Policie zadržela exhejtmanku Vaňhovou. Musí vysvětlovat možné zneužití dotací

Autor: ČTK, zst - 
13. 12. 2016
15:50

Mezi zadrženými v případu podezření ze zneužití evropských dotací je i bývalá hejtmanka Ústeckého kraje za ČSSD Jana Vaňhová. Píše to portál Lidovky.cz, kterému to potvrdil advokát Vaňhové Jaroslav Beneš. Policie obvinila v souvislosti s možným zneužitím dotací celkem 24 lidí, některé z nich v Praze vyslýchá. Podle zdrojů ČTK je mezi zadrženými také Jiří Červinka, který v roce 2011 vedl úřad ROP Severozápad jako pověřený ředitel.

„Teď pojedu za klientkou, takže se teprve seznámím s usnesením, co je jí kladeno za vinu,“ řekl webu Beneš. Kriminalisté zahájili trestní stíhání 24 lidí kvůli zneužití evropských dotací. Případ se týká Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad, uvedl žalobce Tomáš Minx z Vrchního státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje.

Dodal, že obvinění jsou podezřelí ze spáchání zvlášť závažného zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie spáchaného ve prospěch organizované zločinecké skupiny a dalších trestných činů. 

Vaňhová působila v letech 2008 až 2012 ve výboru regionální rady ROP Severozápad, jenž měl konečné slovo v rozhodování, který projekt bude podpořen evropskými penězi.

Další zásahy

Některé ze zadržených nyní policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu podle informací ČTK vyslýchají v Praze. Podnikatel Patrik Oulický mezi nimi není. ČTK řekl, že nebyl zadržen a ani z ničeho obviněn.

Podle mluvčí Karlovarského kraje Jany Pavlíkové zasahovala dnes policie i v sídle krajské organizace Karlovarská agentura rozvoje podnikání. "Zásah ale nesouvisel s činností agentury, a pokud víme, policie si z místa neodvezla žádné materiály," řekla. V agentuře právě pracuje bývalý ředitel Červinka. Zatím nejisté je zadržení i dalších bývalých členů regionální rady, Jakub Pánik nebo Petr Navrátil (oba ČSSD) dnes nebrali telefony.

Vaňhová kromě vedení Ústeckého kraje působila v letech 2008 až 2012 ve výboru regionální rady ROP Severozápad. Ještě v minulém volebním období působila ve vedení Ústeckého kraje jako náměstkyně hejtmana. Životním partnerem Vaňhové byl vlivný člen ČSSD, podnikatel Roman Houska. Ten byl v listopadu 2013 zastřelen před domem, kde s Vaňhovou žil. Housku podle pravomocného rozsudku zavraždil bývalý voják Michal Krnáč. Dostal za to 13 let vězení.

Kromě Vaňhové působil ve výboru ROP Severozápad také bývalý krajský předseda ČSSD a někdejší krajský radní Arno Fišera. ČTK se snaží získat jeho vyjádření od rána, Fišerův telefon je ale vypnutý. Předseda krajské ČSSD Miroslav Andrt řekl, že o zadržení či obvinění Vaňhové, případně dalších lidí, nemá oficiální informace. "Nám v tomto směru informace nikdo neposkytuje. Z logiky věci, o kterou pravděpodobně jde, tak by se to těchto dvou (Vaňhové a Fišery) mohlo týkat. O nikom jiném zatím nevím a sám čekám, co se dál dozvíme," uvedl Andrt.

Zásah kriminalistů se nijak nedotkl Krajského úřadu Ústeckého kraje, řekla jeho mluvčí Lucie Dosedělová. Policie nebyla podle mluvčího Pavla Žinčíka na úřadě ROP Severozápad. Podle informací ČTK ale byla v uplynulých měsících řada jeho zaměstnanců podat policii vysvětlení.

Zapleteni mohou být kromě Vaňhové i další bývalí hejtmani

Aktuální obvinění 24 lidí by mohlo souviset s další kauzou bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze. Ten je za žalobci zmiňovaný skutek stíhán od loňského prosince. Policie má v této kauze k dispozici dokumenty a nahrávky, na nichž bývalý ředitel popisuje údajné manipulace s projekty.

Kvůli podvodům s dotacemi navíc na tehdejší členy výboru Regionální rady regionu soudržnosti podal už v roce 2012 trestní oznámení také v té době vysoký dotační úředník Leo Steiner. Politici podle něj přihrávali peníze spřáteleným firmám. Sám pak čelil nařčení z pomluvy.

"Jsem přesvědčen, že to souvisí s tím, co jsme řešili několik let, a to je výbor Regionální rady regionu soudržnosti. To znamená, že za tím vidím lidi, kteří tam těch pět let seděli plus lidi, kteří je vodili. Což je Oulický a spol," reagoval na informace státního zastupitelství pro Blesk.cz Steiner.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

velka_0 ( 15. prosince 2016 10:36 )

Martin Talián, Jindřichův Hradec a my : Současnost je například : - Chovanec, plzeňský rychlostudent na dálku a bez docházky, - Urban ČEZ-lobista a bořič registru smluv, - Ludvík a jeho motolští kuliši (protekční tunelářští nenažraní mega zloději a hajzlíci) Chceme je živit z našich daní ? Totéž ODS, TOP, KDU ? Volme Babišovo ANO, Okamurovu SPD a nebo proti ODS,TOP,KDU (tj. 3 údajným mafiánským bandám) stále ještě ty naše zlaté komunisty !

1912 ( 14. prosince 2016 09:03 )

joudajoudovy ( 14. prosince 2016 08:16 )

a co modri, zeleni, topaci, flaternici a vsechny dalsi zanikle nebo prezivajici politicke strany, ktere se dostaly ke korytum? ze se honi maly zlodejicek, to je spravne, ale proc velci stale unikaji, nasledne jsou propusteni a odskodneni? protoze se jedna o jednu bandu, ktera je spjata s policii a soudy. na vse existuje jeden lek. strany nevolit a na dulezitych postech udelat dukladne cistky. proto tolik kriku o rozvratu demokracie, nebot se zlodeji boji vysledku novych voleb a oni pujdou od valu. bohuzel pri ceske povaze, nejaky donasec, aby si prilepsil k vysokemu platu, se opet najde.

joudajoudovy ( 14. prosince 2016 08:03 )

jeste vice kostlivcu ze skrine, aby lide pochopili, kdo tu 27.let kradl. v posleneckych i senatnich lavicich, a v mediich nam predvadi politicke putky i vzajemnou nevrazivost, ale kdyz se zhasne, vsichni jsou velci kamosove a rozdeluji si miliardy ze statu a eu, vcetne nemovitosti, trafik i titulu pro sebe, rodinne prislusniky a kamose.

kukukuu ( 13. prosince 2016 20:45 )

A absolventka plzeňských práv JUDr.Řápková - ještě vládne Chomutovu nebo se snad zapojila do výrobního procesu ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa