Sobota 23. září 2023
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Zataženo 17°C

Čech míří do čela europarlamentu. Telička se stal místopředsedou

Autor: ČTK - 
18. ledna 2017
11:40

Český europoslanec Pavel Telička (za ANO) byl ve čtvrtek zvolen jedním z místopředsedů Evropského parlamentu. V příštím období, které trvá dva a půl roku, tak bude jedním ze 14 zástupců nového předsedy EP Antonia Tajaniho.

Telička byl zvolen již v prvním kole volby, když dostal 313 hlasů. Celkem deset místopředsedů vzešlo z prvního kola, zbývá obsadit ještě čtyři posty, kvůli nimž se koná kolo druhé.

"Zvolení Pavla Teličky do vedení EP je z hlediska českých zájmů v EU dobrou zprávou," komentovala zvolení Teličky jeho kolegyně z ANO europoslankyně Dita Charanzová. Dodala, že podle ní je Telička v Bruselu respektovaným a čitelným partnerem, který evropské problematice velmi dobře rozumí.

V předchozím období, tedy od posledních voleb do europarlamentu v roce 2014, Česká republika svého zástupce mezi místopředsedy EP neměla. Předtím ale zastávali tuto funkci tři čeští europoslanci Miroslav Ouzký (ODS; 2004-2007), Libor Rouček (ČSSD; 2009-2012) a Oldřich Vlasák (ODS; 2012-2014).

Místopředsedové jsou členy předsednictva Evropského parlamentu. V případě nepřítomnosti předsedy řídí plenární zasedání a předseda na ně může delegovat také jiné povinnosti, úkoly nebo pravomoce.

Jedenapadesátiletý právník Telička je europoslancem od roku 2014. Předtím byl deset let společníkem poradenské firmy Bxl-Consulting. V letech 2003 až 2004 byl velvyslancem ČR při EU a od května do listopadu 2004 působil jako eurokomisař. Je místopředsedou frakce Aliance liberálů a demokratů (ALDE). Už od 90. let pracoval Telička v týmu připravujícím vstup Česka do EU.

Němec Schulz skončil

Novým předsedou europarlamentu na další dvouapůlleté období byl v úterý ve Štrasburku zvolen kandidát nejsilnější frakce, evropských lidovců, Ital Antonio Tajani. V závěrečném souboji získal 351 hlasů a porazil tak kandidáta socialistů a jejich předsedu v EP Gianniho Pittellu, pro něhož hlasovalo 282 poslanců. Tajani ve funkci vystřídá německého socialistu Martina Schulze, který EP předsedal pět let a nyní už nekandidoval.

 

Video  EU vyšplouchla vlastní poslance: O uprchlících nerozhodnete!  - David Vaníček, Vera Renovica
Video se připravuje ...

Hunt ( 18. ledna 2017 13:12 )

moiaza:Jsi Tatar nebo Moravák?

corsa ( 18. ledna 2017 12:29 )

Ty nenávistné komentáře, to je tedy síla! Brusel nemusím, ale z Teličky mám radost jako Češka! Gratuluji celému ANO, je to úspěch!

hadenda ( 18. ledna 2017 12:20 )

Bože volové si zvolili dalšího vola a ve stáji je pěkně teploučko, na lidi přeci všichni serem, ne ?

hadenda ( 18. ledna 2017 12:18 )

To se hodí, čím větší debil, tím vyšší funkci v EU !! Tento idiot s názory Hurvínka má tu palůici holou od toho, jak leze té slavné EU do zádele a patlá úplný hovadiny - jo bezva reprezentant pro naši republiku !!!

moiaza ( 18. ledna 2017 12:16 )

 Nezáviďte. EU je labutí píseň. Telička chce ještě rychle "vydělat" nějaké moliony, než celá EU krachne. Táto banda darmožroutů nemá šanci dlouho vydržet.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud