Domácí vězení s náramky se blíží, tendr má vítěze. Pelikánovi kazily spánek

Autor: Jakub Veinlich - 
23. 2. 2017
05:40

Ministerstvo spravedlnosti po osmi letech dokončilo problémový tendr a soudci tak místo vězení budou moct ukládat alternativní tresty v podobě domácího vězení. Elektronické náramky za 93 milionů korun dodá přitom firma SuperCom, v ceně je i provoz monitorovacího centra. Neúspěšní uchazeči se mohou ještě do 15 dnů odvolat. První náramky by odsouzení mohli navléknout ještě letos. 

„Snad končí nekonečný seriál, který trval déle než osm let,“ povzdechl si nad délkou přípravy projektu ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Několik předchozích soutěží totiž skončilo u ledu. Naposledy proto, že nepřišla žádná nabídka. Ve stávající soutěži se utkalo v závěru pět firem.

Ministr si v minulosti náramky všech firem vyzkoušel, popsal je jako „krabičky velikosti většího mobilu připoutané na kotníku. Redakci Blesk.cz také řekl, že zkoušel náramek obelstít, ale nepodařilo se mu to. „Dá se toho zbavit poměrně snadno, ale v tu chvíli, kdy se toho zbavíte, tak mi to okamžitě víme. My jsme to právě také zkoušeli a v tu chvíli vyjíždí zásahová skupina,“ řekl o fungování náramku Pelikán s tím, že se s ním poměrně špatně spí.

Náramky jen pro vybrané

Náramky pro domácí vězení se využívají jen ve výjimečných případech, za velmi mírné trestné činy. „Počítáme s tím, že po něm budou soudci sahat tam, kde dnes buď ukládají krátký trest mírného vězení, nebo naopak tam, kde ukládají dnes třeba podmínku, nebo nějaký jiný alternativní trest,“ doplnil Pelikán.

Už dnes soudci přitom mohou alternativní trest v podobě domácího vězení uložit, jenže někteří podle ministra nemají dost odvahy. Odsouzený je totiž jen pod náhodným dohledem probační a mediační služby. Trestanci jsou tak kontrolovaní jen zřídka. Nyní budou mít na noze připnutý náramek, který hlásí polohu do centrály – monitorovacího centra, které bude přímo na ministerstvu spravedlnosti.

Ministr jako „obchodní zástupce“

Soudcům chce ministr náramky podrobně představit a nalákat je na to, aby spíš než do vězení nechali drobné delikventy doma. Ve vězení totiž vyjdou stát zhruba na 1100 korun denně, zatímco provoz náramku stojí denně asi 100 korun a polovinu si z toho hradí sám odsouzený. A navíc zůstává součástí společnosti, chodí do práce a platí daně.

„Počítáme s tím, že budeme objíždět soudy, ukazovat ty náramky soudcům, vysvětlovat jim, co ten náramek umí, nebo co naopak neumí, kde je vhodný, proč je tam vhodný. Musíme tu věc propagovat také mezi soudci, má-li fungovat,“ dodal k projektu elektronických náramků ministr Pelikán.

Trest domácího vězení lze v České republice ukládat od roku 2010. V současné době je v České republice k tomuto trestu odsouzeno zhruba 280 lidí. Náramky by navíc mohli využívat i ti, které by soudy kvůli vyšetřování poslali jinak do vazby.

Podívejte se, jak ministr Pelikán testoval náramek pro domácí vězení:

Video Pelikána sledovali: Na noze měl připnutý náramek s GPS. - Zuzana Štíchová, Petr Soukup

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 23. února 2017 19:10 )

93 milionů? A kolik má ČR obyvatel? 93 : 12 = 7,75 To každý občan ČR včetně novorozeňat dá cca 8 Kč na jeden náramek? Co to je za zlodějnu, strana ANO systematicky vykrádá státní kasu. Nejdřív Stropnický (pandury a vesty), pak Ťok (mýtné) a teď Pelikán (náramky-nákotníky). Oni jsou ofrklí jak vrabčáci ani se tím netají, spíš chlubí. Co to má znamenat, si z nás dělají dojnice?

smrduteprase ( 23. února 2017 11:59 )

Už si ho nesundavej ptáku, na tvojí hnátě sedí nejlíp.

zdenek43 ( 23. února 2017 09:41 )

