Pelikán „vyjel“ po Rathovi. Ministr podal stížnost v neprospěch exhejtmana

Autor: pet/čtk - 
2. 2. 2017
09:35

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podal stížnost proti rozhodnutí, které zrušilo odsuzující rozsudek nad bývalým hejtmanem Davidem Rathem a dalšími deseti obžalovanými v kauze zakázek Středočeského kraje. Pražský vrchní soud podle ministra porušil zákon. ČTK to ve čtvrtek sdělila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Návrh na stížnost pro porušení zákona, který podal obžalovaný Rath, naopak úřad vyhodnotil jako nedůvodný.

„Stížnost pro porušení zákona směřuje v neprospěch všech 11 obžalovaných,“ uvedla mluvčí. Pelikán se domnívá, že nebyl důvod, aby vrchní soud věc vrátil k novému projednání.

Středočeský krajský soud uznal Ratha v červenci 2015 vinným z přijímání úplatků a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát pražského vrchního soudu však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům. Podle něj totiž byly pořízeny nezákonně, a nepůjdou tak u nového řízení před Krajským soudem v Praze použít jako důkaz.


Video Studio Blesk – David Rath - Vera Renovica, Lukáš Červený

 Odposlech byl nutný

V dané věci nebyl podle názoru ministra spravedlnosti důvod zpochybňovat zákonnost příkazů k povolení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu a povolení ke sledování. Soud tato rozhodnutí vydává v rané fázi trestního řízení, kdy orgány činné v trestním řízení z povahy věci nemohou disponovat všemi důkazy. K jejich vydání proto musí postačovat dostatečně konkrétní indicie, jež v daném případě byly státním zástupcem uplatňovány a soudem řádně hodnoceny,“ napsala Schejbalová.

O stížnosti bude rozhodovat Nejvyšší soud. Názory právníků na to, zda může jeho rozhodnutí ovlivnit případné další využití odposlechů v hlavním líčení, se různí. Podle některých bude výrok soudu pouze akademický. Jiní zastávají stanovisko, že pokud by Nejvyšší soud označil odposlechy za zákonné, v dalším řízení by přípustné byly a vrchní soud by byl v tomto ohledu vázán právním názorem Nejvyššího soudu.

S důvody pro zrušení rozsudku nesouhlasilo pražské vrchní státní zastupitelství, které Pelikánovi stížnost pro porušení zákona navrhlo. Šéfka instituce Lenka Bradáčová označila použité argumenty za „jen stěží odborně akceptovatelné“, odůvodnění prý navíc významně vybočilo z principu základní předvídatelnosti aplikace práva a soudních rozhodnutí.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

zdenek43 ( 2. února 2017 12:54 )

Na konci osmdesátých let se užiteční blbečci z řad kavárenských povalečů konečně proberou z opilství a „zorganizují sametovou revoluci“. Hlavně, aby to komunisty nebolelo! Vše má pod taktovkou StB dle dohody s Václavem Havlem z roku 1989. Do médií pustili lživé informace o mrtvém studentovi, aby se neškodným kavárenským povalečům „revoluce“ povedla. Údajně „mrtvý“ student Růžička byl ve skutečnosti poručík StB Zifčák. V čele průvodu šli i další členové StB! "Revoluce" v režii StB struktur napojených na KGB se zdařila. Po jednání s Čalfou bylo dohodnuto, že komunističtí poslanci zvolí Václava Havla prezidentem výměnou za beztrestnost! Pavel Žáček ve své knize Vypovídat pravdu a nic nezamlčet cituje záznamy z protokolů parlamentní vyšetřovací komise pro objasnění událostí 17. listopadu 1989, kde velení Rudé armády na území ČSSR dostalo rozkaz napomoci demonstrantům v případě, že budou napadeni bezpečnostními složkami ČSSR. V níže uvedeném dokumentu ČT cituje Zbyněk Čeřovský, člen vyšetřovací komise pro ubjasnění událostí 17. listopadu, dokumenty KGB zaslané na MZV ČSSR (od 14:40), kde bylo jednoznačně napsáno co považuje KGB za žádoucí vývoj v ČSSR těsně po 17. listopadu 1989: Havel se stane prezidentem a nedojde k žádným represím na ministerstvu obrany a vnitra. PS: Pro roce 1989 dostali propuštění příslušníci StB odstupné 50-70 tisíc (průměrný plat byl cca 3 000,-). Společnost Člověk v tísni dostává ročně miliardu korun (!) z vašich daní. Nejvíce dotované NO nedostávají ani dvacetinu této částky. Proč zrovna organizace Šimona Pánka, který byl studentským vůdcem v listopadové frašce?

zdenek43 ( 2. února 2017 12:52 )

ale,,,ale .... v y j e l soudruh prece nikdy veskutecnosti nevyjede po soudruhovi jen a jen se to TED?? pred VOLBAMA hodi........ soudruh ukaze, ze se chce VYPORADAT se soudruhem ......ale veskutecnosti moc dobre viiiii, ze soudruh-pritel Rath za ZASLUHY O STAT A VYSTAVBU - - n a k o n e c - - bude osvobozen a dokonce dostane i odskodne SOUDRUZI jsou v Cesku zvykli , ze si v dobe , kdy je to potreba sednout NATVRDO???? a pak za zasluhy se klidne stanou i PRESIDENTEM CESKA .....arm. gen. Ludvík Svoboda Na počátku 50. let byl odstraněn z politiky a vězněn.....V letech 1968 až 1975 byl prezident Československé socialistické republiky. ......Dr. Gustáv Husák byl odsouzen na doživotí............v letech 1975–1989 zastával úřad prezidenta Československé republiky .....Václav Havel byl posledním československým a prvním českým prezidentem.......Za podíl na založení a činnosti Charty byl Havel odsouzen v říjnu 1977. O dva roky později ho soud poslal do vězení na čtyři a půl roku nepodmíněně za trestný čin podvracení republiky. V roce 1983 byl Havel z vězení propuštěn poté, co onemocněl vážným zápalem plic.....

rada42 ( 2. února 2017 11:31 )

Neschopnost až hloupost našich soudů v tomto případu je katastrofální...

zdonekk ( 2. února 2017 11:00 )

Lůza a lidský odpad,včetně radoby politiku a podnikatelu má parchanta a ten by měl další. Bohužel je toho nejmin polovina ČR a těmto podobná, je to vidět zde na diskusích ale hlavně i na ulici.. Už je třeba nějaké Mega katastrofy aby se lidstvo zredukovalo alespom na polovinu!Neumí nic jineho než vraždit,mučit,loupit,podvadět,krást ,znasilnovat a byt sobecké!!!Lidstvo je omyl přirody a naštěsti se zniči samo!!!

Milann ( 2. února 2017 10:44 )

Pan Pelikán ukazuje že tato kauza je na politickou objednávku.Kdyby se jednalo o někoho jiného tak by to s těmi odposlechy bylo v pořádku.Jednou tak podruhé jinak jak se to hodí. Poznámka Rád je mi ukradený.

Zobrazit celou diskusi
Další videa