Oživování mrtvoly, laciné body: Sobotka i Bělobrádek odmítají zdanění restitucí

5. 6. 2016
13:55

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokládá návrh Jihočeského kraje na zdanění finančních náhrad, které dostávají církve od státu za majetek nevydaný v restitucích, za snahu sbírat volební body. Předloha kraje, který vede sociální demokrat Jiří Zimola, není podle něj úplně poctivá. Existuje značné riziko, že by neuspěla u Ústavního soudu, řekl Sobotka v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize. Návrh ho, jak uvedl, překvapil, Zimola o něm premiéra neinformoval.

„Myslím, že je to spíš taková prvoplánová snaha sbírat volební body návrhem, který podle mého názoru není úplně poctivý vůči voličům... Tváří se jako řešení, ale je vysoká míra pravděpodobnosti, že by neobstál v okamžiku, kdy by se ocitl před Ústavním soudem,“ řekl Sobotka.

Pro případné změny v restitucích by byla podle něho nutná dohoda s církvemi. „Musíme respektovat elementární principy právního státu,“ podotkl Sobotka. Sociální demokraté a hnutí ANO, které podobu restitucí kritizují, s církvemi už dřív žádné změny nedohodli.

Zatímco krajský návrh do Sněmovny zatím nedoputoval, leží už v ní podobná předloha opoziční KSČM. Kabinet se na stanovisku k ní neshodl. Předseda KSČM Vojtěch Filip v nedělní Partii televize Prima uvedl, že státní peníze církvím jsou darem a každý dar se daní. Restituce jsou podle něho navíc předražené.

„Myslím, že je to oživování mrtvoly,“ řekl v Partii k návrhu vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Náhrada za nevydaný majetek by podle něho měla být vyšší, než jakou stát s církvemi za minulé vlády Petra Nečase (ODS) dohodl. Jde o 59 miliard korun, které stát vyplácí postupně každý rok a k nimž se připočítává inflace. Bělobrádek doufá, že předlohy ohledně zdanění náhrad schváleny nebudou. Když se dohody a sliby porušují, ohrožuje to koalici, poznamenal.

Vzhledem k nynějšímu postupu jednání Sněmovny je možné, že by se poslanci k projednání předloh KSČM a Jihočeského kraje ohledně změn v restitucích až do konce volebního období nemuseli vůbec nedostat.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

zdenek43 ( 6. června 2016 10:12 )

no ONO PROC SE nechtel ten majetek VRACET ??? CIRKVIM....... protoze na tom ukradnem majetku PODNIKALI????? proave soudruzi StBaci a soudruzi komuniste......... soudruh StBak Ing. Andrej Babiš soudruh-komunista/soudruh-pritel z CSSD Ing. Jaroslav Palas Marian Jurečka ....Lukrom spol. s.r.o.....AGRO 2000 s.r.o..... soudrzi-komuniste/soudruzi..... ROD TOMANU ....Ing. Miroslav Toman CSc.* 1935---podnikatel??? v potravinářském průmyslu, bývalý československý politik Komunistické strany Československa, ministr zemědělství a výživy České socialistické republiky, ministr zemědělství a výživy ČSSR, místopředseda vlád České socialistické republiky a ČSSR, předseda České komise pro plánování a vědeckotechnický rozvoj, poslanec České národní rady a Sněmovny národů Federálního shromáždění za normalizace.++++Miroslav Toman nar.1960 je český podnikatel v zemědělství a bývalý náměstek ministrů zemědělství, od roku 2007 prezident Potravinářské komory ČR, od července 2013 do ledna 2014 ministr zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka a od března 2014 i prezident Agrární komory ČR........ ....K úplné dokonalosti bylo rozkrádání dovedeno uzavíráním smluv s FNM, kdy majetek přecházel na kupujícího podpisem smlouvy a ne zaplacením kupní ceny (Nanuk, Českomoravské mrazírny, Bomeco, Jemča, Drůbežářský podnik Libuš a Xaverov komunisty Miroslava Tomana, ministra ve vládě "Zemana"). Tak se stalo, že majetek byl nakoupen na nastrčenou firmu, obratem prodán a dluh zůstal za nastrčenou firmou. Dluh později přešel do Konsolidační agentury, kde byl odkoupen stejnými mafiány, kteří jej vytvořili (samozřejmě přes nastrčené firmy), za jednotky procent původní ceny (např. Toman, Charouz, Kellner, Chrenek aj.). Dalším trikem bylo uzavírání smluv, které stát nemohl plnit, vznikla smluvní pokuta či "škoda", která přesahovala kupní cenu podniku a ten přešel na nového vlastníka zcela zdarma. Takto získal Andrej Babiš několikamiliardový majetek Chemapolu (jediného vlastníka licence na LTO)....

zdenek43 ( 6. června 2016 09:43 )

a zase... soudruh-pritel vymysli PROBLEM ??? a pak ho jako STRASNE DULEZITE BUDE RESIT a samo , ze vyresi...... TIATR PRO LUZU a ty soudruzske keci ..... státní peníze církvím jsou darem a každý dar se daní..... DAREM??????? prave soudruzi a cely CESKY LID ukradl majetek cirkvim po Unoru 1948 ....... po Sametaku 1989 . . . trvalo desitky let , nez se ten UKRADENY MAJETEK navratil - komu byl ukraden................ TAKZE JAKY JE TO DAR??????????? ....Církve, v největší míře římskokatolická, přišly po válce a únorovém puči asi o 2 500 budov, 175 tisíc hektarů lesa a 25 tisíc hektarů orné půdy .....Až po listopadu 1989 se začalo řešit, jak tuto situaci napravit. 19. července 1990 byl přijat tzv. výčtový zákon účinný ode dne jeho schválení, který církvím navrátil skoro 200 budov, hlavně kláštery a řeholní domy......... ....od Sametové revoluce v roce 1989, nedošlo až do 1. 1. 2013 k žádnému systémovému kroku k uskutečnění snahy o úplné odloučení církví a státu v Česku. V aplikaci majetkového vypořádání patřilo Česko k posledním evropským zemím...... Stát vyplatí náhradu za 44 % majetku v držení obcí, krajů nebo soukromníků, finanční formou – ve výši 59 mld. Kč v průběhu 30 let, tedy 2 miliardy ročně.......Stát vrátí 56 % majetku naturálně Stát bude první 3 roky přispívat z rozpočtu na mzdy duchovních a administrativy těchto církví plnou částkou jako doposud, tedy 1,5 mld. korun ročně. Většina těchto peněz jde na platy duchovních, pouze 6,5 % na provozní náklady a opravy církevního majetku. Od 4. roku se částka každoročně sníží o 5 %. K úplné majetkové odluce mezi zúčastněnými církvemi a státem v Česku dojde v roce 2030, tedy po 17 letech. Konec vyplácení ročních náhrad za nevydané nemovitosti skončí v roce 2043, tedy po 30 letech.

flesch2z ( 5. června 2016 20:53 )

opr: potrestání

gabreta ( 5. června 2016 20:42 )

„Musíme respektovat elementární principy právního státu,“ podotkl Sobotka. O čem to ten Srábotka v souvislosti s naší republikou mluví? Kdyby mluvil o nás, jako o Protektorátu Böhmen und Mähren, tak tomu bych rozuměl!!

deratizater ( 5. června 2016 19:28 )

Sobotka je katolík a pobožný zmetek .Plná panděra prelátů to je jeho priorita.Však to Černoprd@lnické soc.demokratické straně naštvaní voliči u voleb spočítají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa