Sobotka zvažuje žalobu Německa. Vadí mu vybírání poplatků za dálnice

Autor: ČTK, bk - 
25. ledna 2017
17:28

Česká vláda považuje chystané zavedení mýtného na německých dálnicích za nestandardní a neférové k občanům ostatních států Evropské unie, uvedl v tiskové zprávě premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud analýzy označí opatření za diskriminační, mohla by se Česká republika přidat k chystané rakouské žalobě k Soudnímu dvoru Evropské unie. Zavedení mýtného pro osobní vozy od roku 2018 nebo 2019 dnes schválila německá vláda.

Návrh, proti němuž má výhrady několik evropských zemí včetně Česka, by měl bez větších problémů schválit i německý parlament. Například ceny za desetidenní mýtné, které zřejmě bude využívat i řada Čechů, se mají pohybovat v závislosti na množství emisí v rozmezí od 2,5 eur do 25 eur (zhruba 68 až 675 korun). Nejdražší roční mýtné bude stát 130 eur (3500 korun).

Sobotka uvedl, že návrh není fér pro ostatní státy, protože umožní Němcům získat zpět zaplacené mýto formou slevy na dani. „Poplatky by tak fakticky zaplatili pouze cizinci. Cílem naší vlády je v této věci chránit práva českých občanů i podnikatelů. V EU musí nadále platit spravedlivá a rovnocenná pravidla pro všechny státy i občany,“ uvedl Sobotka.

Ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) Sobotka požádá, aby vypracoval analýzu ke vzniklé situaci. „Pokud se potvrdí, že pro ČR vzniknou negativní diskriminační dopady, vláda zváží připojení k připravované žalobě Rakouska na postup Německa,“ dodal. Ťok sice rozumí snaze Berlína zavést na německých silnicích mýto, systém však podle ministra nesmí být diskriminační, tedy zaměřený jen na řidiče z jiných zemí. „Finální podobu zákona jsme dosud neměli k dispozici. Počkáme na právní analýzu toho, jak je zákon napsán, a podle toho se dále rozhodneme. Pokud by návrh byl diskriminační, postavíme se proti němu,“ sdělil ČTK Ťok.

Návrh, s nímž už vyjádřila souhlas Evropská komise, vychází z toho, že Berlín může německým řidičům náklady na poplatky kompenzovat v závislosti na tom, jak ekologickým vozem jezdí. Majitelé aut s velmi nízkými emisemi tak nyní získají ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na mýtném. I tento postup ale některé země osmadvacítky považují za diskriminační.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

tomik007 ( 31. ledna 2017 01:56 )

NEJDE MU TO DO KAPSCHY - TAK JE BUDE SUUDIT !

agfor ( 25. ledna 2017 20:39 )

A co takhle kdyby se vracelo mýto vybrané v Čechách českým řidičům. Ale to asi nejde, z čeho by si ti šašci zvyšovaly platy.

krissx ( 25. ledna 2017 20:18 )

Ty joooo! Tak to je fakt asi někdo úplně mimo mísu. Neumíme udržet v normálním stavu D1 kdy za to krvavě platíme včetně Němců a budeme někoho žalovat, že chce udělat to samé. To snad nemůže být pravda. A co ta dálnice u Ostravy? Bohušu už jsi se po ní svezl?? I Poláci se nám smějí...Tož pojďme dělat pořádky! Ale prosím na pravých místech

Poradce ( 25. ledna 2017 19:45 )

Však jejich kamiony u nás taky mýto platí, stejně jako všechny ostatní. Dokonce i v Německu všechny kamiony platí mýto, nejen na dálnicích..

JETHRO ( 25. ledna 2017 18:40 )

Když ti vadí dálniční poplatky,tak je zruš v naší republice,ty moulo,moulovatý čeesesacký.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud