Zemřel exministr financí Svoboda (†68). Člen Zemanova kabinetu seděl ve vězení

Autor: simao, ČTK - 
1. 3. 2017
16:47

Státní kasu hlídal bez dvou dní přesně rok – od července 1998 do července 1999. Angažmá Ivo Svobody v Zemanově vládě však skončilo neslavně. Dostal totiž za údajné tunelování společnosti Liberta, v níž působil, v roce 2005 pět let natvrdo, propuštěn byl podmínečně v roce 2008. Seděl ve věznicích Všehrdy a Odolov. O jeho smrti informoval na svém Twitteru investigativní novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta.

Exministr financí Ivo Svoboda byl odsouzen společně s poradkyní Barborou Snopkovou za tunel mělnické firmy Liberta. Ve vězení ve Všehrdech se setkal mj. se sochařem Pavlem Opočenským. Svoboda si přitom připsal ve své době primát – byl prvním českým ministrem od listopadu 1989.

Zeman pošle kytici

Podle novináře Kmenty zemřel Svoboda 23. února, poslední rozloučení je plánováno na 6. března. „Pan prezident zašle na pohřeb smuteční kytici,“ reagoval na dotaz Blesk.cz Jiří Ovčáček.

Někdejší místopředseda ČSSD Ivo Svoboda, který společně se Snopkovou hlídal i stranickou kasu, nahradil na ministerstvu financí Ivana Pilipa, jeho nástupcem se stal Pavel Mertlík. Vězení – nikoli „kriminál celebrit“ ve Všehrdech, ale Odolov na Trutnovsku, kam byl později převezen – opustil Svoboda v říjnu 2008.

Následovala šestiletá zkušební doba. „Společenská nebezpečnost tohoto trestného činu byla velmi vysoká a byla způsobena vysoká škoda,“ uváděla ke Svobodovu trestu soudkyně Miroslava Purkertová v rozsudku.

Exministr trpěl Alzheimerem

Svoboda však za mřížemi „sekal latinu“ a pracoval mj. pro charitativní organizaci Diakonie. Rozloučení s ním se uskuteční ve Sboru Církve československé husitské v Roztokách.

„Léta trpěl Alzheimerovou chorobou. Byl členem naší církve a bude mít církevní pohřeb z našeho sboru v Roztokách,“ řekl iHNed.cz farář Československé církve husitské Jiří Vaníček.

Podle tohoto webu byl Svoboda vážně nemocný a dožíval v sanatoriu pro nemocné Alzheimerovou chorobou.


Tunel továrny na dětské kočárky

Svoboda vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Pracoval nejprve jako vývojový pracovník v ZPA Čakovice a v obchodním zastoupení maďarské firmy Videoton.

Hned při prvních svobodných volbách v roce 1990 ale zahájil politickou kariéru kandidaturou na poslance v České národní radě za Občanské fórum. Během 90. let se postupně vypracoval z poslance přes náměstka ministra financí až na ministra financí v Zemanově vládě a místopředsedu ČSSD, kterou tehdy Zeman vedl.

Koncem 90. let ale Svobodovu politickou kariéru ukončila zmiňovaná aféra kolem mělnické továrny na dětské kočárky Liberta. Svoboda Libertu vedl v letech 1996 až 1998, než se stal ministrem. Policie začala Svobodu a Snopkovou stíhat v roce 1999 z poškozování věřitele a porušení povinností při řízení o konkurzu a vyrovnání. Později byl v kauze obviněn také syn Snopkové Stanislav Kratochvíl.

Svoboda byl kvůli kauze odvolán z vlády - tehdejším prezidentem Václavem Havlem. V roce 2002 byli Svoboda, Snopková i Kratochvíl obžalováni z poškozování věřitele se škodou přes 19 milionů korun a Svoboda se Snopkovou čelili i podezření ze zpronevěry se škodou přes 5,6 milionu a zvýhodňování věřitele se škodou přes milion korun. Zatímco Svoboda a Snopková dostali u Vrchního soudu v Praze po pěti letech, Kratochvíl vyfasoval podmíněný trest.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Sněmovna na popud opozice jedná o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše

pritel ( 2. března 2017 04:13 )

Mgr Svobodu jsem znal osobně a velmi dobře jako čestného a spravedlivého člověka, kterého si velice vážím. Jeho odsouzení považuji za politický akt zvláště v okamžiku, kdy k dovolání napsalo Nejvyšší státní zastupitelství ČR, že se nejedná o trestný čin a navrhlo věc vrátit k novému řízení a zproštění. Listina je založena v soudním spise. Co má kauza spojitého s kauzou MUDr. Rátha ? Prvoinstanční řízení vedl jako předseda senátu Mgr. Franc. který pro tuto kauzu byl ke Krajskému sudu v Praze převeden z Okresního soudu v Berouně. Ještě nějakou krátkou dobu u tohoto soudu v Praze působil a následně přešel do Kutné Hory. Kauzu Ráth soudí soudce, který byl těsně před tím k soudu v Praze převeden z jiného soudu. U obou kauz vystupuje jako intervenující státní zástupce JUDr. Jirát. Co více dodat ?

delviar ( 1. března 2017 21:54 )

Bože!!Takovej mladej!!!Co ten toho jestě mohl rozkradnout!!

tomik007 ( 1. března 2017 21:47 )

VSICHNI SEKAJ LATINU - ale teprve az kdyz je zavrou

zdenek43 ( 1. března 2017 21:10 )

Jedinou známou obětí akce Čisté ruce byl paradoxně tehdejší ministr financí ve vládě Miloše Zemana, místopředseda ČSSD Ivo Svoboda Akce Čisté ruce je název protikorupční akce, která proběhla na konci 90. let v České republice. Akci spustila v roce 1998 k moci čerstvě nastoupivší ČSSD, která se v rámci volebních slibů před parlamentními volbami v roce 1998 zavázala odhalovat hospodářskou kriminalitu a její propojení na nejvyšší politické kruhy, její výsledky jsou však sporné. ++Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) ++Vláda Vladimíra Špidly (15.07.2002 - 04.08.2004) ++Vláda Stanislava Grosse (04.08.2004 - 25.04.2005) ++Vláda Jiřího Paroubka (25.04.2005 - 04.09.2006) ČSSD akci představila jako snahu o odhalení a zpřetrhání vazeb mezi politickou a hospodářskou elitou a odstranění pronikání korupce do nejvyšších vládních kruhů. Řízením celé akce byl pověřen tehdejší ministr bez portfeje vlády Miloše Zemana Jaroslav Bašta, ten byl však později v důsledku neúspěchu akce z vlády odvolán. Sociální demokraté následně přiznali, že akce vázne. Na zasedání předsednictva ČSSD to tehdejší předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman potvrdil prohlášením, že z dosavadních průtahů v akci lze za výjimku považovat odsouzení bývalého tenisty Milana Šrejbera. Ten prostřednictvím smyšlených dárců sponzoroval ODS, čímž byl zpochybněn průběh privatizace Třineckých železáren, v nichž se stal podílníkem. Šrejber byl v následném soudním řízení odsouzen za zneužívání neveřejných informací v obchodním styku k trestu pět let odnětí svobody. K tomuto rozsudku se vyjádřil státní zástupce František Fíla, dle něhož ostatní případy hospodářské kriminality, které vládní ČSSD rovněž vydávala za součást akce Čisté ruce, soud v té době dosud neuzavřel. Na základě pochybení byl rozsudek Nejvyšším soudem zrušen a Šrejber byl osvobozen. V roce 2007 bylo celé stíhání zastaveno. Jedinou známou obětí akce Čisté ruce byl paradoxně tehdejší ministr financí ve vládě Miloše Zemana, místopředseda ČSSD Ivo Svo

zdenek43 ( 1. března 2017 20:59 )

ale,ale..... nazorna ukazka - kdyz soudruhu nejde karta jak potrebuji - tak klidne pres palubu hodi i ministra zase delate ....... ze si nepamatujete ........ TEN TIATR PRU LUZU nastartoval soudruh-pritel Milos ZEMAN - aby o b l b n ou l LUZU v CR a dostal se k moci........ kam jste se hnuli TAM SE OZIVALO Akce ciste ruce...... PADNI KOMU PADNI ...... samo, ze to zabralo a soudruzi - pratele vyhrali volby a dostali se k moci v Ceske republice............. JENOMZE LUZA tak neja cekala KDO BUDE KONECNE ZABASNUTEJ .... a ono nicccccccccccccccc, velke NIC a soudruh-pritel Milos ZEMAN byl totalne N A K A L E N E J ....... takze dokoce to doslo tak dalek , ze se soudruzi - pratele z CSSD snizili k akci......... NEMOCNEHO VYTAHLI Z OPERACNIHO SALU A ODTAHLI HO DO VEZENI ............ jenomze to nezabralo, komunistickym soudum se nepodarilo ODSOUDIT ....... tak soudruh-pritel z CSSD Milos ZEMAN s a h l do svych rad a odkalel to ministr financi Svoboda Vlady Milose ZEMANA

Zobrazit celou diskusi
Další videa