoždění kvůli kolonám v objížďkách.

Nově je tak trasa linky číslo 255 rozdělena a vybrané spoje autobusu 174 budou zajíždět do Zadní Kopaniny, 255 bude i nadále jezdit po stanovené objízdné trase včetně obousměrného zajíždění do zastávky Lomy, ale při objezdu se vyhne Zadní Kopanině.

Aby se situace vrátila do normálu, je podle geodetického průzkumu nezbytné odstranění skalního převisu pro bezpečnost provozu na komunikaci. Báňský úřad nepovolil naplánované trhací práce, tedy odstřel skalního převisu, ve zkráceném řízení, protože dle jejich názoru nehrozí nebezpečí z prodlení ani není ohrožen veřejný zájem.

K uvolnění části skalního masivu nad silnicí vedoucí z Radotína do Zadní Kopaniny došlo v sobotu 18. února. Kameny se sesunuly přímo na silnici a ohrozily projíždějící řidiče. Největší balvany měly hmotnost až jednu tunu. Úsek mezi Cikánkou a Maškovým mlýnem je proto uzavřen až do odvolání.

Fotogalerie
7 fotografií