5.2013.....Drahonice: věznice už je prázdná Podbořansko - Odsouzení, kteří zůstali ve výkonu trestu i po rozsáhlé amnestii, jsou už umístěni v okolních věznicích. Odešla tam i většina zaměstnanců. V Drahonicích klesl po novoroční prezidentské amnestii počet vězněných mužů z 296 na 170. Další provoz věznice by tak nebyl hospodárný a rozhodlo se o jejím zrušení k 1. květnu letošního roku. „Vězeňská služba objekt věznice nabídne státním subjektům k bezúplatnému převodu. V případě, že o něj nebude zájem, nabídne majetek k prodeji," sdělila mluvčí Vězeňské služby ČR. „Většina příslušníků a občanských zaměstnanců z věznice Drahonice využila nabídky vězeňské služby ČR a našla uplatnění v jiných věznicích. Z celkového počtu 61 příslušníků věznice Drahonice nabídku nevyužilo sedm z nich. Z celkového počtu 53 občanských zaměstnanců z Drahonic ukončilo pracovní poměr 23," sdělila na dotaz Žateckého a lounského deníku Gabriela Pohlová, tisková mluvčí Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR. d u b e n 2015.....Změna: věznice v Drahonicích bude zřejmě znovu otevřena Podbořansko - Vězeňská služba toto zařízení před dvěma lety uzavřela kvůli malé vytíženosti po Klausově amnestii. To ale odporuje jejímu sdělení před pár týdny, kdy na dotaz Deníku odpověděla, že se s Drahonicemi nepočítá. „Ministerstvo spravedlnosti ani Vězeňská služba o opětovném zprovoznění věznice neuvažují," sdělila v první polovině února 2015. Drahonice - Správa uprchlických zařízení---Petice, hladovka, demonstrace. Zařízení pro zajištění cizinců Drahonice budí hned od svého vzniku snad největší emoce. Vzniklo letos na podzim v areálu bývalé věznice, která byla uzavřena po amnestii v květnu 2013. Proti jejímu otevření protestovali místní obyvatelé peticí, kterou podepsalo více než 1200 osob. Zařízení v Drahonicích je určeno pro cizince (pouze muže), kteří se pohybovali po ČR bez povolení k pobytu. Kapacita zařízení je 240 lůžek, obsazenost je zatím zhruba třetinová. Většina obyvatel Lubence s

zdenek43 ( 23. února 2017 09:27 )

tak vidite .......... pred nedavnem nas medi zacala o b l b o v a t jak jsou veznice megapreplnene ........ 9.2016......Klausova kontroverzní amnestie, za kterou byl velmi kritizován a mnozí soudci a policisté mu nemohou přijít na jméno, toho příliš nevyřešila. Stav českých věznic je téměř totožný jako před ní. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) proto teď hledá řešení! ANO takze nam politici nevyresili TOOOOOO, ze S O U D C I prestanou cpat za sebemensi b l b o s t???? lidi do kriminalu - konecne jim NAPARI alternativni tresty - a to ceske s o d c e dokonce VYZVAL 2014 - K častějšímu ukládání alternativních trestů dnes vyzval N e j v y š š í soud (NS), a to na základě rozsáhlého průzkumu provedeného spolu s akademiky a kriminology. NS oslovil dotazníkem všechny české soudy s cílem zjistit, jak se v praxi užívají možnosti trestního zákoníku, platného od roku 2010. Ukázalo se, že zvláště některé soudy u méně závažných činů nadužívají podmíněné tresty a krátkodobé tresty vězení na úkor alternativních. "Uvědomujeme si, že to není otázka pouze právní, ale také otázka přesvědčení veřejnosti," řekl novinářům místopředseda NS Roman Fiala. Veřejnost si podle něj musí uvědomit, že alternativní trest je také trest, a nikoliv uniknutí spravedlnosti. ALE CESKY S O U D C E neeeee a neeeeee, jeho pojeti P R A V A a trestu je dana LUZA SI MUSI JIT S E D N O U T -- B R U C E T ///samo-pokud se to tyka politiku,policistu,uredniku - - tam neeeeeee, tam ten samej soudce OKAMZITE STARTU s podminkou ....... 2017-Bývalého předsedu Sportovního klubu policie v Klatovech (SKP) a důstojníka kriminálky Petra Turhobra (48) potrestal v úterý klatovský soud za zpronevěru 14měsíčním vězením s podmíněným odkladem na rok a půl. +++Jeden rok vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Tak zněl dnešní verdikt Okresního soudu v Šumperku v případu policisty Dominika Pavla z Mohelnice, který na svém obvodním oddělení kradl zabavené konopí... atd. atd.

HajkovaVlasta ( 23. února 2017 08:20 )

Grázl jako Janoušek a podobní prominenti dostanou náramky,aby nemuseli sedět ve vězení.

Zobrazit celou diskusi
Další videa