Hospodský zavřel kvůli EET: Jsem jako Indián bez území, závislý na bílém muži

3. 12. 2016
14:32

Na Václavském náměstí v Praze dnes po poledni demonstrovalo několik stovek lidí proti zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Shromáždění s názvem Za pět minut 12 pořádala Asociace podnikatelů a manažerů (APM) ve spolupráci s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou a hnutím Radostné Česko bez EET. Předseda APM Radomil Bábek označil EET za nástroj státní zvůle a šmírování živnostníků. Zákon o EET vstoupil v účinnost ve čtvrtek a jako první se do evidence musí zapojit stravovací a ubytovací služby.

Demonstranti si přinesli transparenty, například EET je jako STB, Vzkaz Ježíškovi - čert vem Babiše, Chceme svobodu, ne diktaturu státu nebo Sbohem, svobodné podnikání. Skandovali hesla jako Babiš ven nebo Babiše do koše. Akce začala přesně v 11:55 a trvala něco přes hodinu. Podle odhadu zpravodaje ČTK na místě se akce účastnilo zhruba 500 lidí.

Živnostníci vyjeli i na smuteční pochod:

Video EET jako funus? Podnikatelé vyjeli na smuteční promenádu. - Daniel Vitouš
1080p 720p 480p 360p 240p

"Je to projev státní zvůle, stát šmíruje živnostníky. A z každého z nich dělá sprostého podezřelého. Pokud jde ministru Andreji Babišovi (ANO) o omezení šedé ekonomiky, musí začít úplně jinde než u živnostníků. A pokud říká, že EET je revoluční věc, má bezpochyby pravdu. Je to velká socialistická revoluce," řekl Bábek.

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija prohlásila, že vláda v čele s Andrejem Babišem a Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) hází podnikatelům klacky pod nohy a dělá z nich zloděje. "Tohle musí skončit. Dobře víme, kolik peněz jako podnikatelé dáváme na to, aby nás vláda mohla šmírovat. Andrej Babiš by nás všechny nejradši zaměstnal ve svém agrosocialistickém kolosu," dodala Udženija.

Živnostník Pitek: Jsem jako Indián, kterému sebrali území

Živnostník Daniel Pitek z Velemína uvedl, že ještě do středy provozoval hospodu na vrcholu Milešovky, ale kvůli zavedení EET musel skončit. "Připadám si jako Indiáni, kterým kdysi sebrali území, zavřeli je do rezervací a byli závislí na almužně od bílého muže," doplnil.

Co vzkázal Babiš malým hospodám? Podívejte se:

Video Babiš o problému malých hospod: Přijede jim na pomoc? 
720p 480p 360p 240p

Zákon o EET vstoupil v účinnost ve čtvrtek a jako první se do evidence zapojili stravovací a ubytovací služby. Podle odhadů státu se to týká zhruba 40.000 podnikatelů. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Vláda si od EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, kdežto podle pravicové opozice opatření zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Se startem evidence klesla daň z přidané hodnoty v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a podnikatelé mohou uplatnit slevu na dani 5000 korun jako kompenzaci zvýšených nákladů.

Jaké „mouchy“ odhalili živnostníci po rozjezdu EET?

Video Premiéra EET v Česku: Podnikatele zdržují překlepy a instalace certifikátů - Michal Sedlický, Lukáš Červený, David Vaníček
720p 480p 360p 240p

EET se vedle mincí a bankovek vztahuje i na platby kartou, šekem nebo směnkou, ale také dárkovým poukazem či stravenkami i virtuální měnou typu bitcoin nebo penězi zaslanými přes platební brány, jako je například PayPal. Naopak plateb převodem z účtu na účet se EET netýká.

salto ( 5. prosince 2016 10:13 )

Kvikot postižených mi připomíná provozáře zimních vleků, kteří chtěli po státu prachy, protože na horách nenapadnul sníh

flesch2z ( 4. prosince 2016 23:52 )

Znám jednoho hospodskýho, kterýmu v zlodějnách EET nezabrání. Bude dál okrádat stát i štamgasty. Takový hyeny si vždycky přijdou na svý.

ivoadller ( 4. prosince 2016 15:29 )

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů. Druhá ČSSD by měla podporu 14 procent voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS Aisa pro Českou televizi. Do Sněmovny by se dostalo sedm stran. Stále ale ztrácí TOP 09, pro kterou by se nyní rozhodlo šest procent voličů, což je nejnižší hodnota od začátku měření.

ivoadller ( 4. prosince 2016 14:58 )

ANO, to je přesně ono.

zadnice ( 4. prosince 2016 10:53 )

"Chudý hospodský"? Zajímavé, že u nás jsou dvě hospody vedle sebe. Jedna vaří obědy pro závodní stravování s dovozem do dvou míst, druhá bez jídel vaří max. kávu a grog. Ta která i vaří zdražila od 1.12. "z důvodu EET" pivo o 3,- a jídlo o 5,- Kč, ta druhá 0,- Kč! Je to o poctivosti a nenažranosti. Většina hostů se jednoduše přemístila.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa