Salát za 50 Kč!? Co stojí za explozí cen zeleniny

Autor: Tomáš Belica, Zpravodajové Blesku - 
9. února 2017
12:59

Evropou obchází strašidlo salátové krize! Angličani ho mají na příděl, Němci skučí, že je třikrát dražší než před rokem, a my jen zíráme: Hlávka ledového salátu za 50 korun! A římského až za 70! Hledat to v akci? To byste spíš narazili na sněžného muže. A tenhle stav podle odborníků ještě pár týdnů potrvá.

Skokově nezdražily jenom saláty. Nahoru vyletěly ceny i u brokolice, rajčat, cuket či papriky. Ve všech případech jsou dnes asi o 20 korun za kilo vyšší než zhruba před rokem. Zlevnily jen okurky… Důvod? Evropa je závislá na dovozu ze Španělska a Itálie, kde fóliovníky se zmíněnou zeleninou zdecimoval sníh a mrazy. Část Itálie navíc ještě poničilo zemětřesení.

Na rozdíl od Anglie, kde se někde dá koupit jen omezené množství, je téhle zeleniny v českých obchodech dostatek. Smířit se ale musíme s vysokými cenami. „Největší problémy byly asi měsíc nazpět, teď už se ceny dostávají do normálu,“ tvrdí mluvčí Teska Václav Koukolíček.

Šéf Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman očekává výpadky v Evropě ještě během příštího měsíce, o krizi ale mluvit nechce. „S tím salátem se to trochu dramatizuje, horší by to bylo, pokud by se jednalo o základní potraviny, jako jsou brambory. Zvykli jsme si, že v obchodech najdeme celoročně veškerou zeleninu, a letos se to prostě zadrhlo,“ říká.

Česko je v ovoci a zelenině soběstačné asi jen z 35 procent, zbytek musí dovážet. Podle analytika Petra Havla tak nemáme na cenotvorbu žádný vliv, ceny se mohou přímo dramaticky měnit z týdne na týden, a to oběma směry. „Záleží na tom, odkud se na tuzemský trh právě dováží. Tak tomu bylo v minulých letech, a bude tomu tak i letos, což znamená, že ceny mohou růst i klesat, i když převažující tendence bude k růstu,“ sdělil Blesku Havel.

Jak takové situaci předcházet, na to jsme se zeptali také ministra zemědělství Mariana Jurečky (35, KDU-ČSL). Jednou z cest prý je větší podpora domácím zemědělcům. „Například nedávno otevřené skleníky na pěstování rajčat v Haňovicích na Olomoucku jsme podpořili 54 miliony korun,“ sdělil Jurečka.

Podle Jaroslava Zemana ale skleníky řešením pro salát nejsou. „Vyšlo by to tak draho, že by se to nevyplatilo,“ vysvětluje s tím, že rajčata zaberou ve skleníku méně prostoru a mají vyšší výnosnost. Navrhuje řešení hodné televizního kuchařského šoumena Jiřího Babici – když nemáš ledový salát, dej tam třeba zelí…

Ceny zeleniny

V Anglii na příděl

Na osobu maximálně tři brokolice a dvě hlávky ledového salátu. Přídělový systém na vybranou zeleninu kvůli nedostatku zavedl ve Velké Británii řetězec Morrisons.

Tamní Tesko pak povoluje nákup jen tří hlávek salátů na osobu. Konec zeleninové krize se na ostrovech očekává až v dubnu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

psi_mama ( 9. února 2017 20:28 )

Včera jsem nechala zrušit diskusi pod člankem o tyrani psu v Polske množirně. Debil karel_klafunda se tam ukájel sadismem,tak ho nahlašujte prosim at má jakykoli nick.Děkuji P. S. Napište na tip@blesk.cz a zruší i debily zdenekk, informatik, ignotus, atd atd.

taktone ( 9. února 2017 19:43 )

Skleníky v Paskově taky ve šrotu, sady v Dolní Lutyni zničené no a v obchodech drahá zelenina necháme jim ji shnít však oni sleví

andy83 ( 9. února 2017 19:15 )

No teda nevím jestli přímo Š pidla, ale Telička určitě. Vyjednal kvóty tak ,,nádherně´´, že se pomalu naše zemědělství položilo. -- V Tušimicích byla SEMPRA kde se pěstovali okurky hadovky, a to i na vývoz, byly tam i velké jabloňové sady . Vyjednání perfektních podmínek pro vstup do EU, vše a téměř všude, kde byla nějaká ta sempra nebo něco podobného krachlo. Ze SEMPRY v Tušimicích se vozily okurky-hadovky do němec, ale musely být absolutně rovné, ty zahnuté šly na trh u nás ČR a jsem si jistá, že to téměř nikomu nevadilo. Mimo zeleninu se vyvážely i květiny karafiáty, vánoční kaktusy a jiné. Teď se to vozí za velký peníze odkudsi ze zahraničí a za dost velký peníz.

bufalobil ( 9. února 2017 18:43 )

Zerte zelí debilove jsou v nem síla budete prdet a jeden prd je vic nez 10 doktoru

mart33 ( 9. února 2017 18:16 )

Za explozí stojí socan Špidla a podmínky pro zemědělství po vstupu do Eu. Výsledkem je se vše dováží. Tak si to socani užijte.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud