„Lunaparkizace Šumavy,“ soptil zelený Stropnický. Poslanec ho má za demagoga

Autor: val - 
5. března 2017
19:41

Senátní verze novely zákona o národních parcích, kterou v týdnu poslanci odmítli, by podle šéfa Zelených Matěje Stropnického vedla k „lunaparkizaci“ národních parků. Řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi. Poslanec ODS a jihočeský exhejtman Jan Zahradník (ODS) mu oponoval a označil jeho domněnky za demagogii.

Stropnický v pořadu poděkoval ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO) za prosazení sněmovní verze zákona, která podle něj uchrání národní parky před nešetrnými zásahy.

„Parky navštíví v České republice ročně zhruba devět milionů lidí, utratí v navazujících službách okolo nich něco kolem pěti miliard korun ročně. To jsou docela vysoká čísla a každou lunaparkizací těch parků, což je to, co se trochu děje v obcích na okraji parku, které už jsou mimo park... A to by hrozilo podle našeho názoru,“ řekl Stropnický s tím, že na území parků má být prioritní jejich rozvoj, nikoli rozvoj obcí.

Proti tomu se ohradil Zahradník, který tvrdí, že jde dohromady jak ochrana přírody, tak „právo obyvatel uživit se na národním parku“. „A mrzí mě, že pan Stropnický používá ten termín lunaparkizace, jako kdyby ti, kteří byli pro senátní verzi, kterým jde o to, aby tam mohli žít, že by chtěli, aby se ze Šumavy staly lunaparky, aby se Šumava vykácela, aby se na Šumavě stavěla golfová hřiště. To je nesmysl a v podstatě urážíte občany a starosty těch obcí,“ řekl Stropnickému.

Zahradník: Demagogie

Ten jako příklad lunaparkizace vzpomněl loňské akce Rio Lipno, kdy v pošumavské obci kolem přehrady (Lipno není součástí území NP Šumava – pozn. red.) vyrostlo zábavní centrum pro sledování olympijských her v Brazílii. Zkritizoval také další atrakce na Lipně. „Právě proto, že Lipno není národní park, to bylo vůbec možné, když by ale byly přijaty pozměňovací návrhy ze Senátu, které podporuje tady pan kolega z ODS, tak by toto bylo velmi pravděpodobně možné i uvnitř národního parku,“ pohrozil. Zahradník označil jeho domněnku za demagogii.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) se snažil rozmíšku ohledně bezzásahových zón mírnit konstatováním, že zatímco v současnosti tato zóna zabírá 23 procent šumavského parku, podle novely by tento poměr vzrostl jen na 26 procent. „Takže navýšení toho reálného bezzásahového území bude minimální,“ řekl.

Podívejte se z dronu na šumavský hrad:

Video  Šumavský hrad Velhartice z výšky: Takhle to při návštěvě neuvidíte.  - David Malik, Matěj Šrám

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

honza1956 ( 6. března 2017 16:28 )

Stropnický už neví jak se "zviditelnit". Ale rodiče to věděli už při narození, že to bude MATĚJ.

krupan10 ( 6. března 2017 11:28 )

hezký

krupan10 ( 6. března 2017 11:25 )

oba Stropáčí jsou jen havloidní šmejdi

1912 ( 6. března 2017 07:28 )

Je zajímavé ,že Stropnickému magoru ale nevadil ten Bakalův atomový kryt co postavil na hraněném uzemí Šumavy !!!Vždyt u těch zelených je několik let ?????

majojo ( 6. března 2017 00:12 )

Ten poslanec bude asi trošku tolerantnější, když ho má za demagoga. Většina národa ho má za debila.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud