Babiš mezi stavaři vytáhl „psí boudu“. Česko má prý příliš ministrů

Autor: Jaroslav Šimáček - 
7. března 2017
10:44

V Česku se nestaví tak, jak by se mohlo, a když už se staví, tak pomalu. O stavebnictví se přitom stará pět ministerstev, zněly hlavní stížnosti na Fóru českého stavebnictví, na které vyrazili mezi stovky stavařů Andrej Babiš a jeho ministerská suita z ANO ve složení Karla Šlechtová, Dan Ťok a Richard Brabec. Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chyběl. Babiš přitom navrhuje, aby ministerstev bylo celkově méně.

„Já také celý život něco stavím. Když jsme jednali o koaliční vládě, myslel jsem si, že budeme stavět rychleji a lépe. Není to úplně ideální,“ přiznal Andrej Babiš před delegáty na Fóru českého stavebnictví 2017. „Hlavně je důležité, aby v politice byli nějací lidé, kteří postavili alespoň psí boudu a něco o tom ví,“ podotkl.

„Co nefunguje, je v podstatě paralýza státu, zákony a pravidla,“ míní Babiš. Zatímco on si konferenci ujít nenechal, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nakonec chyběl. „Má jiné závažné pracovní úkoly,“ omlouval jej moderátor Martin Veselovský. Chyběl však i coby ministr průmyslu a obchodu, zastoupil ho náměstek Jiří Koliba, který na MPO řídí sekci stavebnictví.

O stavebnictví se stará příliš mnoho ministerstev

Zazněly přitom četné výtky ke kompetenčnímu zákonu. „Dnes se pět ministerstev vyjadřuje ke stavbám,“ postěžoval si Babiš a upozornil na to, že Česko má obecně příliš mnoho resortů. Oprášil tak svůj návrh z nedávného sněmu ANO, kde za vzor uvedl Švýcarsko s devíti ministerstvy. A opět si stěžoval na to, že více ministrů jen zdržuje komunikaci. 

„Já samozřejmě na to mám nějaký názor, ale potom ze mě dělají diktátora,“ pokračoval Babiš, podle kterého je hlavním problémem českého stavebnictví legislativa.

Příliš mnoho resortů, které do stavebnictví „fušují“, zmínili však i další politici a odborníci. „Zákony do něj dělá sedm ministerstev,“ podotkl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který má pod sebou oblast dopravního stavitelství. „Jestli pro stavbu rodinného domku potřebujete 40 různých opatření, tak je někde něco špatně,“ dodal Ťok.

„Chce to skutečně revoluční změnu,“ uvedl náměstek MPO Koliba k současné legislativě. Ta se musí změnit především. „Jestli pak most bude ocelový a jestli budu mít v rodinném domku ložnici napravo, nebo nalevo, po tom nikomu nic není, to je věc investora,“ podotkl. I on se vyjádřil pro reorganizaci ministerstev a změnu kompetenčního zákona.

„Stavebnictví nepotřebuje ministerstvo stavebnictví,“ podotkl Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR. Souhlasil ale, že změna kompetencí je nutná. A politiky vyzval, aby se řešení stavebnictví odebralo když ne na jedno ministerstvo, tak alespoň „pod jednu střechu“.

Bendl (ODS): Ministři se neshodnou mezi sebou

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce by přitom mohlo vzniknout sloučené ministerstvo hospodářství.

„Kompetenční zákon to nevyřeší, i když jsem přesvědčený, že se o tom máme bavit. Že se máme bavit o sloučení některých ministerstvech, je také pravda,“ reagoval exministr Petr Bendl (ODS), podle kterého ale nemá Česko mít např. tak silného ministra financí. „Jestli se mají slučovat resorty, tak to není proto, že se jeden ministr není schopen dohodnout s druhým,“ rýpl si Bendl do současné vládní koalice.

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) však je problém v tom, že se na ministerstvech dublují jejich aktivity.

VIDEO: Podívejte se, co říkal Babiš na sněmu ANO o spolupráci se Sobotkou i „strachu“ z Kalouska
Video Babiš o spolupráci se Sobotkou i „strachu“ z Kalouska! - Jaroslav Šimáček, Lukáš Červený

Babiš chce pro Prahu supermoderní stavbu

Vicepremiér Babiš se ve svém projevu pustil do toho, co všechno v Česku chybí. „Chybí nám domovy důchodců, Alzheimer centra, věznice už ani nemáme a nemluvím teď o obchvatech, dálnicích. Teď se někdo probudil a mluví o rychlovlacích,“ říkal Babiš.

Chybí třeba i školy v okolí Prahy, podotkl. Pro metropoli by měl však i jiný plán. Zamyslet se, co se v Praze postavilo od revoluce či ještě dál. „Všechno se dá okopčit, když něco vidím ve světě, tak to můžu dovést. Praha by mohla udělat nějakou supermoderní architektonickou stavbu,“ uvedl Babiš a zmínil např. moderní muzeum „našeho národa od Praotce Čecha“. Praha má desítky miliard na účtu a nestaví se a nejsou byty, postěžoval si Babiš.

„Peníze jsou, samozřejmě doháníme, že nejsou projekty, že to není připravené, že je to skutečně porod,“ uvedl ministr financí. Zmínil i nové technologie. „Teď se bavíme o mobilních operátorech, to je teď strašně moderní. Ale vždyť my nemáme ta vlákna,“ dodal Babiš s tím, že za 100 miliard „potřebujeme dovést ta vlákna do těch vesnic“.

Šlechtová: Příprava novely? Něco šíleného

„Proč se nestaví? Je to připravenost projektů, zdlouhavé získávání stavebního povolení,“ jmenovala některé důvody, proč se nestaví, ministryně Šlechtová, která se nyní bije za novelu stavebního zákona, která má zrychlit získání stavebního povolení a snížit papírování. Postěžovala si, že je 720 stavebních úřadů.

Není přitom dokonalá a je k ní oprávněně řada výhrad, její příprava však nebyla „nic růžového“, podotkla Šlechtová. „Bylo to něco šíleného, tak složité se všemi resorty,“ postěžovala si ministryně. Podle ní by měl být na stavby jeden úřad a nutné jedno povolení, maximálně dvě.

Náměstek ze Sobotkova MPO Koliba uvedl, že se průtahy týkají i dalších staveb. „Stavět Temelín dnes, nebo Dukovany, je v podstatě nesmyslné... Příprava trvá strašně dlouho, největší překážky jsou hlavně v legislativě,“ upozornil a dodal: „Co se týká ropovodů, vysokých napětí a takových věcí, tam narážíme na současnou úpravu územního plánování.“ Podle byl dán i prostor různým „rádoby ekologickým iniciativám“, kterým však nejde o ekologii.

flesch2z ( 7. března 2017 18:55 )

Super moderní stavby si to slováčisko esstébácký může stavět jen za svoje peníze a ne v Praze. Ať to zkusí v Bratislavě za peníze z jejich kasy a Slováci mu rozkopou sed.

flesch2z ( 7. března 2017 18:26 )

Čím míň ministrů bude, tím více budou mít pravomocí ti zbývající, to by se Babišovi líbilo. Čím dál větší moc by chtěl získat. A mimochodem, proč nejede ve čtvrtek na summit místo Sobotky Babiš, co mu brání?

joudajoudovy ( 7. března 2017 13:40 )

imbecilni provokater opet chytil slinu. neplati te primo smuclerka?

havran2 ( 7. března 2017 13:33 )

Někteří ministři a taky poslanci berou velké peníze za nic a ještě se dohadují,že mají málo ! ! !

moiaza ( 7. března 2017 13:16 )

Ještě že zdenekk je jen jeden. Babiš opět lže. Nikoliv ministrů, ale politiků má naše republika příliš. Na počet obyvatel máme nejbyrokratější aparát na světě. A kdo schválil takový byrokratický aparát? Nebyly to náhodou modré loupeživé straky? Za kterého vedení tak nabobtnal? Za modrých stračen. Tato havloidní republika je přesycená darmožrouty.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud