Sobotka o dotační kauze: Není to náš problém, ČSSD platí za spojení s ODS

Autor: simao, ČTK - 
15. prosince 2016
11:13

Bohuslav Sobotka (ČSSD) se ve čtvrtek ve Sněmovně vyjádřil k aktuální kauze ROP Severozápad, kde podezření padlo i na některé členy sociální demokracie na severu Čech. Podle premiéra nejde o problém pro ČSSD, ale pro konkrétní jednotlivce. Za politickou chybu však označil někdejší krajské spojenectví s ODS.

Dotační kauza ROP Severozápad, ve které byli tento týden obviněni i funkcionáři ČSSD, se podle premiéra a šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky týká minulosti. Personální odpovědnost nechá na krajích.

Sobotka dnes ve Sněmovně uvedl, že kauzu nepokládá za problém ČSSD, ale konkrétních lidí, o jejichž vině či nevině musí rozhodnout soud. 

„Dneska to skutečně není problém současné sociální demokracie, je to problém konkrétních lidí, kteří figurovali v orgánech, které řešily ROP Severozápad, je to otázka jejich konkrétní odpovědnosti,“ uvedl Sobotka.

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů.

Video  Premiér Sobotka komentoval ve Sněmovně dění kolem ROP Severozápad.  - Blesk - Jaroslav Šimáček

„Myslím si, že v Ústeckém kraji zaplatila ČSSD za to, že tam spolupracovala ve vedení kraje s ODS po roce 2008. Teď se ukazuje, že to tehdy byla velká politická chyba,“ pokračoval Sobotka.

Mezi obviněnými jsou také nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová, bývalý šéf ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera a dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD).

„Především je potřeba, aby bylo úplně zřejmé, co se koho týká, kdo má jaký problém z pohledu policie. Ale z hlediska věcného to jsou věci, které se odehrávaly před osmi lety, bylo to v úplně jiné době,“ uvedl Sobotka. Nyní musí podle premiéra konkrétní odpovědnost posoudit policie, státní zastupitelství a soud. „Na konci celého procesu uvidíme, jestli se ti lidé něčeho dopustili, nebo jestli se ničeho nedopustili. Pro mne z hlediska sociální demokracie je to věc, která vězí daleko v minulosti,“ uzavřel premiér.

Policie začala kvůli dotačním podvodům na severu Čech zatýkat v úterý ráno. S výjimkou podnikatele Daniela Ježka, který je od noci ve vazbě, byli všichni obvinění propuštěni. Někdejší vlivný člen ODS Ježek skončil ve vazbě kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky. Mezi obviněnými jsou i bývalý senátor za ODS Alexandr Novák nebo ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala (ODS).

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

ivoadler ( 15. prosince 2016 18:10 )

I méně pozorný čtenář postřehne v mém komentáři dvě myšlenky. 1. paktování ČSSD s pravicí, tehdy především s ODS (podezřelí z dotačních podvodů jsou jak členové ČSSD, tak ODS) 2. splacení dluhu Altnerovi. ČSSD se do toho zoufale nechce. Bodejť by ne. Nejsou prachy. Úmrtí Altnera je pro ně manou z nebes.

Samo ( 15. prosince 2016 17:56 )

Jinak Sobotka poté jak odejde od koryta, tak by si měl jít sednout do chládku spolu s Paroubkem a sice za to, že jako ministr financí v Paroubkově vládě prominul Paroubkově kamarádovi- majiteli karlovarského hotelu částku 25 milionů kč, kterou dlužil státu na daních. Čistě náhodou pak Paroubek, když se podruhé ženil, tak měl veselku na tomto hotelu, která by ho stála skoro 2 miliony kč, úplně grátis. Ani jednoho z těchto lumpů Ištván nežaluje, ale mermomocí chce dostat kvůli osobním sporům s Nečasem, do vězení Nečase. Žádný soud zatím mu to nežere a tak hraje pink ponk s Městským soudem v Praze. V tomhle Kocourkově je možné všechno- zloději zůstávají na svobodě a justiční mafie reprezentovaná státními zástupci si dělá co chce.

zdenek43 ( 15. prosince 2016 16:19 )

JÁ NIC, JÁ Muzikant......Mgr. Bohuslav Sobotka ....Po parlamentních volbách byl 15. července 2002 jmenován ministrem financí ve Špidlově vládě, ve které od 30. října 2003 zastával také post místopředsedy vlády. Funkci ministra financí zastával i ve vládách Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka, v jehož kabinetu se stal současně 1. místopředsedou vlády.......... ....premiéra a předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. (zde) „Bylo to v úplně jiné době – a musím říci, že to dnes není problém současné soc. dem. Je to problém konkrétních lidí,“ zní klíčové zdůvodnění. Předseda ještě dodal, že ČSSD zaplatila za to, že spolupracovala s ODS. Teď se prý ukazuje, že to byla velká politická chyba. Není to tedy soutěž o nejvtipnější hlášku, ale vážná politická záležitost. +++Sobotka nám nepřímo vnucuje představu, že tady jsou přinejmenším dvě ČSSD. Jedna existovala před sedmi osmi lety a byli v ní lidé, kteří se nechali svést na scestí poté, co začali spolupracovat se zlotřilou ODS. Šlo tudíž o špatnou, nahnilou ČSSD. Dnes je jiná, zdravá jako řípa, řeší současné úkoly a s tou předchozí ani s těmi lidmi nemá mnoho společného. Takže se jí kauza netýká. Víte co? Ona je to otázka víry. U nás jsou lidé obecně důvěřiví. Věří na spoustu věcí. Někdo dokonce na hejkaly nebo na prosté miliardáře z lidu.

1912 ( 15. prosince 2016 15:34 )

Ten zmetek a předseda Čssd tvrdí že to není jejich problém ??Ty zmetku že ta tvoje nevymáchaná huba vůbec toto říká!!! TEBE ZAVŘÍT A JIŽ BEZ NÁROKU NA PROPUŠTĚNÍ HAJZLE VOLIT TAK NEZODPOVĚDNÉ POLITIKY JEDINĚ NAMOČIT DO LOUHU TAK JAK SI TO VYŘIZOVALI MAFIE JEN ŠKODA ŽE SI TĚ JEŠTĚ NENAŠLI !!!!! !!!

hejhej ( 15. prosince 2016 12:58 )

Není to náš problém. Sobotka opět nezklamal, když obhajuje zlodějnu z řad členů ČSSD, Když stát okrádají socani - a že jich je, tak to není problém strany ??? A koho ? Kdo jim umožňuje krást ? " Demokratický systém" a politická a justiční mafie. Samé dozorčí rady a komise placené vysokými platy a stále se krade. Kdyby nebylo politických zlodějů, nebyl by státní dluh.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud