„Šest let jsem byl za největšího zločince.“ Exprimátor Thoma je nevinný

Autor: ČTK, pet - 
8. prosince 2016
12:20

Pražský vrchní soud ve čtvrtek zprostil viny ze zneužití pravomoci bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu. Vyhověl mužovu odvolání a zrušil rozsudek, který Thomu posílal na pět let do vězení a navíc mu ukládal jak pětiletý zákaz činnosti ve výkonných orgánech obcí, tak i povinnost uhradit městu škodu 12,5 milionu korun. Senát zároveň zamítl odvolání státního zástupce, který požadoval Thomu potrestat přísněji i za porušení pravidel hospodářské soutěže. Rozhodnutí je pravomocné.

Thoma popsal své pocity bezprostředně po verdiktu jako „obrovskou úlevu“. „Od samého začátku jsem tvrdil, že ten příběh je vykonstruovaný. Dnešek je pro mě velikým důvodem, proč jít slavit. Šest let jsem byl vláčen jako největší zločinec veřejnými diskusemi. Kdo tím neprošel, neumí si představit, jak mu to obrátí život naruby,“ řekl novinářům. Dodal, že po celou dobu trestního řízení ho podporovala spousta lidí, s negativními reakcemi se prý setkával mnohem méně často.

Juraje Thomu někdo odposlouchával několik let.Juraje Thomu někdo odposlouchával několik let. | ČTK

Thoma byl primátorem v letech 2006 až 2014. Obžaloba mu vytýkala to, že v červnu 2010 uzavřel se společností BitServis dodatek ke kontraktu o dodávce počítačového zařízení a vybavení. Musel si prý být vědom toho, že dodatek představuje novou smlouvu, kterou neprojednala rada.

„Nebylo prokázáno úmyslné zavinění obžalovaného, a proto nalézací soud pochybil, když obžalovaného uznal vinným úmyslným trestným činem zneužití pravomoci úřední osoby,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Vladimír Vočka. „Zvažovali jsme, zda jednání nenaplnilo skutkovou podstatu jiného trestného činu, a dospěli jsme k názoru, že tomu tak není,“ doplnil. Českobudějovický krajský soud podle něj nezvážil dostatečně pečlivě všechny okolnosti případu a opíral se o spekulace o sice možných, ale neprokázaných skutečnostech.

Thoma argumentoval tím, že rada schválila původní smlouvu z roku 2007 a u dodatku jej pracovníci odboru informačních technologií utvrdili v tom, že postupuje správně. Celé trestní řízení podle něj bylo cílenou kampaní, která ho měla zlikvidovat společensky, politicky i existenčně. Zdůraznil, že se na přípravě dodatku nijak nepodílel: nedal pokyn k jeho vypracování, ani se nezúčastnil žádných jednání s dodavatelskou firmou, což potvrdili svědci.

pepisto ( 8. prosince 2016 12:45 )

Jak se píše v jiném článku jeho příbuzným během času přistálo na kontech více jak milion korun,ale pan obžalovaný prohlásil,že s tím nemá nic společného.Tak,že když krást tak na konta příbuzných a jste bez viny.To je právní řád v ČR v praxi. 

horak47 ( 8. prosince 2016 12:37 )

 Nevinnost mu kouká z očí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud