Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Soudce z Rathovy kauzy „pálí“ do Zemana. Vadí mu kritika za smetení odposlechů

Autor: ČTK, bk - 
25. ledna 2017
18:40

Soudce pražského vrchního soudu Pavel Zelenka, jehož Senát zrušil odsuzující rozsudek nad bývalým hejtmanem Davidem Rathem, pokládá výroky prezidenta Miloše Zemana k Rathově kauze za „přinejmenším nešťastné“. Řekl to serveru Česká justice. Zeman v úterý uvedl, že nevylučuje podání kárné žaloby na soudce, který označil Rathovy policejní odposlechy za nezákonné.

Předseda Senátu Zelenka se podle serveru kriticky vyjádřil jak k úternímu výroku prezidenta, tak i k jeho dřívější poznámce při jmenování nových soudců. Tehdy Zeman v souvislosti s Rathem uvedl, že pokud se u někoho najdou miliony korun v krabici od vína, diskuze o vině považuje za nepatřičné.

„Když bych šel na ostré hrany, tak je to v podstatě způsob, jak ovlivnit rozhodnutí Nejvyššího soudu, který bude rozhodovat o stížnosti pro porušení zákona případně v další instanci,“ řekl Zelenka. Stížnost v Rathův neprospěch se na návrh vrchního státního zastupitelství chystá podat ministr spravedlnosti. Svůj návrh na stížnost ministrovi zároveň podal i Rath, kterému vadí, že jeho kauzu řešil místně nepříslušný soud a státní zastupitelství.

Česká justice upozornila na to, že Zeman nemohl vidět protokol o hlasování Zelenkova senátu. „Pokud se jedná o senátní rozhodnutí, do toho, jak který soudce v tříčlenném senátu hlasoval, nemůže prezident nahlížet. Na to má právo pouze odvolací a dovolací soud,“ napsala.

Právo navrhnout zahájení kárného řízení dává prezidentovi zákon o řízení ve věcech soudců. O kárné žalobě rozhoduje senát Nejvyššího správního soudu, který soudci může uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy senátu nebo odvolání z funkce soudce. Kárným proviněním soudce je zaviněné porušení povinností nebo zaviněné chování či jednání, jímž soudce narušuje důstojnost soudcovské funkce nebo ohrožuje důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudů.

velka_0 ( 26. ledna 2017 04:37 )

Jo, a nezapomeňte si mě najít, hlavně vy, tzv. tupci s IQ pod 80 u PČR, abyste mě stíhali za "pomluvu". Nejde o pomluvu, je to tragická česká realita. Ví to 80 % národa. Jen si tu hrajeme na to, že nikdo nic neví o podvodech při vyšetřování, korupci a tzv. tunelech.

velka_0 ( 26. ledna 2017 04:31 )

Většina soudců, SZ (st. zástupců) a téměř všichni policisté jsou manipulátoři s fakty, lháři a podvodníci. Nevěřte rozhodnutím, rozsudkům. Nejintrikánštější jsou údajně babizny z výše uvedených suverénních, tzv. nenažraných, sebestředných grázlů, parazitujících na našich daních.

deep_ass_flsting ( 25. ledna 2017 19:44 )

Co je to za pojem doličný předmět pro obžalobu?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud