Pelikán pod dohledem: Ministr dostal domácí vězení, nesměl do Sněmovny

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO se stal na několik dní domácím vězněm. V rámci přípravy výběrového řízení na elektronické náramky pro pachatele méně závažné trestné činnosti si na vlastní kůži vyzkoušel, jaké to je. A Blesk.cz byl u toho, podívejte se na reportáž.
Pánové ji skryjí do nohavice, dámy mají s kozačkami smůlu. Krabička velikosti i váhy mobilního telefonu by mohla už příští rok bdít nad odsouzenci, kterým soud nařídí domácí vězení. Jejich den by tak standardně sestával z cesty do práce a zase domů. Dnes je namátkově dozorují úředníci Probační a mediační služby.
Kolem kotníku si elektronický náramek na zkoušku připnul na deset dní i ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), jehož rezort se snaží tendr po několika neúspěšných pokusech v minulosti konečně dotáhnout do konce. Zařízení by u něj na první pohled nikdo nehádal.
„Není to úplně něco, co bych vám mohl s klidným svědomím doporučit, ale není to nějak hrozné. Koupat se s tím dá, to dělám pravidelně, je to nepříjemné hlavně na spaní, vás to tlačí, je to poměrně velká krabička. Musíte dát pozor, abyste to včas dobíjeli,“ shrnul testování různých dodavatelů Pelikán. Dobíjet se prý náramek musí každý den, některé firmy ale nabízejí k zařízení ještě externí baterie nebo nouzové nabití přes powerbanku.
Podívejte se na reportáž:
Dozorce vidí porušení pravidel ihned
Dohlížející úředník vidí pohyb jednotlivých odsouzenců online, signál z náramku přichází dle nastavení i každou minutu. To platí zejména pro pohyb venku, doma využívá zařízení kvůli šetření energie rádiové spojení s takzvanou „domácí kotvou“, která monitoruje, že je odsouzenec doma.
Na noc nic moc,ale alespon se s tim da koupat... #testujemeelektronickénáramky pic.twitter.com/MXjqkpdQ7U
— Robert Pelikán (@RPelik) 1. listopadu 2016
Ministru spravedlnosti pro potřeby experimentu úředníci zakázali paradoxně vstup do Poslanecké sněmovny. Právě před parlamentní budovou s ním ale Blesk.cz natáčel následující rozhovor:
Porušení bylo na mapě ihned patrné. „Byl v prostoru Poslanecké sněmovny a okolí, my jsme mu pro tuto potřebu nastavili zakázanou zónu. Systém spustí alert. Dále je vidět, jak nasedl do tramvaje a kde a kdy vstoupil na ministerstvo,“ komentoval porušení zóny Marek Netočný, ředitel úseku trestní politiky ministerstva.
Pokud se vězeň ocitne, kde nemá, nebo naopak není včas například doma, systém dozorce upozorní a ti se mu snaží dovolat. Pokud se nejedná jen o nedorozumění, posvítí si na odsouzeného rovnou policie a může skončit za mřížemi. Stejný signál vyšle náramek také v případě, že se ho bude snažit někdo neodborně sundat.
Ušetříme a ubyde vězňů
„Každý vězeň nás stojí tisíc korun za den, tohle bude určitě levnější,“ vysvětlil Pelikán, proč o elektronické náramky tolik stojí. Dalším důvodem je prý do budoucna úbytek vězňů a menší šance na recidivu. Tendr se ale táhne už šest let, předchozí soutěže byly zrušeny nebo se do nich nikdo nepřihlásil. Proto tentokrát rezort s dodavateli nejprve ladí, jak by mělo zadání zakázky přesně vypadat. Mělo by to zároveň minimalizovat hrozbu odvolání neúspěšných firem u antimonopolního úřadu.
Možnost domácího vězení existuje v Česku od roku 2010. Soudci ji ale zatím příliš nevyužívají, a to i proto, že současnému systému nedůvěřují. Ministerstvo počítá aktuálně se šesti firmami, které budou o zakázku soutěžit, vítěz by měl být jasný v únoru nebo březnu. Náramky společně s celým systémem by měly stát 100 milionů korun.