Chemikálie v hračkách: Sobotkova vláda schválila přísnější limity

Autor: simao, ČTK - 
13. 3. 2017
13:35

Bezpečí dětí především. Když v EU zjistili chemikálie v hračkách, jako třeba pěnové puzzle podložky, vznikly nové obavy o zdraví ratolestí. Čas od času i české úřady varují před tou či onou hračkou, která překračuje hodnoty různých chemických látek. Kritéria se přitom zpřísní, schválil v pondělí Sobotkův kabinet.

Vláda v pondělí schválila zpřísnění limitních hodnot některých chemických látek obsažených v hračkách uváděných na trh, vyplývá to z informací na internetových stránkách kabinetu. Týká se to mimo jiné formamidu či benzisothiazolu.

„Navrhované nařízení vlády stanovující technické požadavky na hračky se vztahuje pouze na hračky, které budou ode dne nabytí účinnosti tohoto nařízení uvedeny na trh. Hračky, které do dne nabytí účinnosti tohoto nařízení již byly uvedeny na trh, mohou být nadále na trh dodávány a používány,“ uvádí materiál.

Do české legislativy se tak promítne krok Evropské komise, která aktualizovala seznam látek a jejich limitní hodnoty v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. Formamid se mimo jiné používá při výrobě plastů a polymerů především jako rozpouštědlo nebo jako látka používaná při výrobě pěny.

Ohrožení dětské kůže či nebezpečí při vdechování

V roce 2010 několik členských států zjistilo formamid v celé řadě pěnových hraček, jako jsou například pěnové puzzle podložky. To vyvolalo obavy o zdraví dětí v souvislosti s vdechováním této látky. Formamid je podle pravidel EU klasifikován jako látka toxická pro reprodukci.

Benzisothiazol se používá jako konzervační látka v hračkách na bázi vody, včetně barev. Podle nařízení EU je klasifikován jako látka negativně ovlivňující kůži. Stejně tak chloromethylisothiazolinon a methylisothiazolinon. I ty se používají jako konzervační látky v hračkách na bázi vody, včetně barev, barev na sklo, lepidel a mýdlových bublin.

Velmi častým problémem při dovozu hraček jsou také napodobeniny:

Video Celníci zabavili tisíce hraček! - tv JOJ

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 13. března 2017 13:52 )

anoooo - strasne duleziteeeeee - - co takhle P O T R A V I N Y ?????? kde vevodi soudruh-StBak BABIS ... Babiš rovná se především firma AGROFERT (dle obchodního rejstříku je Babiš jediný akcionář společnosti). AGROFERT se ale nerovná již pouze podnikání v zemědělství. V současnosti holding AGROFERT ovládá přes 200 firem a zasahuje jak do zemědělství a potravinářství, tak do chemického průmyslu, médií a dalších oborů. Koncern v sobě fakticky sdružuje jednotlivé články řetězce výroby potravin. Začíná u jejich rostlinné a živočišné výroby, včetně výroby hnojiv, osiva a distribuce zemědělské techniky. Někteří si už možná ani nevzpomínají, že původní firma Agrofert s.r.o., která byla založena v roce 1993, se původně výhradně zabývala obchodem s hnojivy na českém trhu. V dnešní době ale AGROFERT též zajišťuje zpracování v masokombinátech, mlékárenských a pekárenských závodech. Část rostlinné produkce navíc míří na výrobu biopaliv, která se musí od poloviny roku 2007 povinně přimíchávat do pohonných hmot. +++++Nejlepší párky má Kaufland, uzeniny od Babiše propadly...2017-A kdo pohořel? Na opačném konci žebříčku nalezneme párky od Kosteleckých uzenin, které spadají do koncernu Agrofert. Podle Sdružení ochrany spotřebitelů výrobce klamal zákazníky, protože sliboval, že výrobek neobsahuje separát, ale opak byl pravdou.... ++++++++++Společnost Ahold prodávala mražené ryby bez masa. Obsah masa byl až o polovinu menší!...dovezla společnost Animalco a.s.....Společnost Animalco, kterou ze 70% vlastní Agrofert podnikatele a ministra financí Andreje Babiše (ANO)..... +++++Velký TEST mletého masa - U výrobku Tesco Value Mletý masný polotovar míchaný laboratoř zjistila dokonce o čtvrtinu masa méně, než uváděl výrobce – místo 96 pouze 71,5 %...CHYBI 24,5 % MASA ...... vyrobce Kostelecke uzeniny - Kostelecké uzeniny, kterou ovládá koncern Agrofert patřící místopředsedovi vlády a ministru financí Andreji Babišovi......

joudajoudovy ( 13. března 2017 13:46 )

bohuuusi, ty hovadko bozi!!! nejdrive si musis doslapnou na normy vyrobku pro eu, ktere si, pres eu poslance, sami urcili korporatnici.

Zobrazit celou diskusi
Další videa