Němci začnou vybírat poplatky za dálnice. Kolik Češi zaplatí?

Němci mění pravidla. Na jejich dálnicích začneme platit. (Ilustrační foto)  (Autor: Blesk, archiv)
Autor: bru/ČTK - 
25. ledna 2017
11:28

Řidiči osobních aut musí počítat s tím, že budou od roku 2018 nebo 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. Příslušný návrh na zavedení mýtného pro osobní vozy dnes schválila německá vláda, informovalo na Twitteru ministerstvo dopravy. Návrh, proti němuž má výhrady několik evropských zemí včetně Česka, by měl bez větších problémů schválit i parlament.

Například ceny za desetidenní mýtné, které zřejmě bude využívat i řada Čechů, se mají pohybovat v závislosti na množství emisí, které daný vůz produkuje, v rozmezí od 2,5 eur do 25 eur (zhruba 68 až 675 korun). Nejdražší roční mýtné bude stát 130 eur (3500 korun).

Ministr dopravy Alexander Dobrindt (CSU) zatím nepočítá s tím, že by se povinnost platit dálniční poplatky nevztahovala na některé příhraniční regiony, jak to požaduje část představitelů německých spolkových zemí. Od mýtného pro osobní vozy si Dobrindt slibuje čistý roční příjem kolem 524 milionů eur (14,2 miliardy korun). Využití těchto financí bude vázané na výstavbu a údržbu silniční infrastruktury.

Protesty proti zavedení

Spolková republika už sice má platný zákon o mýtném pro osobní auta, poplatky ale i kvůli výhradám Evropské komise a protestům dalších zemí zatím nezavedla. Původní zákon počítal s tím, že majitelé aut registrovaných v Německu budou od platby za jízdu na dálnicích de facto osvobozeni, protože se jim přesně o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Řidiči z ostatních zemí Evropské unie by tím ale byli podle EK diskriminováni.

Nový návrh, s nímž už Evropská komise vyjádřila souhlas, vychází z toho, že Berlín může německým řidičům náklady na poplatky kompenzovat v závislosti na tom, jak ekologickým vozem jezdí. Majitelé aut s velmi nízkými emisemi tak nyní získají ještě větší úlevu, než kolik zaplatí na mýtném.

Němcům se poplatky vrátí, platit budou hlavně cizinci

I tento postup ale některé země osmadvacítky považují za diskriminační, protože znamená, že se všem Němcům náklady na mýtné přinejmenším vrátí, a poplatky tak de facto budou platit pouze cizinci.

Zástupci skupiny zemí, které mají k německému mýtnému výhrady, se dnes scházejí v Bruselu. K nejhlasitějším odpůrcům patří Rakousko, které spolu s Nizozemskem připravuje žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie.

ov21 ( 25. ledna 2017 16:05 )

Holt nekde na ty čmoudy vydelat musej

rockyshowman ( 25. ledna 2017 15:17 )

Za chvíli zrujinují celou Evropu. Adolf a jeho pakáž chtěl podmanit celou Evropu a proto muselo zahynout mnoho a mnoho nevinných lidí. No a to co se mu nepodařilo díky zdravému rozumu a obětavou pomocí našich osvoboditelů se babě a jejím poskokům z NDR daří, také díky našim přisluhovačům dnes bez problémů. Proč jsme se rozdělili, zlikvidovali kvalitní armádu? Dnes bychom v Evropě budili respekt proti tomu, kdo by nás chtěl napadnout. A její vedení to se zeptejte všech bývalých armaďáků ČSLA, jaký mají na to názor. Většina stejný, jsme v ............!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud