Muži „na nože“ o vládě: Po lžích a hádkách Sobotka zakončí schůzky s Babišem

Autor: bru/ČTK - 
2. 12. 2016
13:29

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zakončí své bilanční schůzky s ministry příští týden jednáním s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Dnes to oznámil tiskový odbor úřadu vlády. Sobotka se s ministry schází od poloviny listopadu, hodnotí s nimi dosavadní úspěchy a plánuje úkoly do zbytku volebního období. Babiš smysl schůzek dříve zpochybnil a označil je za marketingovou kampaň ČSSD.

Premiér se proti Babišovi začal v poslední době výrazněji vymezovat, jak předtím naznačil i v dopisu spolustraníkům, ve kterém při hodnocení neúspěšných krajských voleb také oznámil, že přijde s obměnou vládního týmu. Babiš podle Sobotky dokáže prezentovat řadu úspěchů kabinetu pouze jako zásluhu hnutí ANO.

Vše začalo hádkou na koaliční radě, co o ní Sobotka prozradil? Podívejte se:

Video Sobotka o hádce na vládě: Babiš byl chaotický, změny v EET donesl narychlo na papíře. - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Sobotka ministra tento týden kritizoval za to, že přišel s návrhy změn v elektronické evidenci tržeb. Systém si podle něj chybným postupem sám rozbíjí. Babiš zase premiéra obvinil ze lži, když v úterý ve Sněmovně prošla novela o střetu zájmů. Premiér podle předsedy hnutí ANO tvrdil, že předpis nepostihne současné ministry, v případě podpisu prezidentem Milošem Zemanem by ale měl zákon významně ovlivnit Babišovo podnikání.

Bilanční schůzky s vicepremiéry a předsedy ostatních koaličních stran si nechal šéf ČSSD Sobotka až na závěr. Oba opakovaně vyzval, aby zvážili změny v čele resortů, které drží jejich strany. Oba předsedové to odmítli. Ve čtvrtek premiér uvedl, že už má jasno, co Babišovi a Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) řekne, ale podrobnosti si nechá pro rozhovory s nimi. S Bělobrádkem se sejde dnes odpoledne.

Sobotka se s ministry začal scházet 14. listopadu. Nejednal od té doby pouze se stranickou kolegyní Michaelou Marksovou (ČSSD). S ní se naopak sešel ve Strakově akademii 7. listopadu, kdy jednal s tehdejšími ministry Svatoplukem Němečkem a Jiřím Dienstbierem, jejichž konec následně ohlásil. Podle spekulací některých médií měla skončit i Marksová. Ministryně tento týden řekla, že bilanční schůzka se Sobotkou ji čeká. Měla by se podle ní uskutečnit na Úřadu práce.

Doporučujeme
hejhej ( 2. prosince 2016 16:30 )

Sobotka - hlupák si myslí, když bude stále házet špínu na Babiše, že Babišovi uškoví. Opak je pravdou. Sobotka začíná být stejně trapný a arogantní jako Kalousek.

1pravda1 ( 2. prosince 2016 14:43 )

Copak bys asi tak chtěl vytýkat Sobotko Babišovi, je to nejlepší ministr financí, má výborné výsledky své práce ve tvé vládě a rozpočet bude přebytkový! Když si vzpomenu na stínového ministra financí ČSSD Mládka, který měl být místo Babiše, tak je mi zle. Pokud máš ve vládě bezcitnou Marksovou, která se handrkovala o peníze pro Klokánky, ale jinak jede na pěstouny podle norských fondů, tak máš co měnit. Když jsem viděla, jak jsi byl vysmátý po návštěvě u neschopného nebo všeho schopného Hermana, tak si myslím, že tvoje schůzky jsou zbytečné. (pokud bude přebytek rozpočtu, tak pokud je to možné, mohl by se dát na důchodový účet a snížit přemrštěné odvody za zaměstnance!)

havran2 ( 2. prosince 2016 14:28 )

Jenom ať si to Sobotka ještě užije,už tam dlouho nebude ! ! !

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa